Справа № 2-526/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2010 року
Троїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бондаренко Л.І,
при секретарі Івановій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Троїцьке адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Троїцькому районі Луганської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, посилаючись на те, що належить до осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 3 групи з захворювання, пов"язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи. Пенсія по інвалідності виплачується відповідачем.
У відповідності до ст.ст. 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (зі змінами та доповненнями станом на час розгляду спірних правовідносин, далі по тексту - Закон № 796-ХІІ) повинна виплачуватися по 3 групі інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії у розмірі:
- державної пенсії - не менше 6 мінімальних розмірів пенсій за віком;
- додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю для осіб, що відносяться до 1 категорії 3 групи інвалідності у розмірі 5 0 % мінімальної пенсії за віком.
Вважає, що його права на одержання пенсії в розмірі, передбаченому законодавством порушуються, так як йому виплачується пенсія в значно меншому розмірі.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до розмірів, передбачених законодавством.
Листом-відповіддю № 162/Б-14 від 31 серпня 2009 року відповідач відмовив в перерахунку та виплаті, з посиланням на те, що виплати йому провадяться на підставі норм діючого законодавства.
Вважає, що відповідач повинен був провадити йому перерахунок основної та додаткової пенсії у вищезазначених ним розмірах. Просить визнати неправомірними дії відповідача в частині відмови в перерахунку основної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії. Зобов"язати відповідача провести перерахунок та виплату щомісячно пенсії по інвалідності, встановивши її в розмірі 6-ми мінімальних розмірів пенсії за віком та додатково щомісячно 5 0 % мінімальної пенсії за віком.
В судове засідання позивач не з"явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду даної справи. Надав суду заяву в якій вимоги підтримав у повному обсязі. Просить справу розглянути в його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився хоча судом був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду даної справи. Надав до суду письмові заперечення та заяву. Позов не визнає, просить справу розглянути у його відсутність.
Дослідивши та перевіривши матеріали справи, оцінивши все в сукупності, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення,одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов"язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них.
Суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України або міжнародного договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу ( ч. 4 ст. 8 ЦПК України).
Розглядаючи справу зазначеної категорії, суд враховує, що для надання соціальних пільг, допомоги тощо, у першу чергу, повинно бути встановлено статус особи, що звертається за їх наданням.
Згідно копії посвідчення НОМЕР_1 від 16.06.2010 року ОСОБА_2 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) .
Судом встановлено, що позивач належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 3 групи, у зв"язку з чим користується правами та пільгами, встановленими відповідно до Закону № 796-ХІІ.
Згідно копії експертного висновку № 19778/56-7 від 18 липня 20 0 0 року, у ОСОБА_1 виявлено захворювання пов"язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров"я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Основні положення щодо реалізації, зокрема, конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом № 796-ХІІ. Відповідно розділу ІІ ст. ст. 9-11Закону № 796-ХІІ визначено статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Розділом 4 цього Закону визначено соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, загальні компенсації та пільги.
Стаття 48 розділу 8 Закону № 796-ХІІ передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4.
Статтею 67 Закону № 796-ХІІ передбачений порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій.
Згідно ст. 67 Закону № 796-ХІІ конкретні розміри всіх доплат, пенсій підвищуються Кабінетом Міністрів України. Тобто, виходячи з розміру цих положень Закону, законодавець надав право КМУ визначати порядок нарахування та перерахування раніш призначених пенсій.
Позивачу пенсія була нарахована згідно змін Закону України № 107-ІУ від 28.12.2007 року до п. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інваліду, якому встановлено зв"язок з інвалідності з Чорнобильською катастрофою в розмірі 120 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Фінансування витрат, пов"язаних з введенням в дію Закону України № 796-ХІІ, відповідно до ст. 63 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до ст.ст. 147,152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.
Конституційний суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об"єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1, до УПФУ в Троїцькому районі підлягають задоволенню.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було змінено ч. 3 та 4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ та викладено в новій редакції статтею 50, а саме - у всіх випадках розміри пенсій інвалідів, щодо яких встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими для інвалідів 3 групи учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю інвалідам 3 групи призначається в розмірах - 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Тобто, згідно внесених змін до Закону, розмір державної пенсії з 1 січня 2008року для інваліда 2 групи не повинен бути нижчим 705 грн., а розмір додаткової пенсії - 94 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року у справі № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положення п. 28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакції чинній до винесення змін до нього Верховною Радою України не приймалось. Внаслідок цього порядок обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим.
У 2008 році обчислення підвищення до пенсії та підвищень, передбачених Законом № 796-ХІІ здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
В суді прийнято без заперечень, що позивач є особою, віднесеною до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалід 3 групи. Згідно ст. 54 Закону № 796-ХІІ розмір пенсії для інвалідів 3 групи, призначеної у відповідності з цим законом повинен бути не нижчим 6 щомісячних мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст. 50 цього закону таким інвалідам 3 групи виплачується додаткова щомісячна пенсія за шкоду заподіяну здоров"ю у розмірі 5 0 % мінімальної щомісячної пенсії за віком. Згідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-УІ, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, був затверджений прожитковий мінімум на 2008 рік, на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону № 796-ХІІ зокрема статтями 50,54 вказаного Закону передбачається, що з 1 січня 2008 року особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, у розмірах інвалідам 3 групи - 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності - 150 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність ( ч. 3 ст. 54 Закону). Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" з 1 січня 2009 року прожитковий мінімум встановлено на рівні грудня 2008 року, тобто в розмірі 498 грн.
Відповідно до ст. 52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня - 706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня - 734 грн.
Відповідно до ст.ст. 147,152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний суд, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.
Відповідно до ст. 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статтями 50,54 Закону № 796-ХІІ виплати встановлюють більші соціальні гарантії для позивача, тому відповідно до вимог ст. 92 Конституції України, суд не приймає до уваги розмір пенсії, встановлений п.п. 4,6 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року.
Відповідно до ст. 152 ч. 2 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Посилання відповідача на те, що ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом на увагу не заслуговують оскільки у ст. 54 Закону № 796-ХІІ міститься вказівка про те, що розмір пенсії за 3 групою інвалідності, отриманою внаслідок участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у всіх випадках її призначення, а не тільки у разі призначення її на підставі Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
У відповідності зі ст. 45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Суд вважає за необхідне зобов"язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві державної пенсії не менше 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю для осіб, що відносяться до 1 категорії 3 групи інвалідності у розмірі 5 0 % мінімальної пенсії за віком.
На підставі викладеного, відповідно ст.ст. 50,54,67 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", керуючись ст.ст. 19,50,147,152 Конституції України, ст.ст.10,11,15,60,212-215,292 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Троїцькому районі Луганської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Зобов"язати управління пенсійного Фонду України в Троїцькому районі Луганської області нарахувати ОСОБА_1 відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державну пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 5 0 % мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, та виплачувати з урахуванням норм ч. 3 ст. 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - починаючи з 15 липня 2010 року.
Судові витрати покласти за рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя