АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 11- 499/2010 Головуючий по 1 інстанції
Категорія ст. 115 ч.1 КК Шведун В.С.
Доповідач в апеляційній інстанції
Охріменко І.К.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2010 року колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Охріменка І.К.
суддів Швидкого Д.М., Гончарука І.М.
за участю прокурора Карого В.М.
захисника ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси кримінальну справу за апеляціями старшого прокурора відділу прокуратури Черкаської області Карого В.М. на ухвалу Драбівського районного суду Черкаської області від 14.06.2010 року, якою кримінальну справу про обвинувачення
ОСОБА_7
ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, з непов- ною середньою освітою, не працюючого,маючого на утриманні малоліт-
ню дитину, проживаючого в АДРЕСА_2, раніше судимого 15.08.2007 року
Соснівським районним судом м.Черкаси за ч.1 ст.119 КК України на 5
років позбавлення волі із звільненням від відбування покарання, на під-
ставі ст..75 КК України, з встановленням іспитового строку на 3 роки.
Постановою Золотоніського міськрайонного суду від 27.01.2009 року
скасовано звільнення від покарання та направлено засудженого в місця
позбавлення волі для відбуття покарання на 4 роки 9 місяців 19 днів
у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.115 КК України направлено прокурору Черкаської області для проведення додаткового розслідування,-
встановила:
Органами досудового слідства ОСОБА_7 обвинувачується в тому, що він 26.03.2008 року близько 22 год., перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, в АДРЕСА_3 на грунті особистих неприязнених стосунків з власником даної квартири ОСОБА_8, які виникли в результаті відмови останнього надання ОСОБА_7 спиртних напоїв, маючи умисел на умисне вбивство ОСОБА_8 наніс йому умисно ножем близько п’яти ударів в область голови, грудної клітки та живота, спричинивши потерпілому тяжкі тілесні ушкодження у вигляді проникаючого поранення голови з пошкодженням головного мозку, грудної клітини, черевної порожнини з пошкодженням лівої легені, сальника, що супроводжувалося гострою кровотечею, від яких ОСОБА_8 помер на місці скоєння злочину.
Повертаючи справу на додаткове розслідування суд першої інстанції посилається на те, що органом досудового слідства не повністю виконані вказівки апеляційного суду Черкаської області, ухвалою якого від 15.12.2009 року вирок Драбівського районного суду Черкаської області від 12.10.2009 року стосовно засудженого ОСОБА_7 за ст..115 ч.1 КК України скасовано і кримінальну справу було направлено на додаткове розслідування. Зокрема не виконані вказівки апеляційного суду щодо перевірки показань ОСОБА_7 про неможливість ним за негативним станом здоров’я наносити удари правою рукою потерпілому ОСОБА_8, не проведена відповідна перевірка та не дана оцінка тому, що громадянин ОСОБА_9 на протязі тривалого часу давав визнавальні показання щодо умисного ним вбивства ОСОБА_8 та з цього приводу не прийнято відповідне рішення, ряд наявних в матеріалах справи процесуальних документів, які складені слідчим Чорненьким В.М. є нечитабельними і під час додаткового розслідування не вжито заходів на усунення зазначених недоліків. Крім того суд вказує на те, що органом досудового слідства не виконана ухвала апеляційного суду в частині необхідності проведення відтворення обстановки та обставин події на місці вчинення вбивства ОСОБА_8 з участю обвинуваченого ОСОБА_7 та при необхідності і свідками ОСОБА_10 та ОСОБА_11, а також додатково не перевірено доводи обвинуваченого щодо застосування стосовно нього недозволених методів слідства з боку працівників міліції.
В своїх апеляції старший прокурор відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_5, який приймав участь в суді першої інстанції, просить ухвалу скасувати, а кримінальну справу направити на новий судовий розгляд в іншому складі суду. В обґрунтування своєї апеляції прокурор посилається на те, що під час досудового слідства перевірялися обставини причетності громадянина ОСОБА_9 до скоєння зазначеного злочину та з цього приводу 20.02.2009 року винесена відповідна постанова, що в частині застосування до ОСОБА_7 фізичного та психологічного впливу з боку працівників міліції проведена перевірка з винесенням відповідної постанови. Апелянт також вважає про недоцільність проведення таких процесуальних дій, як відтворення обстановки та обставин події, так як ОСОБА_7 не визнає своєї вини у вчиненні цього злочину, а вказані вище свідки бачили лише мимохідь чоловіка, схожого на ОСОБА_7 Крім того, прокурор вважає, що перевірити показання ОСОБА_7 з приводу неможливості за станом здоров’я наносити удари правою рукою можливо під час судового слідства, в порядку ст..310 КПК України.
В запереченні на апеляцію прокурора обвинувачений ОСОБА_7, вважаючи ухвалу суду щодо направлення справи на додаткове розслідування законною та обґрунтованою, просить її залишити без змін, а апеляцію без задоволення.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, міркування прокурора щодо задоволення його апеляції, пояснення захисника ОСОБА_12 про залишення ухвали суду без змін, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляції, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Так, ухвалою судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Черкаської області від 15.12.2009 року вирок Драбівського районного суду від 12.10.2009 року стосовно засудженого ОСОБА_7 було скасовано, а кримінальну справу направлено прокурору для проведення додаткового розслідування, у зв’язку з однобічністю та неповнотою досудового слідства з зазначенням в мотивувальній частині цієї ухвали необхідності проведення по справі додаткових слідчих дій для правильного вирішення даної справи.
Згідно ч.7 ст.374 КПК України, вказівки суду, який розглянув справу в апеляційному порядку, є обов’язкові для органів дізнання і досудового слідства при додатковому розслідуванні справи.
Виходячи з норми цього кримінального закону, суд першої інстанції обґрунтовано повторно направив справу стосовно ОСОБА_7 на додаткове розслідування, в зв’язку з тим, що органом досудового слідства не виконана частина слідчих дій відповідно до вказівок зазначеної вище ухвали апеляційного суду.
Зокрема, це стосується: перевірки щодо можливості ОСОБА_7 за станом свого здоров’я наносити удари правою рукою потерпілому ОСОБА_8, проведення з обвинуваченим відтворення обстановки та обставин події (зокрема, яким чином він попав до будинку потерпілого) та проведення такої слідчої дії з свідками ОСОБА_10 та ОСОБА_11.( зокрема при яких обставинах і в якому положенні вони бачили невідому їм особу біля будинку потерпілого), встановлення обставин при яких ОСОБА_9 на протязі тривалого часу давав детальні показання, в тому числі і при відтворенні обстановки та обставин події щодо умисного ним вбивства ОСОБА_8, перевірки доводів ОСОБА_7 щодо неправильності встановлення органом досудового слідства його групи крові та перевірки інших обставин, вказаних в ухвалі судової колегії та суду першої інстанції.
Вказані недоліки досудового слідства не можуть бути усунуті під час розгляду справи в суді, а тому кримінальна справа стосовно ОСОБА_7 обґрунтовано направлена для проведення додаткового розслідування.
Одночасно, колегія суддів звертає увагу на те, що судом першої інстанції своє рішення про направлення справи на додаткове розслідування невірно назване як ухвала, а не постанова, так як воно винесене суддею одноособово, а не колегіальним складом.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.362, 366 КПК України, колегія суддів,-
ухвалила:
Апеляцію старшого прокурора відділу прокуратури Черкаської області Карого В.М. залишити без задоволення, а ухвалу Драбівського районного суду Черкаської області від 14 червня 2010 року про направлення кримінальної справи стосовно ОСОБА_7 на додаткове розслідування – залишити без змін.
Головуючий: підпис
Судді: підписи
Згідно з оригіналом:
Суддя: І.К.Охріменко