ПОСТАНОВА
Іменем України
26 грудня 2008 року справа 2а-13114/08
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Ковальової Т.І.
при секретарі судового засідання Скрипкіної А.О.
за участю сторін
прокурора - Ногіної О.М.
третьої особи - ОСОБА_1
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою прокурора міста Свердловська Луганської області до Свердловської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Прокурор міста Свердловська звернувся до Луганського адміністративного суду з позовною заявою до Свердловської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Свердловської міської ради № 239 від 27.07.2007 року.
В обгрунтування своїх позовних вимог вказав, що перевіркою, проведеною прокуратурою м. Свердловська за скаргою ОСОБА_1 з приводу законності розірвання договору оренди земельної ділянки під водоймищем в районі балки «Лівий Тузлов», укладеного 06.04.2006 року виконавчим комітетом Свердловської міської ради з приватним підприємцем ОСОБА_1 в односторонньому порядку за невиконання орендарем обов'язків, передбачених договором, встановлено, що вказане рішення є незаконним, суперечить вимогам Земельного кодексу України „Про оренду землі", та підлягає скасуванню.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що згідно ст. 6 цього Кодексу сторони вільні в укладанні договору, виборі контрагента та умов договору з урахуванням вимог діючого Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ч. II ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути розірваний за рішенням суду на вимогу однієї із сторін при істотному порушенні умов договору другою стороною, а також в інших випадках, передбачених договором чи стороною.
Згідно ст. 31 Закону України «Про оренду землі», на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Крім того, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
П. 35 договору оренди земельної ділянки передбачена можливість розірвання договору оренди в односторонньому порядку на вимогу однієї сторін у випадку невиконання іншою стороною обов'язків, передбачених договором, однак у п. 34 Договору зазначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання або за взаємною згодою сторін, або рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором. Таким чином, договором передбачено його розірвання на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язку передбачених договором не тільки за рішенням суду але й в односторонньому порядку, що суперечить вимогам ст. 32 Закону України «Про оренду землі" якій уточнюється порядок припинення договору оренди землі шляхом розірвання, а саме, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених Статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору. Діюче законодавство передбачає розірвання договору оренди в односторонньому порядку в разі невиконання умов договору іншою стороною тільки
за рішенням суду.
Таким чином, розірвання договору оренди земельної ділянки водоймищем з приватним підприємцем ОСОБА_1 в односторонньому порядку шляхом прийняття рішення Свердловської міської ради № 239 від 27.07.2007 p., грубо порушує вимоги ст. 32 Закону України "Про оренду землі". З цього приводу, прокуратурою м. Свердловська принесено протест на вищевказане рішення Свердловської міської ради, який рішенням Свердловської міської ради № 392 від 24.04.2008 р. протест прокурора міста відхилено.
Просив суд визнати незаконним та скасувати рішення Свердловської міської ради № 239 від 27.07.2007 року „Про розірвання договору оренди земельної ділянки з ПП ОСОБА_1"
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений, надав суду заперечення, в яких вказав, що орендарем були порушені умови договору, а саме допущені порушення земельного природоохоронного законодавства ( виявлено наявність тимчасових споруд у не відведеній прибережній смузі - 125 ЗК України, самовільний випуск води з водойми до 3 м. Від HTTP), самовільний пропуск води, виявлено факт лову риби у нерестовий період з використанням забороненого знаряддя лову, у зв'язку із випуском води порушені встановленні обтяження, громадяни не можуть купатися, проводити культурний відпочинок. Пунктом 35 передбачена можливість одностороннього розірвання договору за вимогою однієї із сторін, у випадку невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
ОСОБА_1 не виконувалися обов'язки за договором оренди, в зв'язку з чим договір оренди землі був розірваний в односторонньому порядку.
Просили в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши представника прокурора, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов прокурора міста Свердловська Луганської області до Свердловської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Свердловської міської ради № 239 від 27.07.2007 року підлягає задоволенню із наступних підстав.
Судом встановлено, що 06 квітня 2006 року між виконавчим комітетом Свердловської міської ради та приватним підприємцем ОСОБА_1 укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 5, 0311 га на строк до 28.01.2010 року (аркуш справи 9-11).
Рішенням Свердловської міської ради № 239 від 27 липня 2007 року договір оренди земельної ділянки загальною площею 5, 0311 між виконавчим комітетом Свердловської міської ради та приватним підприємцем ОСОБА_1 був розірваний в односторонньому порядку (аркуш справи 28).
ПП ОСОБА_1 узгоджено випуск води з водойми - ставка „Середній" для проведення ремонтно-відновлюваних робіт з Головним державним управлінням охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства у Луганській області (аркуш справи 29-31).
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
безсторонньо (неупереджено);
добросовісно;
розсудливо;
з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься:
вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;
затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції.
Приписи ст. 12 Земельного кодексу України також вказують на повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст;
д) організація землеустрою;
е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;
є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;
ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства;
з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу;
и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом;
і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок;
ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст;
й) вирішення земельних спорів;
к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Рішення Свердловської міської ради № 239 від 27 липня 2007 року прийнято згідно своєї компетенції, але як вбачається з договору оренди земельної ділянки від 06.04.2006 року між виконавчим комітетом та ПП ОСОБА_1, Свердловська міська рада не була стороною по договору і вказаний договір не затверджувала.
Згідно ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища належать
б) делеговані повноваження:
1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;
5) вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом;
На підставі ст. 626, 627, 652 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Договір є одностороннім, якщо одна сторона бере на себе обов'язок перед другою стороною вчинити певні дії або утриматися від них, а друга сторона наділяється лише правом вимоги, без виникнення зустрічного обов'язку щодо першої сторони.
Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
До договорів, що укладаються більш як двома сторонами (багатосторонні договори), застосовуються загальні положення про договір, якщо це не суперечить багатосторонньому характеру цих договорів.
Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1. 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2. 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
1. 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
2. 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору.
Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Згідно ст. 12 Закону України „Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.
У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Із аналізу вищенаведених нормативних приписів діючого законодавства України вбачається, що розірвання договору оренди в односторонньому порядку допускається тільки у судовому засіданні і стороною по договору. В даному випадку, стороною по договору оренди є орган виконавчої влади який, на підставі ст.ст. 11, 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" наділений своїми повноваженнями.
До того ж, третьою особою ОСОБА_1 суду надано докази про те, що він не порушував істотних умов договору оренди (аркуш справи 29-32).
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що рішення Свердловської міської ради № 239 від 27.07.2007 року „Про розірвання договору оренди земельної ділянки з ПП ОСОБА_1 „ не відповідає чинному законодавству, є незаконним і підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 2, 9, 17, 18 158-163 КАС України, Закону України „Про місцеве самоврядування в України", Закону України „Про оренду землі", ст.ст. 626, 627, 652 Цивільного кодексу України суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора міста Свердловська до Свердловської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Свердловської міської ради № 239 від 27 липня 2007 року „Про розірвання договору оренди земельної ділянки з ППОСОБА_1" задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Свердловської міської ради № 239 від 27 липня 2007 року „Про розірвання договору оренди земельної ділянки з ПП ОСОБА_1"
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга
може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова в повному обсязі виготовлена 31 грудня 2008 року.