< Список >
Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2010 року Справа № 2а-2223/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого –судді Ясенової Т.І.
при секретарі –Сіліоновій І.В.
за участю сторін:
представників позивача:
від прокуратури: участі не приймав
від ГДІ на автомобільному транспорті: Шевчук В.В.
третя особа: Шевчук В.В.
відповідача: участі не приймав
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом прокурора Олександрівського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Кіровоградській області до суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Олександрівського району Кіровоградської області, який діє в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені якого діє територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Кіровоградській області (далі - ТУ Головавтотрансінспекції в Кіровоградській області) звернувся до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що несплата відповідачем фінансової санкції в сумі 1700 грн. є порушенням інтересів держави, також порушуються основи державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту, що є підставою для звернення до суду прокурором, на якого відповідно до ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру”, ст. 121 Конституції України покладено обов’язок щодо представництва інтересів держави в суді.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Відповідач в судові засідання, призначені на 09.06.2010 та 25.06.2010, не з’явився, повідомлений належним чином, що підтверджується відмітками у рекомендованих повідомленнях про вручення поштових відправлень (а.с. 12, 25), причини неявки суду не повідомив, правом подати письмові пояснення чи заперечення не скористався.
Зважаючи на викладене, а також на те, що у справі є достатні докази, які свідчать про права та взаємовідносини сторін, суд визнав можливим розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Суд, вислухавши доводи представників позивача та третьої особи, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Статтею 6 Закону України „Про автомобільний транспорт” передбачено, що загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України, який відповідно до ст.1 Указу Президента України „Про систему центральних органів виконавчої влади” №1572 від 15.12.1999 року, є вищим органом у системі органів виконавчої влади. В його складі діє центральний орган виконавчої влади у галузі автомобільного транспорту Міністерство транспорту та зв’язку України (п.1 Положення про Міністерство транспорту та зв’язку України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.06 року №789).
Центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті. Таким урядовим органом державного управління, згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України „Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті” №1190 від 08.09.2004 року, є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція), що діє у складі Міністерства транспорту і зв’язку України і йому підпорядковується Головавтотрансінспекція, яка здійснює державний контроль за додержанням суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Пункт 20 зазначеної постанови передбачає, що Головавтотрансінспекція є юридичною особою, і у відповідності до вимог ст.80 ЦК України може бути позивачем в суді.
Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може створювати територіальні органи (п.8 постанови Кабінету Міністрів України №1190 від 08.09.2004 року).
Згідно п.1 наказу Міністерства транспорту та зв’язку України „Про затвердження Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті” № 888 від 14.12.2005 року, територіальні органи Головавтотрансінспекцїї в областях є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, в тому числі і територіальне управління Головавтотрансінспекції в Кіровоградській області. Основними завданнями територіальних управлінь (п.4 наказу № 888 від 14.12.2005 року) є здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування.
Згідно вимог статті 39 Закону України „Про автомобільний транспорт” передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред’являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для нерегулярних пасажирських перевезень:
- для автомобільного перевізника –ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія автобуса-посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України;
Документами для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:
- для автомобільного перевізника –ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія таксі –посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України;
Документами для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення:
- для автомобільного перевізника –ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія легкового автомобіля –посвідчення воді відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України;
Згідно ст.60 Закону України „Про автомобільний транспорт” передбачено відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Крім цього, п.3,4 постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті” № І567 від 08.11.2006 , передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та м. Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
За результатами перевірки у відповідності до вимог п.21 зазначеної Постанови посадовими особами органу державного контролю складається акт встановленої форми. Якщо в ході перевірки виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, справа про порушення розглядається посадовою особою органу державного контролю за місцезнаходженням суб’єкта господарювання не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (п.25). За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється за встановленою формою (п.27).
З наведеного вище та положень інформаційного листа Вищого господарського суду України „Про деякі питання, пов’язані із розмежуванням компетенції господарських і адміністративних судів” від 07.02.2006 року №01-8/301 випливає, що Голоавтотрансінспекція та її територіальні управління, приймаючи рішення про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт, є органом державної влади у здійсненні управлінських функцій та суб’єктом владних повноважень.
Фінансова санкція повинна бути перерахована суб’єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову (п.28 постанови Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року).
Порядок стягнення фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт визначає Кабінет Міністрів України (ст.60 Закону України „Про автомобільний транспорт”).
Судом встановлено, 29 липня 2009 року посадовими особами ТУ Головатротрансінспекції в Кіровоградській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом.
В ході перевірки виявлено суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, який здійснював надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких передбачений ст. 39 Закону України „Про автомобільний транспорт”, а саме: без оформлення дорожнього листа, ліцензійної картки, схеми маршруту, розкладу руху для даного виду перевезень.
За наслідками проведеної перевірки держінспектором складено акт перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 141 570 від 29.07.2009.
Справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт розглянуто 24.09.2009 року начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Кіровоградській області Кукуленком В.О. та винесено постанову про застосування фінансових санкцій № 016272 від 24.09.2009 року, якою на підставі ст. 60 Закону України „Про автомобільний транспорт” за порушення вимог ст. 39 цього Закону до ПП ОСОБА_2 застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн.
Постанову про застосування фінансових санкцій відповідачем отримано 29.09.2009 особисто, про що підтверджується відміткою в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. (а. с. 8)
Доказів про те, що постанова про застосування фінансових санкцій відповідачем в судовому порядку оскаржувалась до суду не надано.
Станом на час розгляду справи сума фінансової санкції ПП ОСОБА_2 в добровільному порядку не сплачена.
На підставі викладеного, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (реєстраційний номер фізичної особи підприємця ЄДР: 20018067480) на користь державного бюджету (на рахунок 3111706700041 УДК у Олександрівському районі, ГУДК у Кіровоградській області, код одержувача 23896915 код бюджетної класифікації 21081100 МФО 823016) заборгованість в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано –03.08.2010р.
Суддя Т.І. Ясенова