Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2010 р. справа № 2а-18573/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретарі Токмаковій Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька
до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1
про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
за участю:
представника позивача: Сафронова Я.С. за дов. № 9738/С/10-013 від 06 травня 2010року.
відповідач: ОСОБА_1
Державна податкова інспекція у Пролетарському районі м. Донецька (надалі позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) із позовом про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що відповідач перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Пролетарському районі м. Донецька як платник податків, проте на порушення пункту 2 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» відповідач не подає звітність про отримані доходи протягом року, що за приписами частини 2 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» є підставою для припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав в повному обсязі заявлені ним вимоги.
Відповідач, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 у судовому засіданні надав заяву, у якій заявлені Державною податковою інспекцією у Пролетарському районі м. Донецька позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення сторін, суд –
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа – підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується Рішенням Виконавчого комітету Пролетарської районної Ради народних депутатів № 404 від 29 жовтня 1997 року (арк. справи 8).
29.10.1997 року Фізичну особу – підприємця ОСОБА_1 було взято на облік як платник податків у Державній податковій інспекції у Пролетарському районі м. Донецька, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків без номеру та дати (арк. справи 5, 7).
За наслідками проведення перевірки облікової справи суб’єкта підприємницької діяльності з питання дотримання податкового законодавства, висновок якої викладений в Акті б/н та дати (арк. справи 7), позивачем було встановлено, що відповідачем починаючи з 1-го кварталу 2005 року відповідачем не надається податкова звітність.
Згідно з частиною 8 статті 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Пунктом 6 статті 128 Господарського кодексу України визначено, що громадянин - підприємець зобов'язаний своєчасно надавати податковим органам декларації про доходи, інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів, вести облік результатів своєї підприємницької діяльності відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлений обов’язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачений обов’язок подання суб’єктами господарювання податкових декларацій за базовий податковий (звітний) період.
Фізична особа-підприємець має право вибору системи свого оподаткування. Відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", фізична особа-підприємець може обрати систему оподаткування, загальну для всіх фізичних осіб.
Відповідно до пункту 22.10. Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю здійснюється відповідно до положень декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян", який застосовується з урахуванням положень пункту 9.12 статті 9 цього Закону та діє до набрання чинності спеціальним законом з питань оподаткування фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.
Пунктом 4 статті 14 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю зобов’язані надавати податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу, а також звітного року у строки, визначені законом.
Відповідно до пункту 14.5 статті 14 Інструкції "Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю", затвердженої Наказом Головної державної податкової інспекції України N 12 від 21 квітня 1993 року (зареєстрований в Міністерстві юстиції України № 64 від 9 червня 1993 року) фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю, надають податковому органу податкові декларації наростаючим підсумком з початку року (за квартал; півріччя, три квартали, рік), у строки, визначені законом (протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, тобто не пізніше: 10 травня - за I квартал, 9 серпня - за перше півріччя, 9 листопада - за 9 місяців, 9 лютого наступного року - за звітний рік). У декларації зазначаються загальні суми одержаного доходу, витрат і сплаченого податку за звітний податковий період, за який здійснюється оподаткування.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджений факт набуття відповідачем статусу суб’єкта підприємницької діяльності, обрання ним загальної для всіх фізичних осіб системі оподаткування отриманих від підприємницької діяльності доходів та відповідно наявність у відповідача обов’язку надання податковим органам декларацій про доходи, інших необхідних відомостей для нарахування податків та інших обов'язкових платежів, ведення обліку результатів своєї підприємницької діяльності відповідно до вимог законодавства. Проте, всупереч наведеним вище положенням чинного законодавства України, відповідачем не було надано до податкового органу податкову звітність за звітні податкові періоди починаючи з 1 кварталу 2005 року по день розгляду цього спору.
Пунктом 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу» державна податкова інспекція уповноважена здійснювати контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Згідно пункту 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу України» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядок встановлений законами України, мають право звертатися до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 8.6. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19 лютого 1998 року, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності, то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків - про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.
Законом, що регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».
Частиною 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» встановлено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно з частиною 2 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб – підприємців» підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
В наявних в матеріалах справи документах відсутні такі, які б свідчили про наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запису про припинення підприємницької діяльності відповідача. Як вбачається з матеріалів справи відповідач не надає передбаченої податкової звітності більше одного року та не має податкового боргу станом на 21 червня 2010 року, що підтверджується довідкою Державної податкової інспекції у Пролетарському районі без номеру та дати (арк. справи 6), що є підставою для дійдення судом висновків про наявність правових підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись частиною 8 статті 19, статтею 128 Господарського кодексу України, статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування», пунктом 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу», підпунктом 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 46, 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов Державної податкової інспекції у Пролетарському районі м. Донецька до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1
Копію постанови у день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем проживання відповідача для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Повний текст постанови проголошений в судовому засіданні 26 серпня 2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Михайлик А.С.