Справа № 2-95-2010р
РІШЕННЯ
Iменем України
03 серпня 2010 року Свердловський міський суд Луганської області у складі головуючого судді: Новосьолової Г.М., при секретарі: Вобліковій І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Свердловська Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно ,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з позовом, у якому вказує, що домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві спільної сумісної власності, як майно, створене подружжям під час зареєстрованого шлюбу на підставі договору про надання у безстрокове користування земельною ділянкою для будівництва індивідуального житлового будинку на право особистої власності, з числом кімнат від однієї до п'яти включно від 21.04 1960 року, зареєстрованого в Свердловському бюро технічної інвентаризації 31.07.1978 року у книзі №32 за реєстровим № 4970, ОСОБА_3, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року та її сестрі ОСОБА_4, померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Після смерті ОСОБА_3 спадщину у складі відповідної частки житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями і спорудами за адресою: АДРЕСА_1, успадкувала сестра позивачки ОСОБА_4, дружина померлого, відповідно до ст.ст. 1221, 1222, 1226, 1261, ч.3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, як спадкоємець першої черги, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується даними про реєстрацію місця проживання, визначеними домовою книгою за адресою: АДРЕСА_1. У ОСОБА_4 спадкоємців першої черги, визначених ст.1261 Цивільного кодексу України, немає. Тобто відповідно до ч.2 ст. 1258 Цивільного кодексу України, що визначає черговість спадкування за законом, у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, позивачка, як спадкоємець другої черги (сестра спадкодавця), одержала право на спадкування відповідно до ст. 1262 Цивільного кодексу України, про що надала відповідно до ст. 1269 Цивільного кодексу України у встановлений шестимісячний термін до Першої свердловської державної нотаріальної контори відповідну заяву про прийняття спадщини після смерті своєї сестри ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Ця заява не була відкликана протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. На даний час у зв'язку із наміром отримати свідоцтво про право на спадщину, позивачка звернулася до Першої свердловської державної нотаріальної контори із вимогою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину, але через наявність заяви ОСОБА_2, що є племінником, тобто сином померлого брата, ОСОБА_3, їй було рекомендовано у судовому порядку визнати право власності на нерухоме майно, тому позивачка вимушена звернутися до суду із позовом про визнання права власності на нерухоме майно.
В судовому засіданні представник позивачки підтримала позовні вимоги позивачки у повному обсязі, суду пояснила, що домобудівля АДРЕСА_1 належить на праві особистої власності ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як майно, збудоване чоловіком та жінкою у період шлюбу.ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_5 На момент його смерті по даним домової книги з ним сумісно проживала його жінка. Згідно до ч.2 ст. 1223 ЦК України , у зв,язку, якщо відсутній заповіт, право на спадщину отримують особи, перелічені в ст.ст. 1261, 1265 ЦК України та постановою Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року». Про судову практику у справах про спадкування», а саме в п. 20 вказано, що спадщина по закону здійснюється почергово. При відсутності спадкоємців попередньої черги, або їх відмови, право на спадкування отримують спадкоємці послідуючої черги. Після смерті ОСОБА_5 спадщину у вигляді відповідної частини житлового будинку з господарськими будівлями прийняла його жінка згідно до ст.ст. 1221,1222, 1226, 1261ч.3 ст. 1268 ЦК України, як спадкоємиця першої черги, яка постійно проживала з спадкодавцем на момент відкриття спадщини. ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Заповіту не було. Після її смерті відкрилася спадщина. Спадкоємців 1 черги не було. До спадщини закликаються спадкоємці 2 черги. Такими спадкоємцями є її рідна сестра ОСОБА_6
При оформленні спадщини стало відомо, що відповідач написав заяву у нотаріальну контору ОСОБА_7 та відправив поштою на адресу 1 держнотконтори. Він написав заяву про прийняття спадщини після смерті свого дядьки ОСОБА_5, його неодноразово викликали в нотаріальну контору, щоб він надав документи, які підтверджують його родинні відносини. Це є перешкодою для оформлення спадщини позивачкою. Просить задовольнити позовні вимоги та визнати за ОСОБА_6 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1.
Відповідач суду пояснив, що в квітні 2008 року його дядько ОСОБА_5 через сусідку ОСОБА_8 позвав до себе та сказав, що він хоче, щоб він доглядав його та жінку, та поховав їх. До них два рази на тиждень ходила медична сестра. Всі останні дні він турбувався за дядьком та тіткою: готував їжу, прав, вбирав. Після смерті дядька він забирав тітку до себе додому, але їй не нравилося у нього. Вони влаштували її у терапевтичне відділення, де вона знаходилась місяць, потім відправили до психіатричної лікарні, куди він з жінкою їздив, навідував її. Потім приїхала племінниця з Росії та сказала, що забере її до себе. Він віддав племінниці 6000 грн., документи. Але племінниця її не забрала, повернула в лікарню. ІНФОРМАЦІЯ_2 року тітка померла. Документи, які підтверджують родинні відносини з дядьком не збереглися. Він зробив запит у Росію.
З квітня 2008 року по жовтень 2008 року він доглядав тітку. Він написав заяву про прийняття спадщини у приватний нотаріус та поштою відправив в першу свердловську нотаріальну контору.просить відмовити позивачці в задоволенні позову.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав, суду пояснив, що в ст. 1223ЦК України не вказано, що спадкоємцями є рідна сестра пережившого чоловіка, а встановлює коло осіб, які відносяться до спадкоємців 2 черги.
В ст. 1226 ЦК України вказано, що племінник спадкує по праву представництва. На сьогодняшній день ще живий рідний брат ОСОБА_5 – ОСОБА_9, який має таке ж право на спадщину, як і ОСОБА_6 та ОСОБА_10
Згідно до діючого законодавства при наявності всіх спадкоємців 2 черги, прикликане до спадщини майно ділиться на рівні частки між ними. Заява ОСОБА_10 знаходиться в 1 держнотконторі. Заява ОСОБА_9 згідно рішення свердловського міського суду від 29.10.2009 р. також буде направлена в держнотконтору. Тому буде визначено коло осіб, які приймуть спадщину.
Згідно до ст. 1259 ЦК України фізична особа є спадкоємцем послідуючих черг, може по рішенню суду отримати право на спадщину зі спадкоємцями той черги, які спадкують, за умовою, якщо вони протягом тривалого часу турбувалися, матеріально забезпечували, надавали іншу допомогу спадкоємцю, які через преклонний вік, тяжку хворобу знаходились в безпорадному стані. ОСОБА_2 при житті спадкоємців турбувався за ним, надавав матеріальну допомогу. Представник відповідача просить відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог. ОСОБА_5 проживав по АДРЕСА_1 зі своєю жінкою. Після його смерті ОСОБА_4 проживала у ОСОБА_2, знаходилась у лікарні. Дітей у них не було. ОСОБА_4 була сліпою. ОСОБА_2 є рідним племінником ОСОБА_5
Представник третьої осиби – Перша свердловська нотаріальна контора Луганської області надали суду письмову заяву, в якій просять розглянути справу без присутності представника держнотконтори. З позовними вимогами ОСОБА_1 згодні.
Суд, вислухавши сторони, третю особу, свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Згідно ст.ст.8, 124 Конституції України, ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до ст. ст. 386, 392 Цивільного кодексу України в редакції 2003 року визнання права власності є формою захисту прав власника на відповідне майно.
Справи про спадкування за законом мають вирішуватись на основі правил глави 86 ЦК.
Відповідно до ст. 1258 Цивільного кодексу України, що визначає черговість спадкування за законом, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття. Також почерговість спадкування за законом визначена п.20 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року “Про судову практику у справах про спадкування”.
За відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття всіма спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують спадкоємці відповідної черги. Зокрема, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини. У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно.
ОСОБА_11 та ОСОБА_4 перебували між собою у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про одруження НОМЕР_1 від 28.08.1958 року.(а.с.20)
ОСОБА_11 та ОСОБА_4 не складали заповітів, про що свідчить довідка державної нотаріальної контори, отримана судом в порядку забезпечення доказів та долучена до матеріалів справи.
Відповідно до ч.2 ст.1223 Цивільного кодексу України у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
За довідкою Першої свердловської державної нотаріальної контори Луганської області № 795/02-14 від 02.07.2009 року що майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року гр. ОСОБА_4 сформовано спадкову справу 2-15 № 174/09 в якій зберігається заява про прийняття спадщини від імені гр. ОСОБА_1; до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1року гр. ОСОБА_3 сформовано спадкову справу 2-15 №46/09, в якій зберігається заява про прийняття спадщини від імені гр. ОСОБА_2. (а.с.24)
Як встановлено у ході судового розгляду справи, ОСОБА_2 є племінником, тобто сином померлого брата, ОСОБА_3, за таких обставин він належить до другої черги спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Після смерті ОСОБА_3 спадщину у складі відповідної частки житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями і спорудами за адресою: АДРЕСА_1, прийняла ОСОБА_4, дружина померлого, відповідно до ст.ст. 1221, 1222, 1226, 1261, ч.3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, як спадкоємець першої черги, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується даними про реєстрацію місця проживання, визначеними домовою книгою за адресою: АДРЕСА_1.
За наявності спадкоємця першої черги — дружини спадкодавця, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, та прийняла спадщину - спадкоємці інших черг до спадкування не закликаються та не набувають право на спадкування відповідно до ст. 1258 Цивільного кодексу України.
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, не встигнувши отримати свідоцтво про прийняття спадщини на відповідну частку житлового будинку, що належала її чоловікові.
Після смерті ОСОБА_4 особи, визначені ст.1261 Цивільного кодексу України, заяв про прийняття спадщини не подавали, за даними про реєстрацію місця проживання, визначеними домовою книгою за адресою: АДРЕСА_1, таких осіб визначено не було. (а.с.14-18)
Відповідно до ч.2 ст. 1258 Цивільного кодексу України, п.20 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року “Про судову практику у справах про спадкування”, що визначають черговість спадкування за законом, у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, право на спадкування набувають спадкоємці ОСОБА_4, визначені ст.1262 Цивільного кодексу України.
ОСОБА_1, як спадкоємець другої черги (сестра ОСОБА_4), у встановлений шестимісячний термін надала до Першої свердловської державної нотаріальної контори відповідну заяву про прийняття спадщини після смерті своєї сестри ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Заява ОСОБА_1 не була відкликана протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. Спадкова справа, відкрита після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року, не містить заяв інших осіб про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.5 ст. 1268 Цивільного кодексу України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.2 ст. 1220 Цивільного кодексу України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Отже, ОСОБА_1, сестра ОСОБА_4, прийняла спадщину у складі нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1, враховуючи ту частку у праві власності на нерухоме майно, яку успадкувала ОСОБА_4 після смерті свого чоловіка, що помер раніше.
За таких підстав, ОСОБА_1, є єдиною спадкоємицею, яка належним чином підтвердила свої права на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, яка була співвласницею житлового будинку та була, у свою чергу, єдиною спадкоємицею, що прийняла спадщину на відповідну частку у праві спільної сумісної власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1, після смерті свого чоловіка ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Відповідно до ст.1221 Цивільного Кодексу України, місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини. Як встановлено записами домової книги про реєстрацію місця проживання останнім постійним місцем проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1.(а.с.14-18)
За даними технічної документації від 26.06.2009 року за адресою: АДРЕСА_1, було інвентаризовано наступне: житловий будинок загальною площею 49,5 кв.м, житловою площею 24,5 кв.м. та належні до нього господарські та побутові будівлі та споруди: літня кухня за планом літ.Б, вбиральня за планом літ.Д, навіс за планом літ. Ж, сарай за планом літ. Л, сарай за планом літ. М, сарай за планом літ.Н, огорожа №1,2, водопровід №3.(а.с.11-13).
Згідно довідки Свердловської станції швидкої допомоги 3 30 від 10.12.2009 р.13.11.08 р. в 12 год. 20 хв. хвора ОСОБА_4 бригадою швидкої допомоги дійсно була перевезена з терапевтичного відділення № 1 свердловської міської лікарні в свердловську міську психіатричну лікарню.(а.с.57)
Згідно довідки на а.с.58. Свердловської центральної лікарні № 1 ОСОБА_4 знаходилась на лікуванні в терапевтичному відділенні Свердловської ЦЛ з 18.10.08 р. по 13.11.08 р.(а.с.58)
Згідно відповіді відділу РАЦС м. Звєрєво РФ № 65/373 від 19.02.2010 р .запису акту про народження відносно ОСОБА_3 за 1925 рік по х. ОСОБА_3 відсутні.(а.с.63).
Згідно сповіщення про відсутність запису акту цивільного стану № 346830 від 28.04.2010 р. запису акту про народження ОСОБА_9, 1927 року народження в архіві РАЦС Каменського району та управління РАЦС Ростовської області відсутні (а.с.66).
Свідкок ОСОБА_12 у судовому засіданні підтвердила, що позивачка по справі – її рідна тітка. ОСОБА_2 та його сім,ю вона не знала. Позивачка отримала лист, коли помер ОСОБА_3, потім телеграмою вона дізналася, що ОСОБА_4 знаходиться у лікарні. Вона одразу ж поїхала до м. Свердловськ, де вона піклувалася про тітку. У лікарні їй сказали, що за тіткою ніхто не піклується та що її до лікарні привіз ОСОБА_2, що вона йому не потрібна. Вана привезла ОСОБА_2 з лікарні додому. ОСОБА_2 забрав у тітки всі продукти, документи на будинок, гроші. Тітка померла при ній.
Свідок ОСОБА_8 у судовому засіданні підтвердила той факт, що його сусід ОСОБА_5 покликав її до себе в квітні 2008 року та попросив, щоб вона покликала його племінника ОСОБА_2, щоб він відправив його в лікарню. ОСОБА_2 постійно доглядав ОСОБА_2, возив харчі до самої смерті. Жінка ОСОБА_5 була психічно хвора, ОСОБА_2 також піклувався за нею.
Свідок ОСОБА_13 у судовому засіданні підтвердила, що вона завідуюча відділом соціальної допомоги на дому. З 2006 року на надомному обслуговуванні знаходилися пенсіонери ОСОБА_5 та ОСОБА_4, які мешкали за адресою: АДРЕСА_1. Їй відомо, що у ОСОБА_4 є племінник, який проживає у місті та привозить продукти харчування, доглядає їх.ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_5 помер. ОСОБА_4 після смерті чоловіка поклали у терапевтичне відділення лікарні.
Свідок ОСОБА_14 у судовому засіданні підтвердив той факт, що ОСОБА_2 кожен день приїздив до свого дядька ОСОБА_5 з жінкою, допомагав йому, привозив продукти.
Таким чином, заявлені позовні вимоги обґрунтовані, засновані на законі та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 15,16, 386, 392 1221, 1222, 1226, 1258, 1261, 1262, 1268, 1269 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3,4,10,11,15 60,212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на житловий будинок загальною площею 49,5 кв.м, житловою площею 24,5 кв.м. та належні до нього господарські та побутові будівлі та споруди: літня кухня за планом літ.Б, вбиральня за планом літ.Д, навіс за планом літ. Ж, сарай за планом літ. Л, сарай за планом літ. М, сарай за планом літ.Н, огорожа №1,2, водопровід №3, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
На рішення суду може бути подана заява про його апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Свердловського міського суду, а апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження в апеляційний суд Луганської області через Свердловський міський суд.
Головуючий суддя: