АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа 22 ц-9734/2010 Головуючий у суді 1 інстанції – Маньковська О.О.
Категорія Доповідач - Ступіна Я.Ю.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2010 р. Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Луганської області в складі:
головуючого Ступіної Я. Ю.,
суддів: Маляренко І.Б., Іванової І.П.,
за участю секретаря Пономарьовій О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луганську цивільну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Краснодонської міської ради на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 25 грудня 2009 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Краснодонської міської ради, за участю третьої особи на стороні відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову компенсацію в сумі 23341грн.,-
в с т а н о в и л а:
У листопаді 2009 року позивач звернувся до суду з позовом, обґрунтовуючи його тим, що згідно ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-Х1І (далі - Закон № 796—XII) він набув право на одноразову компенсацію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі сорок п'ять мінімальних заробітних плат з 21.05.2008 року; на момент виплати йому відповідачем такої компенсації у сумі 280 грн. розмір мінімальної заробітної плати складав 525 грн. Тобто відповідач сплатив йому таку компенсацію в меншому розмірі, ніж передбачено діючим законодавством.
Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 25 грудня 2009 р. позов задоволено повністю. Визнано неправомірними дії відповідача щодо виплати позивачу як інваліду 2 групи одноразової компенсації у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 48 Закону № 796-Х1І. Зобов’язано відповідача зробити позивачу перерахунок одноразової компенсації, передбаченої ст. 48 Закону № 796-Х1І, у розміру сорок п'ять мінімальних заробітних плат на час встановлення другої групи інвалідності з урахуванням фактично виплачених сум. Стягнуто з відповідача на користь позивача недоотриману одноразову компенсацію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, в сумі 23341 грн.
В апеляційній скарзі відповідач просив скасувати таку постанову суду і відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права.
Обговоривши доводи скарги, заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла такого висновку.
Як встановлено судом і як вбачається з матеріалів справи, позивач був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, що встановлено 21.05.2008 року висновком МСЕК.
Згідно ст. 48 Закону № 796-Х1І о дноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи... виплачується в таких розмірах: інвалідам I групи — 60 мінімальних заробітних плат; інвалідам II групи — 45 мінімальних заробітних плат; інвалідам III групи — 30 мінімальних заробітних плат. Виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності.
На момент встановлення позивачу інвалідності мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 525 грн.
Відповідачем виплачена позивачу така компенсації у сумі 284,40грн. у липні 2008 року на підставі постанови КМУ № 836 від 26.07.1996 року.
Враховуючи наведені обставини, а також в иходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд правильно при вирішенні даного спору застосував ст. 48 Закону № 796-ХІІ та Закон України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, яким встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2008 рік, а не постанову КМУ № 836 від 26.07.1996 року.
Відсутність коштів не є підставою для відмови в задоволені позову.
Доводи апеляційної скарги щодо пропуску позивачем строку звернення до суду є необґрунтованими з огляду на положення ч.4 ст. 100 КАС.
Оскільки позивач скористався можливістю досудового порядку вирішення спору, то обчислення строку звернення до суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення відповідача за результатами розгляду його скарги щодо виплати йому одноразової компенсації в розмірі меншому, ніж передбачено діючим законодавством.
Відповідач 06.11.2009 року надав позивачу письмову відмову у перерахунку зазначеної компенсації. Позивач 16.11.2009 року звернувся в суд із зазначеним позовом.
Тому підстави для скасування судового рішення в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо виплати позивачу одноразової компенсації у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 48 Закону № 796-Х1І та зобов’язання відповідача зробити позивачу перерахунок цієї компенсації, виходячи із сорока п'яти мінімальних заробітних плат на час встановлення другої групи інвалідності з урахуванням фактично виплачених сум, відсутні.
Проте не кореспондується з нормами чинного законодавства обраний судом спосіб захисту порушених прав позивача - зобов’язання виплатити одноразову компенсацію у визначеній судом сумі - 23341 грн., оскільки задовольнивши позовні вимоги в такий спосіб, суд перебрав повноваження УПСЗН щодо перерахунку цієї виплати на себе.
За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне постанову суду змінити, скасувавши її в частині задоволення позову в повному обсязі і в частині стягнення з відповідача на користь позивача 23341 грн. з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову в цій частині за необгрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 303, 304-1, 309, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів,
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Краснодонської міської ради задовольнити частково.
Постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 25 грудня 2009 р. змінити, скасувавши її в частині задоволення позову в повному обсязі і в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Краснодонської міської ради на користь ОСОБА_2 недоотриману разову грошову допомогу в сумі 23341 грн. і ухвалити нове рішення, яким в задоволені позову в цій частині відмовити за необгрунтованістю.
В решті постанову суду залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточним і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Cудді: