Судове рішення #10422874

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця,    вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________________________________________________________________________________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

02 серпня 2010 р.          Справа № 2-а-2903/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Чернюк Алли Юріївни,

при секретарі судового засідання:   Котюжанській Тетяні Олександрівні  

за участю представників сторін:

прокурора:       Мельниченко А.М.

позивача      :   Олійника А.М. представника на підставі довіреності;

відповідача :   не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Заступника прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вінниці   

до:   Товариства з обмеженою відповідальністю "Логос"  

про: стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків

ВСТАНОВИВ :

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника прокурора м. Вінниці в інтересах  держави в особі Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вінниці  (далі - Фонд) до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ "Логос") про стягнення заборгованості у сумі 9724,70 гривень.

Позов мотивовано тим, що за І квартал 2010 року за відповідачем, в порушення п.2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", не сплачено у повному обсязі внески до Фонду. Заборгованість відповідача перед Фондом складає 9724,70 гривень.

Оскільки кошти відповідачем в добровільному порядку не сплачені, заступник прокурора м. Вінниці в інтересах Фонду, керуючись ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду із зазначеними позовними вимогами.

Згідно ст.121 Конституції України та ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" на прокуратуру покладено функції представництва інтересів держави в суді. Відповідно до ч. 5 ст. 36-1 згаданого Закону прокурор самостійно визначає підстави для представництва в судах, форму його здійснення та може здійснювати представництво на будь-якій стадії судочинства.

Частиною 2 ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (діяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

В судовому засіданні прокурор - Мельниченко А.М. позовні вимоги підтримав в повному обсязі, та просив суд їх задовольнити.

Представник позивача - Олійник А.М. позицію прокуратури підтримав, просив позов задовольнити, вказавши, що відповідачем порушенні вимоги п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", а саме за ТОВ "Логос" за 1 квартал 2010 року рахується заборгованість  в сумі 9724,70 грн.

Відповідач в судове засідання не з’явився, повноважного представника не направив, письмових пояснень з приводу обґрунтованості чи необґрунтованості заявленого позову не надав. Про дату, час і місце розгляду справи відповідач неодноразово повідомлявся завчасно та належним чином за фактичною адресою, вказаною у позовній заяві та юридичною адресою внесеною до державного реєстру, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до вимог ст. 122 КАС України адміністративна  справа  має  бути  розглянута  і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про дату, час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому дійшов висновку за можливе розглянути справу без участі відповідача або його повноважного представника відповідно до положень ст. 128 КАС України.

Суд, вислухавши пояснення прокурора, а також представника позивача по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.  

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві, регулюються Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачено, що одним з основних принципів страхування від нещасного випадку є обов'язковість сплати страхувальником страхових внесків.

Відповідно до ст. 6 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхувальниками за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням є роботодавці та застраховані особи, якщо інше не передбачено законами України.

Згідно з п.2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Однак, в порушення вищевказаних положень, відповідач не перерахував Фонду страхові внески за I квартал 2010 року в сумі 9724,70 грн., що відповідно до п.п. 5.1 п. 5 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої  постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 №36 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 01.08.2007 за № 867/14134, вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Даний борг визначений на підставі розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за І квартал 2010 року (а.с. 9).

Як встановлено судом, розрахункова відомість підписана керівником підприємства, головним бухгалтером та головним спеціалістом Відділення ВД ФССНВ України у Вінниці Вінницької області, а отже вважається узгодженою.

Роботодавці, згідно з ст. 28 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", несуть відповідальність за шкоду, заподіяну Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання своїх обов'язків із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відповідно до законодавства.

Зокрема, ч. 3 ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачено, що за несвоєчасне та неповне нарахування і сплату страхових внесків, приховування (заниження) суми заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески, неподання, несвоєчасне подання, подання не за  встановленою формою звітності щодо страхових внесків, несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування від нещасних випадків про чисельність працівників, річний фактичний обсяг  реалізованої  продукції  (робіт,  послуг), суму  заробітної плати на підприємстві, нещасні випадки  на виробництві та професійні захворювання, що сталися на підприємстві, про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства, ухилення від подання заяви про взяття на облік або несвоєчасне  подання заяви про взяття на облік у Фонді соціального страхування від нещасних випадків, за вчинення дій, що перешкоджають уповноваженим особам органів Фонду соціального страхування  від  нещасних  випадків у здійсненні перевірок, страхувальник притягується до відповідальності згідно із законом.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності" спори, щодо суми страхових внесків, а також щодо розміру шкоди та прав на їх відшкодування, накладення штрафів та інших питань вирішується в судовому порядку.

В ході судового засідання судом встановлено, що  недоїмка  зі сплати  страхових внесків в розмірі 9724,70 грн. у визначені Законом строки не сплачена, доказів щодо такої сплати на день розгляду судом справи відповідачем не надано, а отже дана заборгованість є непогашеною.

Ненадходження коштів до Фонду перешкоджає своєчасному фінансуванню витрат по відшкодуванню матеріальної та моральної шкоди потерпілим, а також реалізації державної політики у сфері страхування від нещасного випадку на виробництві та прямо порушує інтереси держави.

Згідно зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На день розгляду справи відповідач доказів в спростування позовних вимог  не  надав, боргу, який підтверджується матеріалами справи, не сплатив.

З огляду на вищевикладене, вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вінниці є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, оскільки прострочена сума заборгованості страхувальником визначена самостійно, а відтак, зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку, тобто є узгодженим, а також враховуючи те, що Фонд має право звернутися до суду про стягнення визначеної страхувальником заборгованості, а суд наділений такими повноваженнями, тому наявні всі правові підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

За правилами частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255,257 КАС України, суд -

                                                            ПОСТАНОВИВ :

Позов Заступника прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вінниці задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Логос"(23227, Вінницький район, с. Агрономічне, вул. Мічуріна,1, код ЄДРПОУ 30594851) заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 9724,70 грн. (дев'ять тисяч сімсот двадцять чотири грн. сімдесят коп.) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Вінниці (21036 м. Вінниця, Хмельницьке шосе 2, одержувач: Відділення ВД ФССНВ України у м. Вінниці,  код ЄДРПОУ 25937723, Банк одержувача: ГУДК у Вінницькій області МФО 802015, рахунок № 37171001001000).

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється  з  дня  отримання  нею  копії  постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено:   06.08.10  

Суддя                                                 Чернюк Алла Юріївна

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація