Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2010 р. справа № 2а-15930/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретарі Токмаковій Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Дружківка
до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Серго-1»
про припинення юридичної особи
за участю:
представника позивача: Терехової І.М. (дов. №14491/10/10-012 від 08.10.2009 року)
представник відповідача: не з’явився,
Державна податкова інспекція у м. Дружківка (надалі позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Серго-1» (код ЄДРПОУ 34940681) із позовом про припинення юридичної особи. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що відповідач перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Дружківка як платник податків, проте на порушення пункту 2 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування відповідач не подає податкову звітність, що за приписами частини 1 статті 33, пункту 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» є підставою для припинення юридичної особи.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги в повному обсязі.
Відповідач, до суду уповноваженого представника не направив, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлявся судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами, причини не явки суду не повідомив. За таких обставин відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав можливим розглянути справу за відсутністю сторін, на підставі наявних в справі доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд –
ВСТАНОВИВ:
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Серго-1» (відповідач) є юридичною особою, зареєстрована виконавчим комітетом Дружківської міської ради Донецької області 15 березня 2007 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (арк. справи 10). Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач станом на 28.05.2010 року включений до ЄДРПОУ за кодом 34940681 та знаходиться за адресою: 84200, м. Дружківка, вул. Серго, 1 (арк. справи 6).
17 квітня 2007 року відповідача було взято на облік як платника податків до Макіївської Державної податкової інспекції у м. Дружківка, що підтверджується довідкою № 451/10/29-013-14 від 16.06.2010 року (арк. справи 7).
17 червня 2010 року Державною податковою інспекцією у м. Дружківка було складено Довідку № 32/1510 про надання останньої податкової звітності (арк. справи 8), відповідно до висновків якої Об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Серго-1» податкова звітність не надавалася з першого кварталу 2009 року.
Відповідно до пункту 1.5. Статуту відповідача, зареєстрованого 15.03.2007 року у Виконавчому комітеті Дружківської міської ради, Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Серго-1» створена на підставі Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та є неприбутковою організацією.
Згідно з частиною 8 статті 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлений обов’язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Порядок оподаткування неприбуткових організацій, до яких за приписами підпунктом 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», визначений пунктом 7.11 статті 7 цього закону.
Відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями передбачені Порядком складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 233 від 11 липня 1997 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.97 р. за N 290/2094 (далі за текстом порядок). Зазначений порядок розроблений на підставі норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами) та Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до пунктів 1.3., 1.5 Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період. Податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається до податкового органу і у разі відсутності операцій (сум) з прокресленням відповідних рядків.
Пунктом 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позивач зобов'язаний подавати до податкового органу звіт у встановлені законодавством строки незалежно від наявності доходів, які підлягають оподаткуванню.
Пунктом 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу» державна податкова інспекція уповноважена здійснювати контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджений факт набуття відповідачем статусу юридичної особи та наявність у відповідача обов’язку надання податковим органам податкової звітності. Проте, всупереч наведеним вище положенням чинного законодавства України, відповідачем не було надано до податкового органу податкову звітність за звітні податкові періоди перший квартал 2009 року – другий квартал 2010 року. Факт ненадання податкової звітності відповідачем підтверджений наявними в матеріалах справи документами (арк. справи 8). Відповідно до змісту довідки № 207 від 27.05.2010 року станом на 27 травня 2010 року відповідач не має заборгованості із сплати податків, зборів, обов’язкових платежів.
Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 3, пункту 1 статті 33, абзацу 5 частини 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців; підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно пункту 17 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 8.6. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19 лютого 1998 року, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності, то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків - про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.
З аналізу зазначених положень слідує, що чинним законодавством передбачено право податкового органу на звернення до суду з позовом про припинення юридичних осіб, взятих ним на податковий облік та про наявність правових підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про припинення юридичної особи – Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Серго-1».
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись частиною 8 статті 19 Господарського кодексу України, статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування», пунктом 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу», пунктом 7.11. статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», підпунктом 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», положеннями Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 233 від 11 липня 1997 року, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Дружківка до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Серго-1» про припинення юридичної особи.
Припинити юридичну особу – Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Серго-1» (код ЄДРПОУ 34940681, адреса: 84200, Донецька область, м. Дружківка, вул. Серго, 1).
Копію постанови у день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем проживання відповідача для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Повний текст постанови проголошений в судовому засіданні 20 серпня 2010 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Михайлик А.С.