Справа № 22ц-9270 Головуючий у 1 інстанції Попович Т.Н.
Категорія 57 Доповідач Червинська М.Є.
__________________________________________________________________
У х в а л а
Іменем України
11 серпня 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючої: Червинської М.Є.
суддів: Лісового О.О., Новосядлої В.М.
при секретарі Гришай О.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу судді Дебальцевського міського суду Донецької області від 5 травня 2010 року за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве про зобов»язання перерахунку та виплати державної соціальної допомоги,
Встановив:
Ухвалою судді Дебальцевського міського суду Донецької області від 5 травня 2010 року позовна заява ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве про зобов»язання перерахунку та виплати державної соціальної допомоги визнана неподаною та повернута позивачу.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати ухвалу, посилаючись на невідповідність ухвали нормам процесуального права.
Повертаючи позову заяву позивачу, суддя виходив з того, що у наданий позивачу строк він не усунув недоліки позовної заяви.
В судове засідання сторони не з»явились, про час і місце судового засідання повідомлені.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, ухвала скасуванню з наступних підстав:
Залишаючи позовну заяву без руху, суддя першої інстанції виходив з того, що позивач не в належному розмірі сплатив судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи. Крім того, позивачем в позові обраний спосіб захисту порушеного права, який не передбачений статтею 16 ЦК, а саме: зобов»язання вичиняти певні дії. Оскільки позивач не усунув недоліки позовної заяви, суддя ухвалою повернув позовну заяву позивачу. Проте з такими висновками в ухвалі погодитись неможливо.
Статтею 119 ЦПК України встановлені вимоги закону щодо форми і змісту позовної заяви. З аналізу зазначеної норми процесуального права не випливає, що неправильне обрання, на думку судді, способу захисту порушеного права, є підставою для залишення позову без руху.
З позовної заяви позивача вбачається, що він є дитиною війни, просить стягнути на свою користь недоплачену державну соціальну допомогу до пенсії.
В п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» роз»яснено, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і за змістом повинна відповідати вимогам статті 119 ЦПК. У зв'язку з цим суди мають звертати особливу увагу, зокрема, на те, що у позовній заяві повинні не лише міститися позовні вимоги, а й бути викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, і зазначені докази, що підтверджують кожну обставину.
Якщо заява не відповідає вимогам статей 119, 120 ЦПК або не сплачено судовий збір чи не оплачено витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, суддя відповідно до вимог статті 121 ЦПК постановляє ухвалу, в якій повинні бути зазначені конкретні підстави залишення заяви без руху, в тому числі й розмір несплачених судових витрат, і надає строк для усунення недоліків, тривалість якого визначається в кожному конкретному випадку з урахуванням характеру недоліків, реальної можливості отримання копії ухвали, яка повинна бути надіслана заявнику негайно, та їх виправлення.
З квитанцій, які надані до позовної заяви, випливає, що при зверненні до суду позивач сплатив витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 гривень, судовий збір сплачений в розмірі 13.60 гривень та 3,40 гривень. В ухвалі про залишення позову без руху суддею не зазначений конкретний розмір судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, які слід доплатити позивачу, що не узгоджується з вимогами статті 119 ЦПК та зазначеними роз»ясненнями Пленуму.
Крім того, сплачений розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи відповідає п. 6 ч. 3 Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду судових процесів, пов»язаних з розглядом цивільних та господарських справ, та їх розмірів, затверджених постановою кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року № 1258, з наступними змінами і доповненнями, як сплачений розмір судового збору відповідає Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
За таких обставин ухвала не відповідає зазначеним нормам процесуального права, тому підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 307, п. 4 ч. 1 ст. 311, п. 3 ч. 1 ст. 312 ЦПК України, апеляційний суд
Ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу судді Дебальцевського міського суду Донецької області від 5 травня 2010 року скасувати, передати питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуюча:
Судді: