Судове рішення #10548568

            Справа № 2-582/10

 ЗАОЧНЕ  РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

13 липня 2010 року Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:  

                        головуючого                                 –  судді Борісенко Є.В.,

                        при секретарі                                                     -            Самбурській Н.О.,    

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білогірську цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим про визнання його дій неправомірними, зобов’язання здійснити певні дії щодо перерахунку та виплати пенсії та стягнення різниці між належної до виплати та отриманої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

    ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим про визнання його дій неправомірними, зобов’язання здійснити певні дії щодо перерахунку та виплати пенсії та стягнення різниці між належної до виплати та отриманої пенсії.      

Заявлені вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом третьої  групи від захворювання, пов’язаного з  ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та має пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» /далі – Закон/.  Йому була призначена пенсія у зв’язку з встановленням інвалідності. У відповідності з Законом призначений розмір пенсії для інвалідів 3 групи від захворювання, пов’язаного з  ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинен бути не нижчим 6-ти мінімальних пенсій за віком, крім того, йому повинна  виплачуватися додаткова пенсія  -  у розмірі  50 %  мінімальної пенсії за віком. Проте розмір його пенсії є меншим за визначеним законом. Позивач  29.01.10 року звертався до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії, але в перерахунку йому було відмовлено. З посилкою на ст.ст. 50,54, 67 Закону, позивач просить визнати дії відповідача протиправними щодо нарахування йому пенсії протиправними, зобов’язати відповідача  призвести  перерахунок  призначеної  йому  основної   пенсії відповідно до  Закону у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та додаткової – у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, а також стягнути різницю між сумою пенсії, належної до виплати та отриманої за період з 01.02.10 року по 30.04.10 року у сумі 11086,15грн .

    У судове засідання позивач  ОСОБА_2 не з’явився, але  надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, не заперечує проти заочного розгляду справи, просить позов задовольнити.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим, у судове засідання не з’явився за невідомими суду причинам, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка у матеріалах справи.

Дотримуючись вимог ст. 224 ЦПК України, суд ухвалює рішення при  заочному розгляді  справи.

Розглянувши матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за 3 групою інвалідності, внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Розмір його отримуваної пенсії станом на квітень 2010 року складає 857,20грн., у тому числі основний розмір пенсії -760рн., та додаткова пенсія як інваліду 3 групи -85,95грн. + 11,25грн. (доплата згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 року за № 1375). Позивач 29.01.10 року звертався до Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії як ліквідатора наслідків  аварії на ЧАЕС у відповідності до Закону, але отримав відмову. У наданій письмовій відмові, відповідач посилався, що Законом України від 28.12.07 року № 107-6 «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів Україні» передбачені зміни  до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та змінений порядок обчислення додаткової пенсії, мінімальних розмірів пенсій  по інвалідності особам, які віднесені до 1 категорії, які з 01.01.08 року визначаються у процентному відношенні до прожиткового мінімуму непрацездатних осіб, який на 2008 рік становить: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень. Згідно з Постановою КМУ від 16.07.08 року за № 654 «Про підвищення  рівня пенсійного забезпечення громадян» в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 760грн. Оскільки позивач отримує пенсію з 01.01.10 року у розмірі 845грн., відповідач вважає, що підстави для перерахунку пенсії позивача немає.

В икладене підтверджується наявними у справі та оглянутими у судовому засіданні письмовими доказами, якими є:

-   копія посвідчення серії НОМЕР_1 на ім’я ОСОБА_2., виданого 03.12.2001 року (а.с.7);

-   копія довідки МСЕ - № 010539 серія 3-14 ПЕ на ім’я ОСОБА_2., згідно якого йому  з 28.11.01 року встановлена 3 група інвалідності, внаслідок  захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, безстроково (а.с.8);

-   довідки про  нарахування та отримання пенсії ОСОБА_2 (а.с.12);

-   заява ОСОБА_2 до УПФУ в Білогірському районі про перерахунок пенсії (а.с.11);

-   копія письмової відмови УПФУ в Білогірському районі про перерахунок пенсії (а.с.9).

      Згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 3 групи, призначеної у відповідності з цим законом, повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 Закону таким інвалідам виплачується  додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю , у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

    Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

    Законом України від 28.12.07 року № 107-6 «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів Україні» внесено зміни до  ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якими передбачається, що з 01.01.08 року особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, інвалідам 3 групи – у розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із  Законом про  Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987-1990 роках, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності – 140% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ч.3ст.54 Закону).

    Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 року положення п.28 розділу П «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України  «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів Україні» від 28.12.07 року щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

    Суд не може прийняти до уваги позицію відповідача з посиланням на Постанову КМУ від 16.07.08 року за № 654 «Про підвищення  рівня пенсійного забезпечення громадян», оскільки вона також спростовується пунктами 1,6  статті 92 Конституції України, статті 71 Закону, відповідно до яких дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону, а також абзацам 2 преамбули, частиною 3 статті 4. пунктом 2 частини 1 статті 8 та пунктами 13, 16 Прикінцевих положень загального закону, якими передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про  пенсійне забезпечення. До приведення законодавства України у відповідність із Законом України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

    Таким чином, суд дійшов до висновку,  що відмова  відповідача в перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2.  є неправомірною.

У відповідності до ст.ст.10, 11, ч.1ст. 60 ЦПК України, обставини цивільних справ з’ясовуються судом на засадах змагальності, диспозитивності, суд розглядає цивільні справи не інакше як за заявою осіб в межах заявлених ними вимог на підставі наданих сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі доказів, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

     У відповідності до ст. 45 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

    Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії  29.01.10 року, тому відповідач має провести такий перерахунок пенсії в межах заявлених вимог  з 01.02.2010 року.

За таких обставин, суд вважає за необхідне визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачеві неправомірними, зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 лютого 2010 року.

Вимоги позивача в частині стягнення  різниці між сумами пенсії належними до виплати та отриманими за період з 01.02.10 року по 0.04.10 року задоволенню не підлягають, оскільки суд вже вирішив питання щодо здійснення перерахунку та виплаті пенсії з 01.02.10 року.

Дотримуючись положень статті 88 ЦПК України, суд при ухваленні рішення вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий  витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи у сумі 37грн., а також стягнути на користь держави судовий збір у сумі 8,50грн.

На підставі  ст.ст.  ст. 50,54,67   ЗУ «Про статус і  соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, керуючись ст.ст. 3,10,11,60,61,88,169,209,212,214-215, 224-226 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим – задовольнити частково.

    Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачеві неправомірними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 лютого 2010 року.

В задоволенні інших вимог – відмовити.

    Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим на користь ОСОБА_2 судові витрати   у сумі 37грн.

     Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим на користь держави судовий збір у сумі 8,50грн.        

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим через Білогірський районний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Головуючий:  /підпис/ З оригіналом згідно.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя Білогірського

районного суду АР Крим Борісенко

Секретар:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація