< Список >
Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2010 року Справа № 2а-588/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого –судді Ясенової Т.І.
при секретарі –Колтуновій А.Ю., Сириці І.О., Сіліоновій І.В.
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Самойленка Г.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області про визнання дій УМВС України в Кіровоградській області неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії та стягнення шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (далі за текстом –УМВС України в Кіровоградській області), в якому просить визнати дії УМВС України в Кіровоградській області щодо невиплати йому грошових коштів за роботу після чергування у складі слідчо-оперативної групи УМВС і у вихідні та святкові дні з 2006-2008 роки неправомірними; зобов’язати відповідача виплатити йому грошові кошти за роботу після чергування у складі слідчо-оперативної групи УМВС і у вихідні та святкові дні за 2006-2008 роки; стягнути з відповідача кошти на відшкодування шкоди, завданої його бездіяльністю у розмірі 1650 грн.; стягнути з відповідача судовий збір по провадженню даної справи.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що згідно наказу начальника УМВС України в Кіровоградській області № 37 о/с від 15 січня 2008 року його призначено на посаду старшого оперуповноваженого сектору організації та аналізу діяльності карного розшуку управління карного розшуку УМВС України в Кіровоградській області, де проходив службу до моменту звільнення –30.11.2008.
Протягом проходження служби в ОВС поставлені завдання виконував якісно та вчасно. З 2007 по 2008 роки до дисциплінарної відповідальності не притягувався, а навпаки неодноразово заохочувався керівництвом УМВС України в області та безпосереднім керівництвом.
У зв’язку з тим, що він протягом 2006-2008 років постійно заступав у складі слідчо-оперативної групи УМВС України в Кіровоградській області, і після чергування не мав можливості відпочивати по дві доби, відповідно до наказу УМВС №485, працював у вихідні та святкові дні, він йдучи на пенсію звернувся з листом до УМВС України в Кіровоградській області щодо виплати йому коштів за роботу у вихідні та святкові дні, на що отримав відмову, у зв’язку з тим, що виплата зазначених коштів здійснюється на підставі відповідних наказів і на підставі інформації про залучення його до роботи у вихідні та святкові дні, яка не надана керівництвом Управління карного розшуку УМВС.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з наведених підстав.
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог посилається на те, що заборгованість перед позивачем по грошовому забезпеченню відсутня. Позивачу надавались дні відпочинку за роботу в понадурочний час та святкові дні. Позивач не звертався до керівництва з рапортами про надання компенсації у вигляді інших днів відпочинку або в грошовій формі за роботу в понадурочний час, вихідні та святкові дні. Також посилається на те, що виплата грошового забезпечення здійснюється в межах фонду фінансування. Зазначає, що всі виплати позивачу здійснювались відповідно до чинних нормативно-правових актів, а отже жодних порушень допущено не було. Наполягає на пропущенні позивачем строку звернення до суду та застосуванні строку позовної давності.
Суд, вислухавши доводи осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 02.04.1993 по 30.11.2008р. проходив службу в органах УМВС України в Кіровоградській області.
З 23.05.2005 по 06.06.2006 ОСОБА_1 працював на посаді оперуповноваженого відділення організації роботи зонального контролю та опрацювання оперативної інформації відділу Державної служби боротьби з економічною злочинністю кримінальної міліції УМВС України в Кіровоградській області. Наказ УМВС № 145 о/с від 23.05.2005, що підтверджується архівною довідкою за №3/Н-71 від 18.03.2010. (а.с.37)
З 06.06.2006 по 20.09.2007 працював на посаді оперуповноваженого контрольно-методичної групи відділу карного розшуку кримінальної міліції УМВС України в Кіровоградській області. Наказ УМВС № 148 о/с від 06.06.2006, що підтверджується архівною довідкою за №3/Н-71 від 18.03.2010. (а.с.37)
З 20.09.2007 по 15.01.2008 працював на посаді оперуповноваженого сектору організації та аналізу діяльності карного розшуку відділу карного розшуку кримінальної міліції УМВС України в Кіровоградській області. Наказ УМВС № 273 о/с від 20.09.2007, що підтверджується архівною довідкою за №3/Н-71 від 18.03.2010. (а.с.37)
З 15 січня 2008 року ОСОБА_1 призначений на посаду старшого оперуповноваженого сектору організації та аналізу карного розшуку управління карного розшуку кримінальної міліції УМВС України в області, що підтверджується витягом з наказу по особовому складу від 15.01.2008 за №37 о/с. (а.с.27)
02 грудня 2008 року позивач звільнений із займаної посади за п. 64 „ж” (за власним бажанням) Положення про проходження рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114.
Вислуга на день звільнення в календарному обчисленні становить 17 років, 07 місяців, 24 дні, в пільговому обчисленні –22 роки, 03 місяці, 20 днів. (а.с.27)
09.12.2008 наказом по особовому складу начальника УМВС України в Кіровоградській області №629 о/с частково змінено пункт наказу УМВС України в області від 02.12.2008 за № 617 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 за п. 64 „в” (через обмежений стан здоров’я).
Позивач вважає, що йому не було виплачене грошове забезпечення за роботу після чергування у складі слідчо-оперативної групи УМВС і у вихідні та святкові дні за 2006-2008 роки, чим було завдано шкоди у розмірі 1650 грн.
10.02.2008 ОСОБА_1 звернувся до начальника УМВС України в Кіровоградській області із зверненням щодо надання копій наказів на підставі яких йому були зняті надбавки за виконання особливо важливих завдань та здійснення оперативно-розшукової діяльності та іншої інформаційно-аналітичного забезпечення, а також проведення обліку робочого часу, з виплатою коштів за роботу у вихідні та святкові дні, починаючи з 2008 року. (а.с.6-7)
24.02.2009 відповідачем за вих. № 3/11-21 позивачу надана відповідь, в якій, зокрема, зазначено надбавка за оперативно-розшукову діяльність та її розмір встановлюється індивідуально на підставі вмотивованого подання керівників структурних підрозділів та оголошується наказом; розмір премій залежить від виконання службових обов’язків, результатів оперативно-службової діяльності та затверджується наказом начальника УМВС.
Також, зазначено, що виплата за роботу у вихідні та святкові дні здійснюється на підставі відповідних наказів, які управлінням карного розшуку УМВС не надано. (а.с.7)
Дані правовідносини регулюються Законом України „Про міліцію”, Положенням „Про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ”, затвердженого Постановою КМУ від 29 липня 1991 року №114 та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.10 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким
складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991р. № 114 особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством, Присягою, статутами органів внутрішніх справ і цим Положенням.
Статтею 7 Закону України „Про дисциплінарний статут органів внутрішніх справ” № 3460-1У від 22.02.2006 року передбачено, що кожна особа рядового і начальницького складу зобов'язана дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників.
На підставі ч.11 ст.22 Закону України „Про міліцію„ для працівників міліції встановлюється 41-го динний робочий тиждень. У необхідних випадках особи рядового і начальницького складу несуть службу понад встановлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні.
Пунктом 21 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991р. №114 встановлено, що для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства. Внутрішній розпорядок, зокрема, в органах внутрішніх справ, встановлюється з урахуванням особливостей діяльності різних служб і підрозділів. При змінній роботі (службі) і безперервному чергуванні встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.
Згідно із п.3 Інструкції про порядок залучення працівників органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час, в дні щотижневого відпочинку та святкові дні і надання відповідних компенсацій, затвердженої наказом МВС України від 17.12.1991 року № 530 (далі за текстом –Інструкція № 530), підставами залучення працівників ОВС до надурочної служби чи служби в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є письмові накази (вказівки) керівників органів внутрішніх справ; графіки нарядів, чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.
В наказі зазначаються підстави, що викликали необхідність залучення працівників до надурочної служби або служби і дні щотижневого відпочинку і святкові дні, перелік залучених працівників, тривалість служби.
Пунктом 5 Інструкції № 530 встановлено, що в кожному органі внутрішніх справ наказом або вказівкою керівника призначається працівник, який здійснює персональний облік служби особового складу в надурочний час, дні щотижневого відпочинку та святкові дні.
Згідно п. 6 Інструкції № 530 облік здійснюється шляхом заповнення щомісячного табеля. Підставами внесення записів в табель є службові документи, зазначені в п. 3 Інструкції. Заповнений табель поточного місяця, підписаний працівником, що веде облік, і затверджений керівником органу, графіки чергувань, накази та подорожні листи з відповідними розпорядженнями є підставою для надання компенсацій і передаються в фінансовий апарат до 5 числа наступного місяця.
Враховуючи викладене підставою для виплати позивачу компенсації за службу в надурочний час у даному випадку можуть бути лише відповідні щомісячні табелі, якими мав здійснюватися облік служби особового складу.
Постановою Кабінету Міністрів України „Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні” від 14.09.1991 року №197 встановлено, що при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які утримуються за рахунок коштів республіканського та місцевих бюджетів, а також коштів, що надходять за договорами від міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій і громадян, до несення служби понад установлений законодавством робочий час оплата їхньої праці за цей час провадиться у розмірах, передбачених законодавством України про працю, з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням.
Служба осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі у подвійному розмірі.
Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цієї постанови для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ республіканського відання, здійснюється у межах асигнувань, що виділяються Міністерству внутрішніх справ України з республіканського бюджету.
Відповідно до ч. 12 ст.22 Закону України „Про міліцію” оплата праці в надурочний і нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до вимог законодавства.
Згідно із п.12 Інструкції № 530, спори з питань компенсації за службу понад встановленого законодавство робочого часу, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні розглядаються за участю керівництва органів та підрозділів внутрішніх справ та, за наявності, відповідного комітету профспілки атестованих співробітників внутрішніх справ.
В період проходження служби, зокрема, з 2006 року та до звільнення зі служби позивачу виплачувались види грошового забезпечення виплата яких передбачена законодавством України, а саме: Постановою Кабінету Міністрів України „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 07.11.2007 № 1294 та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС від 31.12.2007 № 499, Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.03.2008р. за № 205/14896.
Грошове утримання - це посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, оклад за вислугу років за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, 100% надбавка, виплата яких проводиться незалежно від можливостей бюджетного фінансування. Надбавка за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик і виконання особливо важливих завдань. Надбавка за безперервну службу у зв'язку з високими результатами службової діяльності, виплачується у межах фонду оплати праці. Зазначені надбавки керівники органів внутрішніх справ, у межах асигнувань, які виділяються на утримання цих органів, мають право встановлювати і виплачувати особам рядового і начальницького складу.
28.01.2010 головним контрольно-ревізійним управлінням в Кіровоградській області проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності УМВС України в Кіровоградській області за період з 01.01.2007 по 01.12.2009, про що складено акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності УМВС України в Кіровоградській області за період з 01.01.2007 по 01.12.2009 за № 08-09/11. (а.с.33-35)
В ході перевірки, перевіряючими, розглянута заява позивача від 20.01.2010 щодо обсягів фінансування УМВС України в Кіровоградській області за 1999-2008 роки на виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, залишку коштів, якщо вони були, щорічно; сум грошових коштів, які ОСОБА_1 недоотримав протягом 2006 –2008 років за роботу у вихідні та святкові дні (включаючи надурочний час); перевірки виплати матеріальної допомоги та допомоги на оздоровлення працівниками УМВС з серпня по грудень 2008 року із зазначенням кількості працівників і сум, які були виплачені щомісячно та виявлено факт не проведення в повному обсязі доплати за роботу у дні щотижневого відпочинку відповідно до табелів обліку робочого часу за грудень 2006 року, січень, квітень, травень 2007 року ОСОБА_1 не доплачено коштів (враховуючи суму компенсації прибуткового податку) у сумі 401,49 грн.
Судом встановлено, що відповідачем сплачено позивачу заборгованість у розмірі 401,49 грн.
Враховуючи викладене заборгованість по грошовому забезпеченню перед позивачем відсутня. Доплата за службу в нічний час оплачувалась згідно наданих в бухгалтерію табелів несення служби співробітників управління карного розшуку УМВС України в Кіровоградській області. Для доплати за службу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, в надурочний час –накази, табелі нарядів чергувань не надавались, тому немає підстав для нарахування цих доплат.
З пояснень позивача в судовому засіданні встановлено, що протягом проходження служби в ОВС у період з 2006 року і до моменту його звільнення він не звертався до керівництва з рапортами про надання компенсації в грошовій формі чи інших днів відпочинку за службу понадурочний час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні.
Також позивач за час проходження служби не звертався до керівництва з питань незгоди з розміром виплати компенсації за службу понад встановлений законодавством робочий час.
Позивачем не надано суду доказів неможливості скористатися своїм правом на відпочинок, у зв'язку з перебуванням на службі у складі слідчо-оперативної групи, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні.
Надані позивачем копії графіків чергувань з 2008 не можуть бути прийняті судом як доказ, оскільки зазначені копії не є підставою для нарахування виплат за службу в надурочний час, дні щотижневого відпочинку та святкові дні.
Крім того, позивачем заявлено позовну вимогу про стягнення з відповідача коштів на відшкодування шкоди, завданої його бездіяльністю у розмірі 1650 грн.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Обов’язок щодо доведення заподіяння матеріальної шкоди та її розміру покладається на позивача.
Позивачем не доведено спричинення йому шкоди, завданої бездіяльністю відповідача. Також не обґрунтовано грошову суму, необхідну для поновлення його прав, які були порушенні відповідачем в наслідок його бездіяльності та з чого він при цьому виходить.
Відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У відповідності до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що спір виник з приводу платежів, які виплачуються в складі грошового забезпечення щомісяця, суд дійшов висновку, що позивач знав або повинен був дізнатися про складові свого грошового утримання і про порушення свого права до звільнення зі служби, і мав можливість своєчасно звернутися до суду за захистом своїх прав.
Позивача було звільнено з посади старшого оперуповноваженого сектору організації та аналізу карного розшуку управління карного розшуку кримінальної міліції УМВС України в області 02 грудня 2008 року, а до адміністративного суду з позовом він звернувся 22 лютого 2010 року. Таким чином позивачем пропущено встановлений строк звернення до суду.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач наполягає на застосуванні приписів ч. 1 ст. 100 КАС України.
Позивач не довів поважності причин пропуску строку звернення до суду.
З огляду на викладене позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області про визнання дій УМВС України в Кіровоградській області неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії та стягнення шкоди - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано –08.06.2010.
Суддя Т.І. Ясенова