Судове рішення #10421776

< Список > 


Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

31 травня 2010 року                                                             Справа № 2а-915/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого –судді Ясенової Т.І.

при секретарі –Сириці І.О., Сіліоновій І.В.

за участю представників сторін:

від позивача:  Копієвського В.А.

від відповідача: Царенко Н.С., Майстренка О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді                      справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі до відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Гайворонському районі про стягнення невключених добровільно до відшкодування коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі (далі –УПФУ в Голованівському районі) звернулось до суду з адміністративним позовом до відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Гайворонському районі (далі –ВД ФССНВ в Гайворонському районі), в якому просить стягнути з відповідача невключені до акту щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії в зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання невключені добровільно 227755,12 грн. за період з січня 2008 року по листопад 2009 року включно, у тому числі: 222771,44 грн. –державна адресна допомога за період з травня 2008 року по листопад 2009 року включно, 2819,40 грн. –виплата пенсій по професійним захворюваннях, 304,68 грн. –допомоги на поховання за січень 2008 року та 1859,60 грн. –виплати підвищення до пенсії непрацюючим особам за період з травня 2009 року по листопад 2009 року включно.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що станом на 18.12.2009 відповідачем в порушення норм Закону України „Про пенсійне забезпечення”, „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання  відповідачем не включено до акту на відшкодування 227755,12 грн. за період з січня 2008 року по листопад 2009 року включно, у тому числі: 222771,44 грн. –державна адресна допомога за період з травня 2008 року по листопад 2009 року включно, 2819,40 грн. –виплата пенсій по професійним захворюваннях, 304,68 грн. –допомоги на поховання за січень 2008 року та 1859,60 грн. –виплати підвищення до пенсії непрацюючим особам за період з травня 2009 року по листопад 2009 року включно.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.

Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог посилається на їх безпідставність, так як ВД ФССНВ в Гайворонському районі дотримано процедуру звірки витрат по особовим справам повністю, складено таблиці розбіжностей у чіткій відповідності до нормативних актів, які встановлюють дану процедуру.

Також, відповідно до ст.4 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999 №1105-ХІV такий вид платежів, як державна адресна допомога в переліку страхових виплат та соціальних послуг, що надається Фондом потерпілим на виробництві, не значиться, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Позовні вимоги щодо стягнення виплат, які проводилися до березня 2009 року, є не правомірними, так як порушено строки для звернення до адміністративного суду з даними вимогами, передбачені ст. 99 КАС України.

Суд, вислухавши доводи представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування —це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Відповідно до статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Україні залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття.

Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ, спори, що виникають із правовідносин за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, вирішуються в судовому порядку, якщо законом не встановлено досудовий порядок їх розгляду (стаття 12 Основ).

У частині четвертій статті 26 Основ встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі за текстом –Закон № 1105-XIV) (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов’язаних з виконанням ними трудових обов’язків визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 N5-4/4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 р. за N 376/7697 (далі за текстом –Порядок №5-4/4).

Згідно п. 2 Порядку №5-4/4, останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі –Фонд) Пенсійному фонду України і витрат, пов’язаних з виплатою відповідних пенсій.

Відповідно п. 5 Порядку №5-4/4 встановлено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Пунктом 6 Порядку №5-4/4 передбачено, що головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно п. 7 Порядку №5-4/4 встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі вищевказаної довідки на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному Фонду.

Враховуючи викладене, Фонд соціального страхування від нещасних випадків перераховує кошти Пенсійному Фонду України на підставі даних, що зазначені в акті щомісячної звірки.

Судом встановлено, що за період з січня 2008 року по листопад 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Голованівському районі та відділенням Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Гайворонському районі щомісяця проводились  звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у зазначений період. (а.с. 8,9,11,12,14,15,17,18,20,21,23,24,

26,27,29,30,32,33,35,36,38,39,41,42,44,45,47,48,50,51,53,54,56-57,59-60,62-63)

У зв’язку з виникненням розбіжностей між УПФУ в Голованівському районі та відділенням ВД ФССНВ у Голованівському районі щодо вищезазначених витрат, ними складено по кожному місяцю окремо таблиці розбіжностей із зазначенням причин, по яким управління виконавчої дирекції Фонду не приймало до відшкодування витрати, визначені Головним управлінням Пенсійного фонду.

(а.с.10,13,16,19,22,25,28,31,34,37,40,43,46,49,52,55,58,61,64)

Відповідно до ч.5 ст.24 Закону №1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний, в тому числі, співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.   

Згідно ч. 8 ст. 34. Закону №1105-XIV у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд соціального страхування від нещасних випадків згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.

У разі смерті потерпілого, який одержував страхові виплати і не працював, розмір відшкодування шкоди особам, зазначеним у статті 33 цього Закону, визначається виходячи із суми щомісячних страхових виплат і пенсії, які одержував потерпілий на день його смерті, з відповідним коригуванням щомісячних страхових виплат згідно із статтею 29 цього Закону. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів (п.9 ст. 34 Закону).

Згідно з п.3 Порядку №5-4/4 відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів “а”, “в”, “г” статті 26 Закону України “Про пенсійне забезпечення” в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 №1094 (далі  - Постанова №1094).

У відповідності з положеннями Постанови №1094 в зобов'язання відповідача входить відшкодування Пенсійному Фонду витрат на поховання ( в тому числі і допомоги на поховання), а також відшкодування пенсій, виплачених у відповідності до ст.ст. 91, 92 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на поховання, якщо смерть потерпілого настала за обставин, за яких настав страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Причинний зв'язок смерті з наслідками раніше отриманого каліцтва чи професійним захворюванням встановлюється медико-соціальними експертними комісіями. Саме на підставі довідок МСЕК, про те, що смерть настала внаслідок раніше отриманого каліцтва або професійного захворювання.

Враховуючи викладене, Фонд зобов’язаний відшкодовувати виплачені іншими страховиками суми допомоги на поховання лише тих осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, тобто за умови наявності причинного зв’язку їх смерті з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я.

Як встановлено судом, відділенням Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Гайворонському районі при складанні актів щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих та таблиць розбіжностей дотримано процедуру звірки витрат по особовим справам потерпілих.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, а також те що позивачем не надано доказів на підтвердження причинного зв’язка смерті інвалідів з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, відповідачем повністю спростовано доводи позивача, надано письмові докази на підтвердження дотримання процедури звірки витрат по особовим справам потерпілих при складанні актів щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих та таблиць розбіжностей, а тому позовні вимоги не є обґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись  ст.ст. 86,  94,  159-163, 167 КАС України, суд, -  

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в  10-денний  строк з дня її  проголошення, а в разі складення постанови  у повному обсязі  відповідно до ст. 160 КАС України –з дня  складення в повному обсязі,  заяви про апеляційне  оскарження і  подання після цього протягом  20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано –04.06.2010 


          Суддя                                                                                     Т.І. Ясенова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація