АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-8550-2010 р. Головуючий по 1-й інстанції
Любицький В.О.
Суддя-доповідач: Макарчук М.А.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2010 року липня місяця 22 дня м. Полтава Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого: Макарчука М.А.
Суддів: Чернова С.І., Прядкіної О.В.
при секретарі Лимар О.М.
з участю:
прокурора Батраченко В.В.
представника позивача (заявника) Чмир О.Д.
відповідача ОСОБА_4
представника відповідача ОСОБА_5
представника третьої особи
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційної скаргою прокурора Семенівського району Полтавської області
на рішення Семенівського районного суду від 19 травня 2010 року
по справі за позовом заступника Прокурора Полтавської області в інтересах держави в особі Полтавського обласного виробничого управління водного господарства “Полтава-водгосп”, управління з контролю за використанням та охороною земель у Полтавській області, Горошинської сільської ради Семенівського району до ОСОБА_4 про стягнення збитків, -
Судова колегія, заслухавши доповідь судді – доповідача апеляційного суду Макарчука М.А.
ВСТАНОВИЛА :
У червні 2008 року прокурор звернувся до місцевого суду з позовом про стягнення з відповідача на користь Горошинської сільської ради Семенівського району Полтавської області 14942,13 грн. збитків, завданих пошкодженням елементів господарського комплексу і гідротехнічних споруд внаслідок змін старого русла річки Сули в урочищі «Кибичка» і самовільного зняття ґрунту та 3834 грн. на користь Полтавського обласного виробничого управління водного господарства “Полтававодгосп” на відшкодування витрат на проектні та вишукувальні роботи , необхідні для визначення вартості відновлюваних робіт.
У жовтні 2008 року прокурор зменшив позовні вимоги в частині відшкодування збитків на користь Горошинської сільської ради до 11128,13 грн. (а.с.118-119).
Рішенням Семенівського районного суду від 19 травня 2010 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі прокурор Семенівського району просить скасувати рішення місцевого суду та і направити справу на новий судовий розгляд посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст..1 Водного кодексу України заплавні землі — прибережна територія, що може бути затоплена чи підтоплена під час повені (паводка).
Згідно ст. 86, 111ч.1 цього ж Кодексу на земельних ділянках дна річок, озер, водосховищ, морів та інших водних об’єктів можуть проводитися роботи, пов’язані з будівництвом гідротехнічних споруд, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин (крім піску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок), прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи.
Місця і порядок проведення зазначених робіт визначаються відповідно до проектів, що погоджуються з державними органами охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Місцевим судом встанвоено і не заперечується доводами апеляційної скарги, що ОСОБА_4 є орендарем земельної ділянки в с. Горошино Семенівського району, яка розташована поруч із річкою Сула в урочищі “Кибичка”. З метою облаштування причалу на воді та вільного виходу човнів до основного русла р. Сула, самовільно провів днопоглиблювальні роботи на раніше штучно викопаної затоки. Вказані роботи були проведені на замовлення ОСОБА_4 підрядною організацією з використанням екскаватора у лютому 2008 року. Внаслідок самовільних земляних робіт вирито канал площею 0, 14 га та вийнято і переміщено 1224 кубічних метри ґрунту .
18 лютого 2008 року представником відділу з контролю за використанням земель складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та виявлено порушення відповідачем ст.. 61 Земельного кодексу України та положень «Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та переміщення грунтового покриву (родючого шару Грунту) земельних ділянок» затверджених наказом №1 Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 січня 2005 року. Постановою начальника відділу земельних ресурсів у Семенівському районі від 4 березня 2008 року за ці порушення відповідача притягнено до адміністративної відповідальності за ст..54 КУпАП та нараховано 827,13 грн. шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, які відповідачем сплачені 11 березня 2008 року (а.с. 7, 57-59).
Встановивши такі обставини, місцевий суд прийшов до правильного висновку про те, що відповідачем були порушені вимоги Земельного кодексу України, а не Водного Кодексу України і обґрунтовано відмовив у задоволенні вимог про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства .
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки місцевого суду. Посилання прокурора на акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 11 березня 2008 року, як доказ здійснення відповідачем днопоглиблювальних робіт в старому руслі річки Сула є безпідставним, так як вказаний акт складений без залучення відповідача і в ньому зазначається про днопоглиблювальні в рукаві річки с. Сула, а не старому руслі цієї річки. Більше того із цього акту вбачається, що одна із земельних ділянок, обстежених старшими державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Скляренко М.І., Шеченко М.М. та заступником начальника ВО «Полтававодгосп» Чмир О.Д., є затокою, а друга – замуленим рукавом р. Сула, а не старим руслом цієї річки і на незаконних роботах в якому ґрунтуються вимоги прокурора (а.с.228-233).
Не ґрунтуються на приписах ст.. 311 ЦПК України і доводи апеляційної скарги про скасування рішення місцевого суду та направлення справи на новий судовий розгляд.
Рішення місцевого суду постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. 303, 304, 308, 313, 315 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу скаргою прокурора Семенівського району Полтавської області відхилити, а рішення Семенівського районного суду від 19 травня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду України.
Судді :