справа № 2-358 2007 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2007 року Макарівський районний суд Київської області
в складі головуючого судді Устимчук М.Ю., при секретарі Лигі Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Макарів , цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Макарівської районної державної адміністрації Київської області , Небелицької сільської ради Макарівського району Київської області про визнання права на земельну частку (пай) ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина за законом на спадкове майно покійного.
Вона як спадкоємиць першої черги за законом , своєчасно, протягом шести місяців прийняла спадщину та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на частину спадкового майна, а саме на грошовий вклад у Макарівському відділенні Ощадного банку України, проте, покійний чоловік має право і на отримання земельної частки (паю), оскільки працював у колгоспі „ ІНФОРМАЦІЯ_2 " ІНФОРМАЦІЯ_3
Під час розпаювання земель колгоспу покійний був не включений у списки , що додаються до державного акту на право колективної власності на землю, хоча з списків членів КСП на той момент не була виключений.
З січня 2002 року вона дізналась, що покійний чоловік мв право на отримання земельного паю і звернулась до комісії з питань реорганізації у Макарівському районі із проханням виділити земельний пай.
ІНФОРМАЦІЯ_4 директору ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_2" ОСОБА_3 був направлений лист із рекомендацією надати ОСОБА_2. сертифікат на право на земельну частку (пай) . Вона особисто неодноразово зверталась до директора ТОВ з проханням видати сертифікат як спадкоємиці, він все обіцяв та не видав.
ІНФОРМАЦІЯ_5 вона звернулась з письмовою завою до Макарівської РДА та отримала відповідь , де зазначено звертатись у суд для захисту своїх прав та законних інтересів.
Оскільки, покійний мав право на земельний пай, як член КСП , вважає, що він має право на спадкування цього права, а тому просила суд поновити їй строк звернення до суду пропущений через халатне ставлення керівництва КСП „ ІНФОРМАЦІЯ_2" до своїх обов'язків , визнати за покійним чоловком право на отримання права на земельну частку (пай), визнати за нею як за спадкоємцем покійного члена КСП право на отримання земельної частки (паю) в розмірі 2,32 га та зобов"язати Макарівську районну державну адміністрацію виділити їй земельний пай у власність із земель державної власності на території Небелицької сільської ради в межах Макарівського району Київської області.
У судовому засіданні позивач позов підтримала, викладене у заяві підтвердила.
Представник відповідача Макарівської районної державної адміністрації Київської області Ткаленко Ю.А. у судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що на час розпаювання земель у колективному господарстві „ ІНФОРМАЦІЯ_2" громадянин ОСОБА_2. покійним, оскільки паювання в ІНФОРМАЦІЯ_3 відбулось ІНФОРМАЦІЯ_6.
Представник відповідача Небелицької сільська рада Макарівського району Київської області у судовому засіданні Бабенко Л.В. позов визнала та пояснила, що списки членів ТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_2", які пропущені були раніше і які мають право на отримання земельної частки (паю) вона отримала від свого попередника, який такі списки складав .
Вислухавши пояснення сторін , дослідивши письмові матеріали справи , суд встановив, що громадянин ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно починаючи з 1979 року по 1991 рік працював у колгоспі „ ІНФОРМАЦІЯ_2" ІНФОРМАЦІЯ_3
(а.с. 14 )
2
З 1992 року по ІНФОРМАЦІЯ_7 громадянин ОСОБА_2 отримував пенсію.
Як свідчить довідка з архівного відділу Макарівської РДА в протоколах загальних зборів уповноважених членів колгоспу „ ІНФОРМАЦІЯ_2" ІНФОРМАЦІЯ_3 за 1952-1953 роки не виявлено рішення про прийняття в члени колгоспу ОСОБА_2, а за 1991-1992 роки не виявлено рішення про виведення з членів колгоспу громадянина ОСОБА_2
( а.с. 25 )
Державний акт на право колективної власності на землю колгосп „ ІНФОРМАЦІЯ_2" , ІНФОРМАЦІЯ_3 видано ІНФОРМАЦІЯ_6.
( а.с. 12) Громадянин ОСОБА_2 працював у колгоспі з 1971 року, помер у ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до початку проведення розпаювання колгоспу та не отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) в зв"язку зі смертю.
Указом Президента України від 08.08.1995 року за № 720 / 95 „ про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організація" визначено, що право на земельну частку ( пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства в тому числі і пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства відповідно до списку , що додається до Державного акта на право колективної власності на землю.
Вказаним положенням Указу були закріплені дві обов"язкові умови , які давали право особі претендувати на отримання земельної частки (паю), а саме : включення до списку членів господарства , що додавався до Державного акту на право колективної власності на землю та приналежність до членів господарства на момент розпаювання земель господарства.
При цьому, якщо громадянин помер у період між проведенням зборів підприємства , де формувались списки громадян на отримання сертифікатів на право на земельну частку (пай) отриманням сертифікату на право на земельну частку (пай) , він вважається таким , що отримав право на земельну частку (пай) і його спадкоємці мають право цю частку успадкувати.
Проте, до матеріалів позовної заяви подано лише виписку з протоколу НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_8 засідання комісії з реорганізації СТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_2" ІНФОРМАЦІЯ_3 Макарівського району , де зазначено, про виділення земельного паю покійномуОСОБА_2 в розмірі 2,32 га.
Враховуючи вищевикладене, а також положення Указу Президента України „ Про порядок паювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам, кооперативу, .." суд приходить до висновку, що прізвище покійного ОСОБА_2 було відсутнє у основному списку, що формувався для додатку до Державного акта на право колективної власності на землю при його житті, рішення зборів реорганізованого СТОВ „ ІНФОРМАЦІЯ_2" виносилась вже у 2005 році, по спливу 10 років з дня смерті громадянина ОСОБА_2., а тому спадкоємиця першої черги за законом не може успадкувати земельну частку (пай) , позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Приймаючи до уваги вищевикладене, керуючись ст.2 Закону України „Про порядок виділення і натурі земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) ,„ ст..ст. 534, 549 Цивільного кодексу УРОР ( в редакції 1963 року ), п.1,2 Указу Президента України „Про розпаювання земель переданих у колективну власність сільськогосподарських підприємствам і організація ,„ п.24 Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", ст.ст. 10,11,60, 88, 212, 215, 223 ЦПК України, суд, -
Вирішив:
.
3
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Макарівської районної державної адміністрації та Небелицької сільської ради про визнання права на земельну частку (пай) , залишити без задоволення.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з часу проголошення рішення суду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Апеляційного суду Київської області через Макарівський районний суд протягом двадцяти днів з часу подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст.. 223 ЦПК України.