Справа № 2-915/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2010 року
Артемівський районний суд м. Луганська у складі:
головуючого судді Головіної Т.М.,
за участю секретаря Шубіной О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в місті Луганську цивільну справу за позовом,-
ТОВ «ЛЕО» до ОСОБА_1, третя особа – МКП «Жилсервіс» про відшкодування збитків,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить стягнути з відповідача на відшкодування збитків 1 610,23 грн., мотивуючи тим, що така шкода була завдана безобліковим споживанням електроенергії, що висловилося в самовільному підключенні до електромережі енергопостачальної організації, що було виявлено 6.04.2006 року; збитки розраховані згідно Правил користування електроенергією для населення (надалі Правил).
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог ТОВ «ЛЄО», пояснивши, що самовільне підключення відповідача до електромережі енергопостачальної організації висловилося у тому, що під»їзд №1, у якому мешкає відповідач, був самовільно підключений від щитової, що розташована у під»їзді №2 цього ж будинку. Лічильники у будинку, де мешкає відповідач, встановлені не ТОВ «ЛЕО».
Відповідач у судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на те, що 26.04. 2005 році він одержав ордер на квартиру за адресою: АДРЕСА_1, фактично почав мешкати у квартирі з 12.10.2005 року - з часу офіційної реєстрації. На час вселення квартира була забезпечена усіма послугами, на користування електроенергією був встановлений прилад обліку електроенергії, який був опломбований і він користувався ним. З усіма комунальними службами, окрім ТОВ «ЛЕО» позивач уклав відповідні договора, на неодноразові його звернення, а також звернення інших жильців будинку до відповідача про укладення договору на поставку електроенергії, останні відповідали відмовою, посилаючись на те, що будинок не був прийнятий на баланс. З того часу він продовжував користуватися електроенергією, прилад обліку в нього знаходився у квартирі, від квартири електроенергію ніхто не відключав, а він поряд з іншами мешканцями будинку не підключав, оскільки не мав для цього необхідності та спеціальних пізнань. Після складання акту про порушення, відповідачем із ним та іншими мешканцями будинку були укладені договори про користування електроенергією. Відповідач також вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду із даним позовом.
Представник третьої особи МКП «Жилсервіс» надав заяву та просив заслухати справу за його відсутністю.
Судом заслухані пояснення сторін, показання свідка ОСОБА_3, перевірені матеріали справи та надані сторонами докази, а також досліджено цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ТОВ «ЛЕО», Луганської міської ради, треті особи з боку відповідача - ПП «Фелікс», виконавчий комітет Жовтневого району у м.Луганську Ради, МКП «Жилсрвіс» про визнання заподіяних збитків недійсними, стягнення моральної шкоди та встановлено, що,-
за договором купівлі-продажу від 25.10.2001 року ПП «Фелікс» придбало у регіонального відділення Фонду держ. майна України у Луганській області об»єкт незавершеного будівництва - 32 квартирний житловий будинок по вул..Краснознаменній, 2 у м.Луганську, умовами якого є завершення будівництва терміном на три роки та заборона продажу об»єкта до завершення будівництва та введення його в експлуатацію; відповідно до додаткової угоди від 17.12.2001 року у зазначеному договорі купівлі-продажу об»єктом незавершеного будівництва замість адреси по вул..Краснознаменній, 2 вважати адресу по АДРЕСА_1 через виниклу помилку при підготовці документів; наказом ЛМР від 28.11.2001 року зазначений договір купівлі-продажу зареєстрований. Відповідно до акту передачі проданого об»єкта незавершеного будівництва від 26.11.2001 року, ПП «Фелікс» прийняв вказаний будинок; за замовленням ПП «Фелікс» у 2003 році ДПІ «Луганськцивільпроект» розроблений робочій план коректування спірного будинку, за умовами якого у прихожих квартир встановлюються квартирні щітки типу ЩК 2101-01 с апаратами захисту групових мереж прибором обліку електроенергії. Замовниками будівництва будинку АДРЕСА_1 були Міністерство оборони України, ГУТСЗН Луганської облдержадміністрації, УМВС України. Підрядчиком по будівництву було ПП “Фелікс”, яке з 2001 року займалося оформленням відповідних документів для будівництва та з серпня 2004 року по грудень 2004 року здійснило будівельно-монтажні роботи.
25.11.2003 року ПП «Фелікс» з ТОВ «ЛЄО» уклало договір про постачання електричної енергії, за умовами якого (п. 2.3.), сторони зобов»язуються укласти додатково договори, передбачені чинним законодавством у разі приєднання у встановленому порядку до електромереж Споживача установок інших споживачів - субспоживачів, а у разі звільнення або відчуження займаного приміщення споживач зобов»язаний повідомити постачальника за 7 діб до дня зміни власника, здійснити сплату усіх платежів, постачальник – припинити постачання енергії.
28.12.2004 року рішенням виконавчого комітету ЛМР затверджений акт про прийняття закінченого будівництвом об”єкту до експлуатації - 34 квартирного житлового будинку за адресою: вул.Победоносна, 17, коли вказаний будинок був забезпечений зовнішніми комунікаціями холодного і гарячого водопостачання, каналізацією, газопостачанням, енергопостачанням та зв”язку, які забезпечували нормальну експлуатацію об”єкту та були прийняті міськими експлуатаційними організаціями.
1.09.2005 року ПП “Фелікс” на адресу відповідача направило листа № 256, де вказало, що будівництво дому закінчено, вони просять направити представника для контрольного зйому показань прибору обліку. 5.09.2005 року представником енергопостачальника був проведений такий зйом и проведене відключення кабелю живильного під”їзду 1 будинку 17 за вказаною адресою в ТП –943.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом 2 групи. 26.04.2005року відповідачу на склад сім»ї був виданий ордер на право зайняття квартири за адресою:АДРЕСА_1. Відповідач вселився до квартири разом із родиною 12.10.2005 року, коли і був зареєстрований за зазначеною адресою.
На час вселення квартира відповідача була забезпечена холодним і гарячим водопостачанням, каналізацією, газопостачанням, енергопостачанням, тобто усіма видами послуг та комунікацій, які існували на час прийняття будинку до експлуатації.
10.02.2006 року відповідачем з управлінням “Луганськмежрайгаз” укладений договір про надання послуг з газопостачання, 6.01.2006 року компанією “Луганськвода” введений до експлуатації водолічильник холодної води. На неодноразові звернення відповідача, а також інших жильців будинку до позивача з метою укладення договору про користування електроенергією, керівництво ТОВ “ЛЕО” відповідало відповідачу відмовою, мотивуючи тим, що будинок не має власника.
6.04. 2006р. контролерами відділу збуту ТОВ „ЛЕО” була проведена перевірка та складений акт № 016620, згідно якого ОСОБА_1, мешкаючий за адресою:АДРЕСА_1 порушив „Правила користування електричною енергією для населення” шляхом самовільного підключення до електричної мережі без дозволу енергопостачальної організації.
06.04.2006року між сторонами був укладений договір на користування електричною енергією, в якому показання приладу обліку на момент укладання договору становлять 01360 кВт.год., згідно з яким на момент укладення договору заборгованість по оплаті за спожиту електроенергію відсутня.
З розшифровки нарахування за порушення Правил користування електричною енергією ОСОБА_1 вбачається, що сума збитків становить 1 610,23 грн. за період з 26.04.2005р. по 6.04.2006р.
Згідно до Постанови КМУ від 26 липня 1999 р. N 1357 «Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення» (надалі Правил), об'єкт споживача - житловий будинок, гараж, майстерня або інша електрифікована споруда, що належить споживачу на правах власності або користування; самовільне підключення - споживання електричної енергії без укладення з енергопостачальником договору про користування електричною енергією або підключення з порушенням цих Правил;
ст..3 - споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією і укладається на три роки;
ст..6 - у разі остаточного припинення користування електричною енергією споживач не пізніше ніж за 7 днів повинен повідомити про це енергопостачальника та розрахуватися за спожиту електричну енергію, подати енергопостачальнику заяву про розірвання договору. Енергопостачальник припиняє подачу електричної енергії на об'єкт споживача та вживає заходів для запобігання розкраданню чи пошкодженню приладів обліку, використанню електричної енергії без обліку. Енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, об»єкти якого розташовані на цій території, в укладенні договору на постачання електричної енергії;
ст..7- для споживання електроенергії новий наймач \власник \ квартири або іншого об»єкта повинен звернутися до енергопостачальника для укладення договору про користування електричною енергією. Після чого енергопостачальник протягом 3-х днів у містах та 7 днів у сільській місцевості підключає квартиру або об»єкт споживача до електропостачання;
8,10,11 - прилади обліку електричної енергії (далі - прилади обліку) мають бути придбані, встановлені, підключені енергопостачальником, а їх вартість та вартість послуг з встановлення оплачена: для новозбудованих будинків - забудовниками; прилад обліку повинен мати пломбу з відбитком повірочного клейма територіального органу Держспоживстандарту та пломбу з відбитком клейма або логотипу енергопостачальника. Відповідальність за збереження приладів обліку, встановлених у квартирі, на інших об'єктах споживача, та пломб на них несе споживач. Відповідальність за збереження поквартирних приладів обліку, встановлених на сходових клітках, та пломб на них несе власник будинку або організація, у віданні якої перебуває будинок;
ст..53 - споживач несе відповідальність згідно із законодавством за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку. У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання, а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. У разі відмови споживача відшкодувати збитки енергопостачальник передає справу до суду.
Аналізуючи надані сторонами докази суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог ТОВ «ЛЕО», виходячи із наступного:
судом встановлено, що під час будівництва будинку, де мешкає відповідач, 25.11.2003 року ПП «Фелікс» з ТОВ «ЛЄО» уклало договір про постачання електричної енергії, 5.09.2005 року позивачем проведене відключення кабелю живильного під”їзду 1 будинку 17 за вказаною адресою в ТП –943, однак на час вселення відповідача до будинку, що мало місце 12.10.2005 року, будинок був забезпечений електропостачанням, при цьому під»їзд №1, у якому мешкає відповідач, був самовільно підключений від щитової, що розташована у під»їзді №2 цього ж будинку.
У відповідності до Правил, споживач електроенергії зобов’язаний відшкодувати шкоду, заподіяну несанкціонованим використанням електроенергії, у даному випадку - самовільним підключенням до електромережі енергопостачальної організації.
Відповідно до ст..1166 ЦКУ, шкода підлягає відшкодуванню особою, що її завдала, якщо вона не доведе, що шкоду заподіяно не з її вини.
Разом з тим наявність шкоди і її розмір повинна довести особа, якій таку шкоду завдано.
Згідно ст. 60, 59 ЦПК України, кожна сторона зобов”язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Суд вважає, що наявність шкоди позивачем не доведена – а саме, що відповідач своїми умисними діями особисто та самовільно - всупереч закону, підключив під»їзд №1, у якому він мешкає до щитової, що розташована у під»їзді №2 цього ж будинку, оскільки задля здійснення такого виду робіт необхідні спеціальні пізнання з цього питання, а позивачем, після припинення подачі електричної енергії на об'єкт споживача – будинок, де мешкає відповідач, не було жито необхідних заходів для запобігання розкраданню та використанню електричної енергії без обліку.
Відсутність особового рахунку відповідача та акт щодо його самовільного підключення не доводить факт особистого підключення під»їзду відповідача до електромережі.
Враховуючи при цьому, що прилад обліку у квартирі відповідача встановлений та підключений саме енергопостачальником – тобто позивачем, хоча останній і заперечує з цього приводу, оскільки дані обов»язки є виключно прерогативою у компетенції позивача, який є «монополістом» в сфері енергопостачання.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідач, який є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом війни, користується пільгами з приводу сплати за електроенергію, який неодноразово, поряд з іншими мешканцями будинку, звертався до позивача з пропозицією укласти договір, згідно Правил, але позивач безпідставно відмовив йому та іншим мешканцям цього під»їзду в укладенні такого договору, всупереч вимогам Правил, при цьому позивачу було відомо, що мешканці під»їзду користуються енергією, але ніяких заходів для з»ясування обставин, при яких сталося підключення без їх згоди не приймав.
При укладенні договору від 06.04.2006року встановлено, що заборгованість за користування відповідачем електричною енергією відсутня, доказів пошкоджень електроприладів, електролічильника пошкодження пломб на лічильнику квартири відповідача, знаходження саморобних пристосувань суду не надано, інших доказів порушення відповідачем Правил та доказів, що відповідач сам особисто підключив під»їзд до електромережі позивача, позивач суду не надав, в зв»язку з чим, суд вважає позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що перше попередження про сплату нарахованих відповідачеві збитків, позивач направив останньому 16.05.2006 року, відповідач наприкінці травня 2006 року отримав цього листа, однак, не погодившись з порушенням, збитки не сплатив, тому з цього часу права позивача вважаються порушені, за думкою останнього.
У зв»язку із чим суд вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності звернення до суду з вказаними позовними вимогами, враховуючи, що відповідач наполягає на застосуванні строку позовної давнини, позивач просить його поновити, однак вважає, що поважних причин для його поновлення немає, доказів щодо пропущення строку з поважних причин суду не надано. .
Приймаючи до уваги, що судом охороняється лише порушене право, а вимоги позивача встановлені судом, як необґрунтовані, суд вважає, що у позові ТОВ «ЛЄО» до ОСОБА_1, не дивлячись на пропущення ним без поважних причин строку позовної давності звернення до суду, необхідно відмовити за необґрунтованістю його позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись Постановою КМУ від 26.07.1999 р. N 1357 «Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення», ст.. 1166 ЦК України, ст. 3, 213, 214, 218 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У позові Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об»єднання” до ОСОБА_1, третя особа МКП „Жилсервіс” про відшкодування збитків - відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: Т.М. Головіна
- Номер: Б/н 599
- Опис: про стягнення заборгованості за кредитним договором
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-915/10
- Суд: Дарницький районний суд міста Києва
- Суддя: Головіна Тетяна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.09.2015
- Дата етапу: 30.09.2015
- Номер: 6/295/16/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-915/10
- Суд: Богунський районний суд м. Житомира
- Суддя: Головіна Тетяна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.01.2017
- Дата етапу: 13.06.2017
- Номер: 6/295/120/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-915/10
- Суд: Богунський районний суд м. Житомира
- Суддя: Головіна Тетяна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.07.2017
- Дата етапу: 13.07.2017
- Номер: 2-во/295/85/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-915/10
- Суд: Богунський районний суд м. Житомира
- Суддя: Головіна Тетяна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.10.2017
- Дата етапу: 04.10.2017
- Номер: 6/579/1/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-915/10
- Суд: Кролевецький районний суд Сумської області
- Суддя: Головіна Тетяна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.11.2018
- Дата етапу: 01.03.2019
- Номер: 6/303/55/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-915/10
- Суд: Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
- Суддя: Головіна Тетяна Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.01.2020
- Дата етапу: 30.01.2020
- Номер: 6/398/153/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-915/10
- Суд: Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
- Суддя: Головіна Тетяна Миколаївна
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.07.2021
- Дата етапу: 20.07.2021
- Номер: б/н
- Опис: розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-915/10
- Суд: Кіцманський районний суд Чернівецької області
- Суддя: Головіна Тетяна Миколаївна
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.04.2010
- Дата етапу: 27.05.2010
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-915/10
- Суд: Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
- Суддя: Головіна Тетяна Миколаївна
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.09.2010
- Дата етапу: 25.10.2010