Справа № 2-2830
2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2010 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючій судді Кулешової О.І., при секретарі Пархоменко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ялті цивільну справу за позо вом ОСОБА_1 до Алупкінської міської ради про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визначити йому додатковий строк для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3, що складається з квартири АДРЕСА_1, м. Ялта, АРК. Позовні вимоги мотивовані тим, що він з поважних причин пропустив строк звертання до нотаріальної контори.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, проти позову не заперечує.
Суд, заслухавши пояснення позивача, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню по наступних підставах:
У силу ст. 1217 ЦК України, - спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України, - спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Частинами 1, 2 статті 1236 ЦК України передбачено, що заповідач має право охопити заповітом права та обов’язки, які йому належать на момент складання заповіту, а також ті права та обов’язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.
На підставі ч. 1 ст. 1269 ЦК України, - спадкоємець, що бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Як передбачено частиною 1 статті 1270 ЦК України, - для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з моменту відкриття спадщини.
У силу ч. 3 ст. 1272 ЦК України, - за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності на житло № 10710-І від 01 серпня 1996 року квартира АДРЕСА_1 належала на праві власності ОСОБА_2 (а.с. 22).
28 вересня 2009 року ОСОБА_2 був складений заповіт на все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося на ім’я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який був посвідчений приватним нотаріусом Ялтинського міського нотаріального округу АРК ОСОБА_3 (а.с. 21).
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 померла у віці 77 років, про що зроблено відповідний актовий запис за № 104 (а.с. 20).
Після її смерті залишилося спадкове майно, що складається з вищезазначеної квартири. Ніхто зі спадкоємців до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався, про що свідчить Витяг зі Спадкового реєстру (спадкові справи) № 23996046 від 18 червня 2010 року (а.с. 33).
В даний час на спадщину претендує ОСОБА_1, який є спадкоємцем за заповітом. Однак, при зверненні до нотаріальної контори йому було відмовлено в прийнятті заяви про прийняття спадщини в зв’язку з пропуском встановленого законом строку (а.с. 27).
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом також встановлено, що позивач постійно проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2, у період з 16 лютого по 20 травня 2010 року у виконання вимог договору № 36 від 15 лютого 2010 року з ТОВ «Немо Україна» (а.с. 25) знаходився в м. Дніпропетровські для виконання будівельних робіт, що підтверджується наказом № 17 від 15 лютого 2010 року директора ТОВ «Немо Україна» (а.с. 24) та повідомленням від 01 червня 2010 року (а.с. 26).
Крім того, про існування заповіту позивачу стало відомо тільки в травні 2010 року, коли він його знайшов в квартирі АДРЕСА_1, де проживала спадкодавець ОСОБА_2, що підтвердили допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 і ОСОБА_5.
З вищевказаних причин ОСОБА_1 не зміг своєчасно звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_2.
При таких обставинах, суд відповідно до закону ухвалює рішення про задоволення позову, оскільки ОСОБА_1 як спадкоємиць за заповітом, пропустив строк для подачі заяви до нотаріальної контори з поважних причин, і суд може визначити йому додатковий строк.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 1217, 1220, 1235, 1236, 1269, 1270, 1272 ЦК України,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом, що залишилася після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3, протягом трьох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду АРК через Ялтинський міський суд в порядку та строки, встановлені ст. ст. 294-296 Цивільного процесуального кодексу України.
СУДДЯ