У К Р А Ї Н А
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц–6462/10 Головуючий в 1-ій інстанції – Бондаренко В.М. Категорія – 57 Доповідач - Демченко Е.Л.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого – судді Басуєвої Т.А.
суддів - Волошина М.П., Демченко Е.Л.
при секретарі – Лещинській О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02 лютого 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді Дніпропетровської області(далі – управління ПФУ в м.Павлограді) про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, –
в с т а н о в и л а:
У листопаді 2009 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління ПФУ в м.Павлограді та просила понудити відповідача здійснити перерахунок розміру її пенсії з урахуванням середньостатистичної заробітної плати по Україні за 2008 рік в розмірі 1.573 грн.99 коп.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02 лютого 2010 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено у повному обсязі.
В апеляційній скарзі позивачка просить постанову суду скасувати та винести нову, якою задовольнити її позовні вимоги, оскільки суд при винесені постанови порушив норми матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено судом і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, являється пенсіонером і є приватним підприємцем.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі заяви позивачки від 15 червня 2001 року управлінням ПФУ в м.Павлограді з 01 червня 2010 року було зроблено перерахунок пенсії по стажу та заробітку із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік – 1.197 грн.91 коп.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261 та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.
Управління пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Управління у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261, постановами правління, наказами Фонду, наказами та розпорядженнями регіональних управлінь, іншими нормативно-правовими актами, Положенням по управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року №5-5.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 ст.4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст.8 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Пунктом 2 ч.1 ст.8 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення” (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України „Про пенсійне забезпечення” – за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.
Частиною 4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Пунктом 26 ст.71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” було зупинено на 2007 рік дію ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” були внесені зміни, в тому числі й до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Частина 4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (в редакції Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) передбачала проведення перерахунків пенсії х урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку року перерахунку пенсії, що визнавався згідно ст.40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення підпункту 10 пункту 35 розділу П „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими з січня 2008 року були внесені зміни до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, зокрема до ч.4 ст.42.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупинити їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об’єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок – скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У п.6 рішення Конституційного Суду України зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнаних неконституційними.
На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що оскільки позивачка є працюючим пенсіонером та після призначення пенсії має більше 24 місяців страхового стажу, а тому має право на перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії, що передбачено ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Однак відповідач, визнаючи право позивачки на перерахунок пенсії в 2009 році з врахуванням стажу та заробітку, при цьому використовує для перерахунку показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2007 рік – в сумі 1.197 грн.91 коп. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1783 „Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян”.
У відповідності до п.4 ст.4 ЦК України, постанови Кабінету Міністрів України є актами цивільного законодавства. До повноважень Кабінету Міністрів України, визначених Конституцією України, зокрема, належить забезпечення проведення політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту. Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими до виконання.
Порядок здійснення зазначеного перерахунку був визначений п.п.3 п.1.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, а саме: „3) у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч.1 ст.40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
З 04 березня 2008 року діє Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 01 лютого 2008 року №4-4, за яким і обчислено показник середньої заробітної плати (доходу) за 2008 рік – 1.573 грн.99 коп., що застосовується при обчисленні новопризначених пенсій у 2009 році у відповідності до п.п.2 п.11 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року.
Проте, управлінням ПФУ в м.Павлограді перерахунок пенсії позивачці у 2009 році був здійснений із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік – 1.197 грн.91 коп., незважаючи на те, що 27 лютого 2009 року був затверджений показний середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу у розмірі 1.573 грн.99 коп., який застосовується при визначенні коефіцієнту заробітної плати за 2008 рік при призначенні пенсій у відповідності з Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
В перерахунку пенсії з врахуванням цього показника середньої заробітної плати позивачці було відмовлено з посиланням на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року.
У п.1.4 наказу Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року №34/5 „Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів” зазначено, що нормативно-правовий акт це офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб’єктом нормотворення у визначений законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має не персоніфікований характер розрахований на неодноразове застосування. Прийняття нормативно-правових актів у вигляді листів і телеграм не допускається.
Нормативно-правові акти Пенсійного фонду України підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством (п.7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261). Спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року був опублікований в газеті „Все про бухгалтерський облік” 01 червня 2009 року, але ця публікація носила інформаційний, а не офіційний характер.
Виходячи з цього, вказаний лист, що зачіпає права, свободи й законні інтереси громадян, не є нормативно-правовим актом, не зареєстрований у Міністерстві юстиції України, як це передбачено Указом Президента України від 03 жовтня 1992 року №493/92 „Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади”, та ніде офіційно не оприлюднений, що суперечить ст.57 Конституції України.
Таким чином, спільний лист від 11 березня 2009 року спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України незаконно змінює діючий порядок перерахунку пенсій та істотно обмежує право на перерахунок пенсії оскільки, будучи службовою кореспонденцією, не може встановлювати нову правову норму щодо механізму перерахунку пенсій у 2009 році.
У відповідності з положеннями ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно із положеннями Конституції України, зміст і обсяг існуючих прав і свобод не може бути звужений при прийнятті нових чи внесенні змін у діючі закони (ч.3 ст.22 Конституції України), конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, складовою конституційного права на соціальний захист, і юридичними засобами – здійснення цього права, а тому відповідно до ч.2 ст.6, ч.1 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції України вони є загальнообов’язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов’язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що висновок суду першої інстанції про те, що проведення відповідачем перерахунку пенсій у 2009 році відповідно до п.11 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за 2007 рік – 1.197 грн. 91 коп. є вірним, немає під собою правового обґрунтування, а тому постанова суду підлягає скасуванню з постановленням нового рішення.
Посилання відповідача на те, що відсутнє законодавче регулювання питання щодо визначення заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, що з огляду на вищевказані норми закону є помилковими та такими, що не ґрунтуються на вимогах закону.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачці пенсії відповідно до п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” №530 від 28 травня 2008 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст.40,42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за 2008 рік є протиправними, оскільки не відповідають вищевказаним вимогам закону, а тому позовні вимоги позивачці ґрунтуються на вимогах закону і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року, ст.ст.303,3041,307,309,313,314,316,317 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02 лютого 2010 року скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді Дніпропетровської області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст.40,42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за 2008 рік протиправними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді Дніпропетровської області перерахувати ОСОБА_2 з 01 червня 2009 року пенсію відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст.40,42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за 2008 рік, за виключенням здійснених за цей період таких виплат.
Рішення суду оскарженню не підлягає.
Судді: