Судове рішення #10481649

                                    Справа № 2-1049/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

    5 серпня 2010 року                             м. Кіровське

Кіровський міський суд Донецької області у складі:

головуючого – судді             Назаренко Г.В.

при секретарі                 Крамар В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії у відповідності з вимогами закону, -

ВСТАНОВИВ:

    5 липня 2010 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог послався на те, що в березні 2010 року відповідач зробив неправильний перерахунок його пенсії без застосування середньої заробітної плати за 2009 рік, що передбачено ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) в сумі 1650,43 грн., а застосував середню заробітну плату за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.  Вказані дії відповідача вважає неправомірними і просив зобов’язати його нарахувати та виплатити його недонараховану пенсію з 31 березня 2010 року.

    Позивач в судове засідання не з’явився, про час і місце судового розгляду був оповіщений у встановленому законом порядку, до початку судового розгляду надав письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримав повністю, просив справу розглянути у його відсутність.

    Відповідач про час і місце судового розгляду був оповіщений у встановленому законом порядку, його представник в судове засідання не з’явився. До початку судового розгляду відповідачем надані письмові заперечення проти позову та заява про розгляд справи у відсутність представника Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області (далі – УПФУ в м. Кіровське).

    Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України у зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу судом не здійснювалось.

    В своїх запереченнях відповідач посилається на те, що, звертаючись до органів Пенсійного фонду, пенсіонер самостійно приймає рішення щодо варіантів здійснення перерахунку пенсії, лише з урахуванням страхового стажу або водночас із урахуванням і стажу, і заробітку після призначення пенсії. Законом непередбачено збереження під час перерахунку коефіцієнту заробітної плати, який був до перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії з урахуванням і стажу і заробітку, набутих після призначення пенсії доцільно здійснювати лише у разі, якщо заробітна плата є більшою ніж та, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Підпунктом 9, 10 п.35 розділу П Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було внесено зміни до статей 40, 42 Закону та врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу та заробітку набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Проте визнання Конституційним Судом України неконституційними положення зокрема п.35 розділу П  Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” продовжує різнотлумачення щодо застосування норм законів, які згідно з вказаним законом були виключені або до яких вносилися зміни. Заперечення відповідача містять в собі посилання на відсутність установленої практики застосування норм законодавчих актів, до яких вносилися зміни нормами, які згодом були визнані неконституційними та прохання відмовити у задоволенні позову.

    Судом встановлені такі обставини та відповідні ним правовідносини.

    31 липня 2010 року позивачу був зроблений перерахунок пенсії у зв’язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу та з урахуванням заробітної плати на підставі ч.4 ст.42 Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.

      Відповідно до ч.4 ст.42 Закону, що діяла з 7 грудня 2006 року, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

    Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489-У дію частини 4 статті 42 Закону зупинено на 2007 рік.

    Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-У1 частина 4 статті 42 Закону викладена в новій редакції: „У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії)”.

    Але рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни частини 4 статті 42 зазначеного закону визнані неконституційними і на час звернення позивача до УПФУ в м. Кіровське з заявою про перерахунок пенсії не були чинними. Визнання закону неконституційним не дає підстав для його застосування.    

    Отже на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок  його пенсії у зв’язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону від 7 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України на 2009 рік у сумі 1650,43 грн.

    Суд вважає, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, не були порушені відповідачем, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю за необґрунтованістю.

    У зв’язку з відмовою в задоволенні позову понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають.

    Відповідно до ст. ст.40 ч.3, 42 ч.4 Закону України Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, рішення  Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст.15, 88, 213-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

    В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії у відповідності з вимогами закону відмовити повністю за необґрунтованістю.

    Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарга, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

    Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через кіровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, яки брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

   

    Суддя:

   

   

  • Номер: 6/636/21/17
  • Опис: заява про видачу дублікату виконавчого листа
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-1049/10
  • Суд: Чугуївський міський суд Харківської області
  • Суддя: Назаренко Ганна Володимирівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.02.2017
  • Дата етапу: 01.03.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація