Судове рішення #10481781

                                       Справа № 2-1066/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

    29 липня 2010 року                                  м. Кіровське

        Кіровський міський суд Донецької області у складі:

головуючого – судді             Назаренко Г.В.

при секретарі                 Крамар В.М.

за участю позивача             ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області про зобов’язання зробити перерахунок та виплату щомісячної державної допомоги дітям війни, -

ВСТАНОВИВ:

    8 липня 2010 року  позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області (далі – УПФУ в м. Кіровське). В обґрунтування позовних вимог зазначив, що має статус дитини війни, у зв’язку з чим відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  виплачувана йому пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, однак в другій половині 2009 року та в першій половині 2010 року відповідач проводив йому нарахування та виплату зазначеного підвищення в розмірі 49,80 грн. щомісяця,  чим порушив його права. Просив зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити зазначене підвищення до пенсії з 1 липня 2009 року по 30 червня 2010 року з урахуванням виплачених сум.

    В судовому засіданні позивач позов підтримав повністю.

    Відповідач про час та місце судового засідання був належним чином сповіщений, надав письмову заяву, в якій просив справу розглянути у відсутність представника УПФУ в м. Кіровське. В наданих до суду запереченнях проти позову відповідач посилається на те, що порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та їх розмір встановлено Кабінетом Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», що є у відповідності з вимогами ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», якою надано право Кабінету Міністрів України встановлювати фактичні розміри соціальних виплат, які визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в межах фактичних асигнувань, а саме з 1 жовтня 2008 року 49,80 грн. Вимоги позивача вважав незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову за  його необґрунтованістю.

    Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

    З матеріалів справи вбачається, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» набув статусу дитини війни.

    Згідно довідки відповідача від 16 липня 2010 року № 1842/01-8 позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Кіровське та отримав надбавку до пенсії як дитина війни в розмірі 10% від прожиткового мінімуму з 1 січня 2009 року по теперішній час.

    Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі – Закон) в редакції, що діяла в 2009 році, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

    Відповідно до ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» з наступними змінами та абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у 2009 році для визначення мінімального розміру пенсії за віком з 1 січня 2009 року застосовувався прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, отже розмір мінімальної пенсії за віком з 1 січня 2009 року становить 498 грн., а з 1 липня 2009 року – 573 грн.

    У другому півріччі 2009 року позивачу нараховувалась та виплачувалась щомісячна державна допомога дітям війни у розмірі 49,80 гр. щомісячно, що менше від розміру щомісячної державної допомоги дітям війни, на яку позивач має право.

    Відповідно до ст.52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» у 2010 році  для визначення мінімального розміру пенсії за віком з 1 січня 2010 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з січня – 696 грн., з 1 квітня – 706 грн. Отже, розмір мінімальної пенсії за віком з 1 січня 2010 року становить 696 грн., з 1 квітня 2010 року – 706 грн.

    В січні – червні 2010 року позивачу нараховувалось та виплачувалось підвищення до пенсії у розмірі 49,8 грн. щомісяця, що менше від розміру підвищення до пенсії, на яке позивач має право.

    Відповідно до п.п.7 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомоги на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства. Отже, відповідач є органом, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, а тому повинен був діяти у відповідності з вимогами ст.6 Закону і здійснити позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводив, чим порушив його права.

    Заперечення відповідача стосовно правомірності його дій щодо застосування до спірних правовідносин ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не заслуговують на увагу, оскільки передбачене ст.6 Закону щомісячна державна допомога дітям війни розраховується з мінімальної  пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму, а не з розміру заробітної плати. Крім того, ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що розмір державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, додатково відтворюючи принцип ієрархічності нормативно-правових актів.

    Для визначення соціальних гарантій дітям війни існує спеціальний закон, а саме ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що встановлює щомісячну державну допомогу дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Законом України «Про Державний бюджет України на  2009 рік» зміни до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не вносились.

    Підзаконний нормативний акт, яким є постанова Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не відповідає ані ст.6 Закону, ані ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», взагалі не приймалася у відповідності з положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та у його розвиток, а тому суд повинен застосовувати правовий акт, який має вищу юридичну силу, тобто діючий на теперішній час Закон та ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».

Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України підлягають присудженню з відповідача на користь позивача понесені ним і документально підтверджені судові витрати, що складаються з судового збору.

    Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»,  керуючись ст. ст.88, 213-215 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

    Позов задовольнити повністю.

    Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області нарахувати та виплатити щомісячну державну допомогу дітям війни ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у розмірі, встановленому ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з 1 липня 2009 року по 30 червня 2010 року з урахуванням сум, виплачених у цей період.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 8 (восьми) гривень 50 копійок.  

    Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі  подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

    Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Кіровський міський суд Донецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя:

   

     

     

   

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація