справа № 2 - 3640
2010 рік
РІШЕННЯ
Іменем України
29 липня 2010 року Свердловський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді: Новосьолової Г.М.,
при секретарі: Воблікової І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Свердловську справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дії незаконними,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в обґрунтування заявлених вимог пояснив, що він отримує пенсію за віком з 2000 року, що підтверджується пенсійним посвідченням. У відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
У відповідності до ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. В порушення вищезазначених норм, відповідач не проводив йому індексацію незважаючи на те, що на протязі 2001-2009 року індекси споживчих цін постійно перевищували поріг індексації, зокрема у лютому 2008 року, у березні 2008 року, у квітні 2008 року, у травні 2008 року, у вересні 2008 .року, у жовтні 2008 року, у листопаді 2008 року, у грудні 2008 року, у січні 2009 року, лютому 2009 року, у березні 2009 року, у червні 2009 року, у листопаді 2009 року, що підтверджується довідкою статистики.
15.02.2010 року відповідач зробив перерахунок його пенсії у зв'язку з набуттям додаткового стажу та заробітку , при цьому застосувавши показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 трн.), що підтверджується листом відповідача, тоді як повинен був у відповідності, до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зробити перерахунок із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Тобто , відповідач повинен був зроби перерахунок його пенсії у лютому 2010 року, застосувавши показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік , яка складає 1650 грн..
Крім того у жовтні 2009р. набрав чинності Закон N 1646-УІ «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати». Відповідно до ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму- для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 1 Закону N 1646-УІ «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати», прожитковий мінімум на одну особу з 1 листопада 2009 року для осіб, які втратили працездатність встановлено 573 гривень, з 1 січня 2010 року — 695 гривень, з 1 квітня 2010 року-706 гривень,- що тягне за собою обовязкові підвищення розміру пенсії .
Відповідач в порушення вищенаведених норм чинного законодавстваУкраїни не підвищував йому пенсію ані з 1 листопада 2009 року , ані з 1 січня 2010 року, ані з 1 квітня 2010 року.
Таким чином, відповідач порушив його право на отримання пенсії у належному розмірі. Такі дії відповідача погіршують йогостановище порівняно до чинного законодавства України та порушують його право на отримання пенсії у розмірі, встановленному чинним законодавством України .
Добровільно виконувати вимоги закону відповідач не бажає. Наведені у позові обставини підтверджуються доданими до позову доказами. Під час звернення до відповідача за призначенням та виплатою пенсії , на вимогу відповідача він надавав всі документи, які можуть підтвердити його позовні вимоги. Наведені документи знаходяться у його особовій справі, яка зберігається у відповідача.
Позивач просить суд визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України у м.Свердловськ Луганської області щодо здійснення перерахунку пенсії у 2010 році . із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197.91 грн.
Визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України у м. Свердловськ Луганської області щодо не проведення індексації пенсії у 2009 році.
Визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України у м. Свердловськ Луганської області щодо не проведення перерахунку пенсії з 1 листопада 2009року, з 01 січня 2010 року та з 01 квітня 2010 року у зв'язку з збільшенням розміру прожиткового мінімуму. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду Украдни в м. Свердловськ Луганської
області здійснити перерахунок його пенсії з 15.02.2010 року із застосуванням
показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2009 рік та здійснити виплату виниклої заборгованості з 15.02.2010р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області здійснити індексацію пенсії та здійснити виплату виниклої заборгованості з 13 травня 2007р. по день постановлення рішення.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням збільшенням розміру прожиткового мінімуму з 1 листопада 2009 року,01 січня 2010 року, 01 квітня 2010 року та виплатити виниклу заборгованість Під час попереднього судового засідання витребувати у відповідача особову справу щодо нього. Покласти судові витрати по розгляду справи на Управління пенсійного фонду.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 змінив позовні вимоги та просить суд визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України у м. Свердловськ Луганської області щодо не проведення перерахунку пенсії з 1 листопада 2009року, з 01 січня 2010 року та з 01 квітня 2010 року у зв'язку з збільшенням розміру прожиткового мінімуму. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області здійснити перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 з 15.02.2010 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2009 рік та здійснити виплату виниклої заборгованості з 15.02.2010р.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнала, надала суду письмові заперечення, в яких вказала, що Управління ПФУ в м. Свердловську заперечує проти позовної заяви ОСОБА_1 з наступних підстав:
1. Щодо зобов'язання УПФУ в м. Свердловську Луганської області про здійснення перерахунку пенсії з 15.02.2010 р. із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхови внески за 2009 рік.
Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.
Пунктом 10 Положення про Пенсійний фонд встановлено, що кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. В бюджет Пенсійного фонду України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, не включено витрат на виплат упенсій в перерахованому розмірі.
2. Щодо вимог позивача про зобов'язання провести індексацію пенсії з
13.05.2007 року:
Згідно ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Стаття 4 Закону встановлює, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
За період, на який претендує позивач, індекс споживчих цін не перевищив порогу індексації.
До того ж, позивач на той час працював. Відповідно до п. 9 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, провадиться після індексації суми оплати праці на підставі довідки підприємства, установи, організації, де працює пенсіонер, в якій зазначається розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексована її сума і сума індексації.
3. Щодо вимог позивача про зобов'язання провести перерахунок пенсії з
урахуванням збільшення прожиткового мінімуму:
Згідно Закону України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" від 20.10.2009 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 1 листопада 2009 року - 573 гривень, з 1 січня 2010 року - 695 гривень. Перерахунок пенсії позивачки проведено з 01.11.2009 року виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність у розмірі 573 грн. Тобто предмет спору у даному випадку відсутній.
Щодо перерахунку з 01.01.2010 року, то постановою Кабінету міністрів України від 23.12.2009 року № 1375 встановлено, що з 1 січня 2010 р. до проведення чергового перерахунку виплата пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам здійснюється у сумах, які були фактично виплачені у грудні 2009 року.
На підставі вищевикладеного представник відповідача просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні його позовних вимог.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") (107-17) передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Для перерахунку пенсії у 2010 році повинен використовуватись показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 грн.), як це визначено п.2 ч.11 Постанови КМУ від 28.05.2008р. №530 " Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. (у010р710-08) зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 (530-2008-п) "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Із оглянутої у судовому засіданні пенсійної справи № 180477 ОСОБА_1 витікає, що згідно розпорядження від 1.11.2009 р., 01.01.2010р., 01.04.10 р. позивачу ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за вказаний період у зв,язку з збільшенням розміру прожиткового мінімуму. Таким чином, суд вважає, що в цій частині позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212, 213, 215, 224 ЦПК України на підставі ст.42 Закону України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. (у010р710-08), Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Свердловську Луганської області про визнання дії незаконними задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України у м. Свердловськ Луганської області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2010р.із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.
Зобов,язати Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловськ Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2010 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії за 2009 рік – 1650, 43 грн. та здійснити виплату виниклої заборгованості з 01.02.2010р.
Стягнути з УПФУ у м. Свердловську судовий збір у сумі 8,50 грн. та витрати на інформаційне – технічне забезпечення розгляду справи у сумі 37 грн. на користь ОСОБА_1
У решті вимог відмовити за необґрунтованістю.
На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Свердловського міського суду , а апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження в апеляційний суд Луганської області , через Свердловській міській суд з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою яка ії подає до апеляційного суду Луганської області .
Суддя: