< Список >
Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2010 року Справа № 2а-279/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого –судді Ясенової Т.І.
при секретарі –Сіліоновій І.В.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1
представника відповідача: Смаглюк В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Кіровоградської обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування розпорядження про звільнення з посади, та про поновлення на посаді,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кіровоградської обласної державної адміністрації в якому, урахуванням уточнення позовних вимог, просить визнати протиправними та скасувати розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 25 січня 2010 року № 43-р, яким було припинено його державну службу на посаді начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації та звільнено із займаної посади із формулюванням: „за порушення Присяги державного службовця згідно з п.6 ст. 30Закону України „Про державну службу” та поновити на посаді начальника управління охорони здоров’я Кіровоградської обласної державної адміністрації.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що його звільнення відбулося за відсутності законних підстав та з порушенням вимог Конституції України, законів України „Про місцеві державні адміністрації”, „Про державну службу”.
Зазначає, що порушень „Присяги державного службовця” не допускав, формулювання в тексті розпорядження є неконкретним та не містить посилань на норму закону, яку ним порушено. Жодних перевірок, рішень контролюючих органів з цього приводу не приймалось, з матеріалами таких перевірок його не знайомили та пояснень він не давав.
Крім того, його було звільнено під час перебування на стаціонарному лікуванні.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з зазначених підстав.
Представник відповідача –Кіровоградської обласної державної адміністрації, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на те, що позивачем не забезпечено виконання відповідних державних в обласних програм, спрямованих на охорону дитинства тому його правомірно звільнено із займаної посади за порушення „Присяги державного службовця” у відповідності із Законом України „Про місцеві державні адміністрації” у межах повноважень та компетенції голови облдержадміністрації та у порядку визначеному Положенням про управління охорони здоров’я Кіровоградської облдержадміністрації.
Оскільки позивач був звільнений не з підстав, передбачених ст.ст. 40 КЗпП України, його звільнення у період перебування на лікарняному не є порушенням та не можу бути підставою для поновлення на посаді.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач 19.07.2005 призначений на посаду начальника управління охорони здоров’я Кіровоградської обласної державної адміністрації. (а.с.50)
Присягу державного службовця позивач прийняв 19.07.2005. (а.с.51) Про що зроблено запис у трудовій книжці. ( а.с.123)
Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 25.01.2010 № 43-р припинено державну службу ОСОБА_3 на посаді начальника управління охорони здоров’я Кіровоградської обласної державної адміністрації за порушення Присяги державного службовця згідно з п.6 ст. 30 Закону України „Про державну службу” у зв’язку з недотриманням законодавства щодо державних і регіональних програм, спрямованих на охорону дитинства.
Підставою прийняття розпорядження зазначено: доручення Кабінету міністрів України від 18 грудня 2009 року № 69980/1/1-09 до листа Генеральної прокуратури України від 03 грудня 2009 року № 07/3-117 вих-09, рішення колегії обласної державної адміністрації від 17 грудня 2009 року № 38. Лист Міністерства охорони здоров’я України від 11 січня 2010 року № 11-01-29/1. ( а.с.60)
Відповідно до п.15 ч.1 ст.3 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Базовим законом, що регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, є Закон України „Про державну службу”.
Відповідно до ст.9 цього Закону, правовий статус окремих категорій державних службовців регулюється Конституцією та спеціальними законами України.
Питання, пов’язані з прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходження та звільнення з публічної служби регулюється спеціальними законам, до яких, зокрема, відноситься Закон України „Про місцеві державні адміністрації”.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України „Про державну службу” державна служба припиняється, передусім, із загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, а також з підстав, визначених даною статтею. При звільненні особи з публічної служби за загальними підставами передбаченими КЗпП України, на цю особу можуть поширюватися гарантії передбачені цим Кодексом, якщо інше прямо не передбачено спеціальним законом.
Таким чином, зазначені правовідносини, повинні вирішуватися відповідно до норм спеціального законодавства, і лише в частинні відсутності таких норм - вирішуватися відповідно до Кодексу законів про працю України.
Статтею 7 КЗпП України передбачено встановлення законодавством додаткових підстав для припинення трудового договору окремих категорій працівників за певних умов.
Відповідно до п. 6 ст. 30 Закону України „Про державну службу” крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у разі відмови державного службовця від прийняття або порушення Присяги, передбаченої статтею 17 цього Закону.
Статтею 17 цього ж Закону передбачено, що громадяни України, які вперше зараховуються на державну службу, приймають Присягу такого змісту: „Повністю усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити народові України, суворо дотримувати Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, зміцнювати їх авторитет, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання державного службовця, сумлінно виконувати свої обов’язки”.
Законом України „Про місцеві державні адміністрації” № 586-XIV від 09.04.1999р. встановлена процедура призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій.
Відповідно до ст.11 зазначеного закону керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами відповідних державних адміністрацій за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1999р. № 1374 (в редакції станом на 08.12.2009) (далі –Порядок), керівники управлінь, відділів, інших структурних підрозділів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій призначаються на посади та звільняються з посад головами державних адміністрацій за погодженням з відповідними міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.
Відповідно до п.7 Положення про управління охорони здоров’я Кіровоградської обласної державної адміністрації (далі - Положення) управління очолює начальник призначається на посаду та звільняється з посади головою обласної державної адміністрації за погодженням з Міністерством охорони здоров’я України. ( а.с.64)
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При звільненні позивача з підстав порушення Присяги державного службовця відповідачам належало встановити факт порушення Присяги позивачем, вину позивача, обставини, за яких вчинено порушення позивачем з дотриманням встановленого порядку звільнення позивача.
Обґрунтовуючи правомірність звільнення позивача представник відповідача посилається на доручення Кабінету міністрів України від 18 грудня 2009 року № 69980/1/1-09 до листа Генеральної прокуратури України від 03 грудня 2009 року № 07/3-117 вих-09, рішення колегії обласної державної адміністрації від 17 грудня 2009 року № 38. Лист Міністерства охорони здоров’я України від 11 січня 2010 року № 11-01-29/1.
Зазначає, що відповідно до Положення начальник управління несе персональну відповідальність за виконання покладених на управління завдань перед головою облдержадміністрації. Відповідно до п.4.6.Положення управління організовує роботу з охорони материнства і дитинства. В цій сфері діяльності управління діють „Державна програма „Репродуктивне здоров’я нації” на період до 2015 року”, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 та обласна програма „Репродуктивне здоров’я населення Кіровоградщини на 2008-2015 роки”
Відповідно до п.2 рішення Колегії Кіровоградської облдержадміністрації „Про стан виконання за січень –вересень 2009 року обласної програми „Репродуктивне здоров’я населення Кіровоградщини” від 17 грудня 2009 року № 38 роботу управління охорони здоров’я облдержадміністрації щодо виконання обласної програми визнано незадовільним.
Крім того, відповідно до інформації Генеральної прокуратури України від 03.12.2009 про стан додержання законодавства щодо виконання державних та регіональних програм, спрямованих на охорону дитинства, встановлено, що в Кіровоградській області не у повному обсязі виконуються заходи Державної програми „Репродуктивне здоров’я нації” на період до 2015 року”.
Посилається на те, що зазначені факти свідчать, що позивачем не забезпечено виконання відповідних державних і обласних програм, спрямованих на охорону дитинства.
Проте, доручення Кабінету міністрів України від 18 грудня 2009 року № 69980/1/1-09 та лист Генеральної прокуратури України від 03 грудня 2009 року № 07/3-117 вих-09 суду не надано.
Суду надані доручення Кабінету міністрів України та лист Генеральної прокуратури України датовані травнем 2009 року та стосуються виконання міжгалузевої ”Програми „Здоров’я нації” на 2002-2011роки”.
Рішенням Колегії Кіровоградської облдержадміністрації „Про стан виконання за січень –вересень 2009 року обласної програми „Репродуктивне здоров’я населення Кіровоградщини” від 17 грудня 2009 року № 38 роботу управління охорони здоров’я облдержадміністрації щодо виконання обласної програми визнано незадовільним.
В той же час, зазначеним рішенням не визначається, які винні дії чи бездіяльність з боку позивача віднесені конкретно до не сумлінного, неналежного виконання ним своїх обов’язків.
Судом встановлено, підтверджується поясненнями позивача та не заперечується представником відповідача, що позивачу не було запропоновано надати письмові пояснення з причин неналежного виконання службових обов’язків.
Відповідно до ст. 14 Закону України „Про державну службу” дисциплінарні стягнення застосовуються до державного службовця за невиконання чи неналежне виконання службових обов’язків, перевищення своїх повноважень, порушення обмежень, пов’язаних з проходженням державної служби, а також за вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує державний орган, в якому він працює.
До службовців, крім дисциплінарних стягнень, передбачених чинним законодавством про працю України, можуть застосовуватися такі заходи дисциплінарного впливу: попередження про неповну службову відповідність; затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або у призначенні на вищу посаду.
За час перебування позивача на посаді та на момент його звільнення, позивач не мав дисциплінарних стягнень.
Аналізуючи розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 25.01.2010 № 43-р, яким припинено державну службу позивача на посаді начальника управління охорони здоров’я Кіровоградської обласної державної адміністрації за порушення Присяги державного службовця згідно з п.6 ст. 30 Закону України „Про державну службу” у зв’язку з недотриманням законодавства щодо державних і регіональних програм, спрямованих на охорону дитинства, встановлено, що мотивувальна частина даного розпорядження не містить посилань на конкретні статті Законів України, інших нормативно-правових актів, не зазначено за які саме порушення припинено державну службу та звільнено позивача із займаної посади та в чому конкретно ці порушення полягали, не наведені конкретні факти недотримання позивачем законодавства чи несумлінного ставлення до своїх обов’язків та причинно-наслідковий зв'язок такої бездіяльності та несумлінності із станом виконання державних і регіональних програм, спрямованих на охорону дитинства.
Оскільки згідно закону порушення Присяги державним службовцем є самостійною підставою для припинення державної служби, суб’єкт владних повноважень повинен визначити, в чому конкретно полягає порушення Присяги державним службовцем. Проте цього зроблено не було.
З огляду на викладене, відповідачем не надано належних та достатніх доказів, які б свідчили про порушення позивачем Присяги державного службовця або неналежного і несумлінного виконання своїх службових обов’язків.
З досліджених судом доказів не вбачається достатніх підстав для припинення державної служби та звільнення позивача за порушення Присяги державного службовця.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, дослідивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що оскаржуване розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації № 43-р від 25.01.2010 про звільнення позивача, прийнятий відповідачем не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, не обґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мали значення для його прийняття, упереджено, без дотримання вимог пропорційності, без урахуванням права позивача на участь у процесі прийняття рішення і відповідно позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, судом не приймаються доводи позивача про порушення відповідачем ст.40 КЗпП України, як на підставу визнання протиправним звільнення, з огляду на наступне.
Порядок прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення зі служби, врегульований спеціальним законом, яким є Закон України „Про державну службу”, який передбачає певні обмеження прав для осіб, що перебувають на державній службі. Кодекс законів про працю України визначає підстави та умови звільнення осіб з певних посад, тоді як Закон України „Про державну службу” визначає підстави та умови її припинення.
Припинення державної служби з підстав, передбачених статтею 30 Закону України „Про державну службу”, не можна кваліфікувати як розірвання трудового договору за ініціативою власника або уповноваженого ним органу, тому гарантії щодо заборони звільнення працівника в період його тимчасової непрацездатності, передбачені ч. 3 ст. 40 КЗпП України, не можуть застосовуватися при припиненні державної служби.
Відповідно до ст. 235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
На підставі викладеного, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, дослідивши докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Таким чином, постанова суду в частині поновлення позивача на посаді підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасування Розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації № 43-р від 25 січня 2010 року “Про припинення державної служби ОСОБА_3”.
Поновити ОСОБА_3 на посаді начальника управління охорони здоров’я Кіровоградської обласної державної адміністрації.
Постанова суду в частині поновлення ОСОБА_3 на посаді начальника управління охорони здоров’я Кіровоградської обласної державної адміністрації підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 20 липня 2010 року.
Суддя Т.І. Ясенова