справа № 2а-4353/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2010 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:
судді - Гавриловой Г.Л.
при секретарі - Больсуновій Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району міста Маріуполя про визнання неправомірною відмову у виплаті разової грошової допомоги до Дня перемоги за 2009 рік та стягнення недоотриманої грошової допомоги до Дня перемоги за 2009 рік,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району міста Маріуполя, просить суд стягнути не отриману одноразову щорічну грошову допомогу до Дня Перемоги у розмірі 3554 гривень, як інвалід ІІ групи за 2009 рік, посилаючись на те, що він має статус інваліда війни ІI групи. У відповідності із ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту», він має право на щорічну разову допомогу до 5 травня у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, але Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району міста Маріуполя виплатило йому допомогу за 2009 рік у розмірі – 430 гривень, але ця сума, на думку позивача, є необґрунтована, ніякими розрахунками ні підтверджена, чим порушуються його конституційні права, які знайшли своє підтвердження у рішенні Конституційного Суду України, а виплачена відповідачем сума з посиланням на норми Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" суперечить положенням Конституції і вимогам Закону № 3551-ХІІ та порушує його конституційні права.
До судового засідання позивач не з’явився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача - УПСЗН Орджонікідзевського району Маріупольської міськради Сіньков В.Г., що діє на підставі довіреності, до судового засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність та письмові заперечення проти пред’явленого позову, в яких посилався на те, що статтею 17 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що фінансування витрат, пов’язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Статтею 95 Конституції України встановлено, що виключно Законом України «Про Державний бюджет України» визначаються видатки держави на потреби всього суспільства, розмір та направлення цих видатків. Виплата разової грошової допомоги для інвалідів війни ІІІ групи до 5 травня встановлена Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік». У Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не визначено, що виплату разової грошової допомоги ветеранам війни слід провадити у розмірі кратному прожитковому мінімуму. Це підтверджується ухвалою Конституційного суду України від 19 травня 2009 року № 27-у/2009 у справі № 2-25/2009, в якій вказано, що у частині третій статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (№ 1058-ІV) закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій призначених згідно Законом України. Постановою Кабінету Міністрів України «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 18.03.2009 року № 211 позивачу була виплачена у квітні 2009 року допомога у розмірі 430 грн. Розрахунок позивачу розміру мінімальної пенсії за віком вважає суперечливим положенням діючого законодавства, зокрема ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум", яка кореспондує встановлення розміру мінімальної пенсії за віком до Конституції України та законів України, а між тим, Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не встановлено, що виплату разової грошової допомоги слід провадити у розмірі мінімальних пенсій за віком із розрахунку встановленого прожиткового мінімуму. Крім того, згідно ст.95 Конституції України встановлено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються видатки держави та потреби всього суспільства, розмір та цільове спрямування цих видатків. У зв’язку з тим, що на УПСЗН Орджонікідзевського району не покладено функції визначення розмірів разової грошової допомоги, здійснення перерахунків, вважає, що дії відповідача зі спірного за позовом питання вчинені в межах повноважень і у відповідності з діючим законодавством. Просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
З урахуванням думки сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає що у задоволені позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом війни ІІ групи та користується пільгами відповідно до Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ( № 3551-12 від 22.10.1993 року), про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1, видане 31 жовтня 2006 року (а.с.3).
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району м. Маріуполя, позивач ОСОБА_1 у квітні 2009 року отримав кошти до 5 травня, встановлені вищенаведеним Законом, у розмірі 430 гривень за 2009 рік.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та її гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Крім того, ч.2, 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що « конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод».
Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (зі змінами та доповненнями станом на час розгляду спірних правовідносин), далі по тексту – Закон № 3551-ХІІ, визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону № 3551-ХІІ до ветеранів війни належить: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Розділом 3 цього Закону визначені пільги ветеранам війни та гарантії їх соціального захисту.
Частиною 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції станом на дні виплати визначено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам 1 групи – десять мінімальних пенсій за віком; 2 групи – вісім мінімальних пенсій за віком; 3 групи – сім мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення за рахунок коштів державного та міського бюджетів
Відповідно до ч.4 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-12 особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею до відповідного Управління та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Відповідно до ч.2 ст.61 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, та у разі їх відповідності бюджетним паспортам.
Згідно підпункту 5 пункту 12 Паспорту бюджетної програми на 2009 рік за КПКВК 2501150, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерством фінансів України від 26.03.2009 року № 116/486, виплата до 5 травня разової грошової допомоги інвалідам війни IІ групи встановлена постановою Кабінету Міністрів України «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 18.03.2009 року № 211, і відповідно складає 430 гривень.
Виплата допомоги до Дня Перемоги за 2009 рік була отримана позивачем у квітні 2009 року на підставі вищевказаних Законів України. Суд приходить до висновку, що виплати щорічної разової допомоги до 5 травня, здійснена відповідачем у розмірі 430 гривень, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 18 березня 2009 року, є такою, що не порушує право позивача.
На підставі викладеного та керуючись Законом України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.ст. 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 263, пунктом 2-1 розділу 7 « Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району міста Маріуполя про визнання неправомірною відмову у виплаті разової грошової допомоги до Дня перемоги за 2009 рік та стягнення недоотриманої грошової допомоги до Дня перемоги за 2009 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя ____________