Судове рішення #10620566

                                                             

                                                                  Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м  У к р а ї н и

25 серпня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах  Апеляційного суду Автономної Республіки Крим в складі:

                                             Головуючого, судді:    Шестакової Н.В.

                                                                суддів:         Берзіньш В.С.

                                                                                Куртлушаєва І.Д.,

                                при секретарі          Галіч Ю.Є.,

розглянувши у відкритому  судовому  засіданні в місті Сімферополі цивільну справу   за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа: виконавчий комітет Малоріченської сільської ради про визнання заповіту недійсним,

за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 03  грудня 2008 року,                                                      

ВСТАНОВИЛА:

           У лютому 2008р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до   ОСОБА_5, ОСОБА_4, третя особа: виконавчий комітет Малоріченської сільської ради про визнання недійсним на підставі ст.ст.225,1270 ЦК України заповіту, посвідченого 22.03.2007 року секретарем Малоріченської сільської ради, відповідно до якого ОСОБА_3 заповів все своє майно у рівних частках ОСОБА_5 і  ОСОБА_4. Позовні вимоги мотивовані тим, що спадкодавцю на час складення заповіту виповнилось 75 років та за станом здоров я  він  не розумів значення своїх дій  та не міг керувати ними. В подальшому позовні вимоги було уточнено та позивач вважав заповіт недійсним і у зв’язку з тим, що спадкодавець ОСОБА_3 його не підписував.

            Рішенням Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 03  грудня 2008 року ОСОБА_2 у задоволенні позову відмовлено.

           На вказане рішення ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду, та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм процесуального права. Зокрема, неналежну оцінку доказів по справі та неповне з ’ ясування обставин справи, порушення вимог ст.213 ЦПК України.  

           В ході розгляду справи апеляційним судом до участі у ній було залучено ОСОБА_3 як правонаступника  відповідача ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1

           В засіданні апеляційного суду представник апелянта ОСОБА_2  підтримав доводи апеляційної скарги, представник відповідача  ОСОБА_4  проти доводів апеляційної скарги не заперечував.

          Обговоривши доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду – скасуванню з ухваленням нового рішення по суті спору з наступних підстав.  

          Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд виходив з необгрунтованності позовних вимог, зокрема зазначивши, що заповідач ОСОБА_3 станом на день складення заповіту - 18.03.2007р. на обліку у психіатра не знаходився та міг розуміти значення своїх дій і керувати ними; твердження представника позивача про те, що ОСОБА_3 заповіт не підписував не підтверджені об’єктивними доказами та у суду немає підстав не довіряти посадовій особі виконавчого комітету Малоріченської сільської ради Трачуку С.В.

          Проте такі висновки суду не в повній мірі узгоджуються з матеріалами справи та  їх зроблено судом  з порушенням норм матеріального і процесуального права.

                                                                     2      

           Згідно зі ст.ст.10,11,60,143 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог та на підставі доказів, наданих особами, які беруть участь у справі; суд сприяє всебічному і повному з’ясуванню обставин справи. Кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Для з’ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть учать у справі.

          Із матеріалів справи слідує, що уточнивши обґрунтування позовних вимог також тим , що спадкодавець ОСОБА_3 його не підписував, представник позивача неодноразово звертався до суду з письмовою заявою про призначення судової почеркознавчої експертизи, проте, в порушення вищезазначених норм ЦПК України, суд відмовив у її призначенні лише на тій підставі, що у суду немає підстав не довіряти показанням свідка, який є посадовою особою органу місцевого самоврядування (а.с.111,121,154 т.1).

        Відповідно до ст.ст.303,309ч.1п.п.3-4 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Апеляційний суд досліджує докази, які судом першої інстанції були досліджені з порушенням встановленого порядку або в дослідженні яких було неправомірно відмовлено, а також нові докази, неподання яких до суду першої інстанції було зумовлено поважними причинами.   Підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

          Відповідно до ч.1ст.1257 ЦК України нікчемним є заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений із порушенням вимог щодо його форми та посвідчення.

           Згідно з нормами ст.1247 ЦК України загальними вимогами до форми заповіту є: складання заповіту у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складання, заповіт має бути особисто підписаний заповідачем та посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у ст.ст.1251-1252 цього Кодексу.

         Вимоги до форми заповіту, передбачені нормами ст.1247 ЦК України, названі загальними тому, що вони стосуються як випадків посвідчення заповіту нотаріусом, так і іншими особами, яким законом надані такі повноваження, специфіка ж посвідчення заповітів встановлюється в нотаріальній процедурі, тобто Законом України “Про нотаріат” та Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.

        Названі в указаній статті вимоги мінімально необхідні, а їх недотримання є підставою для визнання заповіту нікчемним.

         За клопотанням представника ОСОБА_2 ухвалою Апеляційного суду АРК від 08.07.2009р. було призначено судову почеркознавчу експертизу.

           Відповідно до висновку №3109 від 05.02.2010р. судової почеркознавчої експертизи Кримського науково-дослідного інституту судових експертиз рукописний запис в заповіті від 22.03.2007р. та підпис, розташований  в заповіті від 22.03.2007р. зліва під рукописним записом , виконано не ОСОБА_3, а іншою особою(а.с.14-17 т.2).

          Таким чином, заповіт , посвідчений 22.03.2007 року секретарем Малоріченської сільської ради, відповідно до якого ОСОБА_3 заповів все своє майно у рівних частках ОСОБА_5 і  ОСОБА_4, не  було підписано заповідачем ОСОБА_3 особисто, і відповідно до положень ст.1257 ЦК України цей заповіт є нікчемним.

            Частиною 2 ст.215 ЦК України встановлено, що недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин) та що у цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

           Проте враховуючи наявність спору щодо недійсності правочину – заповіту, встановлені обставини по справі, те, що позивачем не доведено обгрунтованність позову в частині  визнання  заповіту  недійсним  на  підставі  ст.225  ЦК України,  колегія   вважає, що

                                                                              3

позов підлягає задоволенню частково та позовні вимоги про встановлення нікчемності правочину на підставі ч.1ст.1257 ЦК України підлягають задоволенню.

           Відповідно до положень ст.88 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню витрати, понесені ним на оплату судової почеркознавчої експертизи у сумі 1491,36грн.(а.с.11-13 т.2).

            На підставі наведеного, керуючись ст.ст.303,307,309 Цивільного процесуального кодексу України, колегія

                                        В И Р І Ш И Л А:

            Апеляційну скаргу ОСОБА_2  задовольнити.          

            Рішення  Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим від 03  грудня 2008 року   – скасувати. Позов ОСОБА_2  задовольнити частково.

           Визнати недійсним заповіт, посвідчений 22 березня 2007 року секретарем Малоріченської сільської ради, відповідно до якого ОСОБА_3 заповів все своє майно у рівних частках ОСОБА_5 і  ОСОБА_4.

          Стягнути з ОСОБА_3 і  ОСОБА_4 на користь Кримського науково-дослідного інституту судових експертиз рр №32152272210502, ОКПО 34740405, Банк ГУГКУ в АРК м.Сімферополь, МФО 824026 – 1491грн.36коп.(одна тисяча чотириста дев’яносто одна грн. 36коп.), а саме: по 745,68грн. з кожного.

          В решті позову відмовити.

         Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене безпосередньо до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів.

                         

                       

                           Судді:                                                Шестакова Н.В.

                                                             

                                                                                      Берзіньш В.С.

                                                                             

                                                                                      Куртлушаєв І.Д.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація