Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22-4334 2010 Головуючий у 1 інстанції – Кавун Т.В.
Категорія –31 Доповідач - Бубличенко В.П.
У Х В А Л А
Іменем України
12 серпня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючої судді - Бубличенко В.П.
суддів - Черниш Т.В.
Сукач Т.О.
при секретарі - Савченко Н.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відшкодування майнової і моральної шкоди, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 22 квітня 2010 року і
в с т а н о в и л а:
Рішенням Маловисківського районного суду від 22 квітня 2010 року частково задоволено позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відшкодування майнової і моральної шкоди. Суд стягнув з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 340,55 грн. у відшкодування майнової шкоди і 1500 грн. у відшкодування моральної шкоди.
У апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на невідповідність рішення суду обставинам справи, ставить питання про його скасування з ухваленням нового рішення.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду у визначених статтею 303 ЦПК України межах, колегія суддів не вбачає передбачених законом підстав для його скасування.
Підстави відповідальності за завдану майнову і моральну шкоду передбачені ст.ст.1166, 1167 ЦК України, якими керувався суд при вирішенні справи.
Судом встановлено, що 15 вересня 2009 року відповідачка заподіяла позивачці тілесні ушкодження середньої тяжкості.
Постановою Маловисківського районного суду від 4 грудня 2009 року відповідачка була звільнена від кримінальної відповідальності з передачею на поруки громадській організації.
Згідно з довідкою Маловисківської районної лікарні, виданою 21 квітня 2010 року № 520, позивачка знаходилася на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні з 15 по 23 вересня 2009 року з діагнозом закритий перелом лівого передпліччя, струс головного мозку, вартість лікарських препаратів, застосованих при її лікуванні, складає 134,57 грн. Позивачка просила стягнути на її користь з відповідачки 410,55 грн., які вона витратила на придбання ліків.
Зобов’язання відшкодування особою, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я фізичній особі, витрат на придбання ліків, передбачено ч.1 ст.1195 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Вирішуючи питання про розмір відшкодування позивачці майнової шкоди, яка, як зазначено у позові, складається з витрат на придбання ліків, суд обгрунтовано виходив з підтвердженого доказами часу перебування позивачки на лікуванні (з 15 по 23 вересня 2009 року) та вартості лікарських препаратів, які були придбані за цей період.
Колегія суддів вважає правильними такі висновки суду першої інстанції, оскільки позивачкою не були надані докази (довідки, висновки медичних закладів тощо) на підтвердження того, що після виписки з лікарні вона потребувала продовження лікування і придбання лікарських препаратів в зв’язку з отриманими з вини відповідачки ушкодженнями здоров’я.
Розмір відшкодування моральної шкоди суд визначив у відповідності з положеннями ч.3 ст.23 ЦК України, згідно з якою розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
З матеріалів справи (зокрема, постанови суду від 4 грудня 2009 року про звільнення від кримінальної відповідальності) вбачається, що шкоду здоров’ю позивачки відповідачка заподіяла з необережності, щиро розкаялася. Відповідачка є студенткою Кіровоградського державного педагогічного університету, не працює.
Враховуючи наведене, глибину фізичних та душевних страждань позивачки, вимоги розумності і справедливості, колегія суддів вважає, що розмір відшкодування моральної шкоди суд визначив правильно, з урахуванням фактичних обставин справи.
Рішення суду відповідає вимогам ст.213 ЦПК України щодо його законності і обгрунтованості, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому підстав для її задоволення немає.
Керуючись ст.ст. 209, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 22 квітня 2010 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може
бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двадцяти днів.
Головуюча
Судді