Справа 2-а-5258/07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«06» вересня 2007 року м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд
в складі:
головуючого: судді Гонтарука В.М.
при секретарі Зелінській І.В.
за участю:
представника позивача Павлова В.Г.
представник відповідача не з'явився. Про час, дату та місце судового засідання повідомлений завчасно та належним чином. Причини неявки суду невідомі.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до СВАТ “Вінниччина” про стягнення простроченої заборгованості, суд -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду заявлено позов виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до СВАТ “Вінниччина”.
В своїх позовних вимогах позивач просить стягнути прострочену заборгованість в сумі 1066,08 грн., нарахованої пені - 13,66 грн., штрафу за несвоєчасну сплату внесків - 1031,71 грн., не прийняті до заліку витрати - 4838,19 грн., фінансових санкцій на суму не прийнятих до заліку витрат - 2419,10 грн., донарахованих страхових внесків - 14,40 грн., та фінансових санкцій на додану суму - 7,20 грн.
Позов мотивовано тим, що в результаті проведення перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на СВАТ “Вінниччина” за період з 01.07.05 р. по 31.12.06 р. встановлено порушення п. 2 ч. 2 ст. 27 “Закону Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” №2240-III в частині нарахування, сплати страхових внесків та витрачання коштів Фонду. За наслідками перевірки відповідачу нараховані штрафні санкції та пеня на загальну суму 9390 грн. 34 коп.
Враховуючи, що кошти не сплачені, Фонд звернувся до суду з позовом про примусове стягнення заборгованості.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив задоволити його, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Відповідач своїм правом представництва в судовому засіданні не скористався. Про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений ухвалою суду від 26.06.2007 р. та судовою повісткою, які направлені відповідачу рекомендованим листом. Факт вручення ухвали та судової повістки відповідачу підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 03.07.2007 року. В наступні судові засідання, які призначені на 23.08.2007 року та на 06.09.2007 року відповідач не з'являвся. Про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений судовими повістками, які направлені відповідачу рекомендованими листами. Факт вручення судової повістки відповідачу підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Таким чином, відповідач був тричі повідомлений про судові засідання, однак повноважного представника у судове засідання не направив, заперечень на позовну заяву не направив.
Представником позивача в судовому засіданні заявлено клопотання про розгляд справи за наявними матеріалами, так як вважає, що відповідач був належним чином повідомлений про час і місце слухання.
Заслухавши думку представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Дослідивши надані докази та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року №2240-ІІІ (далі - Закон №2240-ІІІ) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами.
Згідно ст. 9 Закону №2240-ІІІ, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Усі застраховані особи є членами цього Фонду. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду.
В силу статті 19 Закону, джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є: страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених Законом; суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб до Закону та інших актів законодавства.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 27 Закону передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ контролюючими органами є органи фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування - стосовно внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у межах компетенції цих органів, встановленої законом.
16 березня 2007 року була проведена перевірка правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на СВАТ “Вінниччина” за період з 01.07.05 р. по 31.12.06 р. про що було складено відповідний Акт перевірки від 16.03.07р.
В результаті перевірки встановлено порушення п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону №2240-III в частині нарахування, сплати страхових внесків та витрачання коштів Фонду, а саме:
- прострочена заборгованість в сумі 1066,08 грн.
- донараховано страхових внесків на суму 14,40 грн.
- порушення порядку оплати листків тимчасової непрацездатності. Не прийнято до заліку витрат на суму 7928,06 грн.
- у II півріччі 2005 року завищені витрати по виплаті допомог по догляду за дитиною до 3-х років на суму 650,00 грн.
- порушення виплати допомог на народження в сумі 17503,00 грн. (стор. 7 Акту перевірки від 16.03.07 р.).
- виявлена переплата щомісячних виплат ОСОБА_1 в сумі 32,00 грн.
Отже, за вказаний період страхувальником було завищено витрат на суму 26113,06 грн. Але, перед проведенням перевірки страхувальником самостійно виявлені порушення в оплаті соціальних допомог на суму 21274,87 грн., яка була сплачена відповідно до платіжних доручень №10 від 26.02.07 р., №11 від 28.02.07 р., №12 від 02.03.07 р. Таким чином, після проведення перевірки було не прийнято до заліку витрат на суму 4838,19 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема довідки про виплачену заробітну плату, за період з 01.01.06 р. По 31.12.06 р., заробітна плата працівникам товариства виплачувалась, а страхові внески до Фонду не перераховувались. Що є порушенням ч. 1 ст. 23 та п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону №2240-ІІІ.
Відповідно до ст. 30 Закону України №2240-ІІІ, страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. За порушення строку реєстрації страхувальника як платника страхових внесків або несвоєчасність сплати страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
На підставі вищевказаної норми Закону №2240-ІІІ та керуючись п.п. 15.14 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затвердженої постановою правління Фонду від 19.09.2001 р. №38 керівником виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення ФССзТВП було винесено Рішення №439 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФССзТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 28.03.07 р., яким визначено: нарахована пені - 13,66 грн., штраф за несвоєчасну сплату внесків - 1031,71 грн., не прийнято до заліку витрат - 4838,19 грн., фінансові санкції на суму не прийнятих до заліку витрат - 2419,10 грн., донараховані страхові внески - 14,40 грн. та фінансові санкції на дану суму - 7,20 грн.
Загальна сума заборгованості СВАТ “Вінниччина” перед Фондом складає 9390 грн. 34 коп.
З матеріалів справи вбачається, що Рішення було отримано головним бухгалтером підприємства 30.03.07 р. Однак, на момент розгляду справи вказані кошти на рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не надходили.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 185, 186, 254, 255 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства «Вінниччина» на користь виконавчої дирекції Вінницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прострочену заборгованість в сумі 1066,08 грн., нарахованої пені - 13,66 грн., штрафу за несвоєчасну сплату внесків - 1031,71 грн., не прийняті до заліку витрати - 4838,19 грн., фінансових санкцій на суму не прийнятих до заліку витрат - 2419,10 грн., донарахованих страхових внесків - 14,40 грн., та фінансових санкцій на додану суму - 7,20 грн.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у термін, встановлений для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, то постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя. Підпис.
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: