Справа №2-1092/2009 року
+
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2009 року Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Огренич І.В.
при секретарі - Стаднік В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, управління державного казначейства України в Одеській області про відшкодування шкоди, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом, у якому просить стягнути з управління державного казначейства України в Одеській області за рахунок коштів державного бюджету моральну шкоду у розмірі 200 000 гривень, посилаючись на те, що 21 березня 2007 року постановою слідчого СВ Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області Добровольською Л.Н. незаконно була порушена кримінальна справа по факту привласнення товаро-матеріальних цінностей ТОВ “Рівень-Профі” за ознаками скоєння злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, однак фактично дана кримінальна справа була порушена відносно позивачки, що підтверджується мотивувальною частиною постанови, у подальшому зазначена постанова була скасована та відмовлено в порушені кримінальної справи відносно ОСОБА_1 В зв’язку з незаконним діями співробітників правоохоронних органів позивачці була спричинена моральна шкода, а тому вона вимушена звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивачки у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просить їх задовольнити їх у повному обсязі.
Представник Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області до судового засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не сповістив.
Представник управління державного казначейства України в Одеській області ОСОБА_3 також до судового засідання не з'явився, надав до суду з заявою відповідно до якої просив відкласти слухання справи, так як він є відповідальним працівником по даній справі та знаходиться у відпустці, а інші працівники зайняті у інших судових засіданнях. З урахуванням того, що справа слухається з березня 2008 року і представник ОСОБА_3, як відповідальний працівник по даній справі, жодного разу до судового засідання не з'явився, суд вважає причину неявки представника управління державного казначейства України в Одеській області неповажною і вирішує справу на підстав наявних у ній даних і доказів. Зі згоди представника позивачки суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Вислухавши представника позивачки, вивчивши матеріали справи, справу №4-57/07 суд приходить до наступного.
Як встановлено у судовому засіданні, 21 березня 2007 року постановою слідчого СВ Київського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області Добровольською Л.Н. була порушена кримінальна справа по факту привласнення майна ТОВ “Рівень-Профі” за ознаками скоєння злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.
Постановою Київського райсуду м.Одеси від 18 квітня 2007 року скарга ОСОБА_1 на зазначену постанову слідчого була задоволена. Постанова від 21 березня 2007 року була скасована, а також було відмовлено в порушені кримінальної справи відносно позивачки по ст.191 ч.5 КК України на підставі ст.6 ч.1 п.2 КПК України за відсутністю в її діях складу злочину.
Після порушення кримінальної справи по факту привласнення майна ТОВ “Рівень-Профі” за ознаками скоєння злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України ОСОБА_1 була допитана у якості підозрюваної та затримувалась на 3 доби, хоча позивачка протягом усього часу досудового слідства наполягала на відсутності у її діях складу інкримінованого їй злочину та не перешкоджала з’ясуванню істини.
Згідно ч.1 ст.1176 ЦК України шкода завдана фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт, відшкодовується державою у повному обсязі незалежно від вини посадових і службових осіб органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, заподіяної громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду» від 01.12.1994 року відшкодування моральної шкоди провадиться у разі, коли незаконні дії органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду завдали моральної втрати громадянинові, призвели до порушення його нормальних життєвих зв`язків, вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Моральною шкодою визнаються страждання, заподіяні громадянинові внаслідок фізичного чи психічного впливу, що призвело до погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інших негативних наслідків морального характеру.
Внаслідок неправомірного порушення кримінальної справи по факту привласнення майна ТОВ “Рівень-Профі” за ознаками скоєння злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України конституційне право позивачки було порушено.
При таких обставинах та враховуючи характер і об’єм заподіяної позивачці моральної шкоди, а саме обсяг та тривалість страждань, можливості відновлення її немайнових витрат, тяжкості вимушених змін у життєвих та трудових стосунках, інші конкретні обставини справи, суд вважає за можливе задовольнити вимоги про відшкодування моральної шкоди в розмірі 20000 гривень.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 213, 214, 215, 224-226 ЦПК України, ст.ст.55,56 Конституції України, ст.ст.23, 1176 ЦК України, Законом України «Про порядок відшкодування шкоди, заподіяної громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду», Законом України ?ро державний бюджет” суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Стягнути з управління державного казначейства України в Одеській області на користь ОСОБА_1 за рахунок державного бюджету України суму моральної шкоди у розмірі 20 000 гривень, в іншої частина позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Суддя І.В. Огренич
- Номер: 6/758/132/16
- Опис: заява
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1092/09
- Суд: Подільський районний суд міста Києва
- Суддя: Огренич Ірина Василівна
- Результати справи: заяву (подання, клопотання, скаргу) повернуто
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.02.2016
- Дата етапу: 25.03.2016
- Номер: 6-а/758/16/16
- Опис: справа
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-1092/09
- Суд: Подільський районний суд міста Києва
- Суддя: Огренич Ірина Василівна
- Результати справи: заяву (подання, клопотання, скаргу) повернуто
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.04.2016
- Дата етапу: 17.06.2016
- Номер: 2-зз/641/2/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-1092/09
- Суд: Комінтернівський районний суд м. Харкова
- Суддя: Огренич Ірина Василівна
- Результати справи: інше
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.12.2016
- Дата етапу: 24.01.2017