Справа № 2-1638/10
0531
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2010 року Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого- судді Гаврилова В.А.,
при секретарі Сарбей А.С.,
за участю представника позивача Песоцького А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором шляхом звернення стягнення на предмет застави, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просив стягнути з відповідача заборгованість по кредитній угоді у сумі 33193,94 дол. США, 36531,05 грн., держмито у сумі 205,36 грн., 186,60 дол. США, витрати на ІТЗ у розмірі 120,00 грн. шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме на квартиру, що розташована за адресою АДРЕСА_1. Позов мотивував тим, що 16.05.08 року , було укладено кредитний договір №6427889, відповідачу був наданий кредит у сумі 30000,00 дол. США. З метою забезпечення виконання зобов’язань між сторонами також було укладено договір іпотеки №6427889 від 16.05.2008 року нерухомого майна, а саме будинку, що розташований за адресою АДРЕСА_1 За користування кредитом розмір відсотків становить 14,49 % на рік. Кредит, та плата за користування кредитом частково не сплачено.
Відповідачем систематично порушуються зобов’язання за кредитним договором, тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет застави.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, просив суд задовольнити позов.
Відповідачі в судове засідання не з’явились, про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, причини неявки суду не відомі. На підставі ст. 224 ЦПК України суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Суд , вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали приходить до наступного.
Між позивачем Закритим акціонерним товариством «Перший Український Міжнародний банк», правонаступником всіх прав та зобов’язань якого є публічне акціонерне товариство «Перший Український Міжнародний Банк» та відповідачем ОСОБА_3 був укладений кредитний договір № 6427889 від 16 травня 2008року, відповідно до якого позивач зобов’язався надати відповідачу кредит у розмірі 30000,00 доларів США (тридцять тисяч доларів США 00 центів), а відповідач, в свою чергу, зобов’язався використати його за цільовим призначенням, сплатити позивачу відсотки за користування кредитом та повернути кредит частинами в розмірах, в порядку та в строки, визначені кредитним договором, але не пізніше 16 травня 2018 року (підтверджується відповідною копією кредитного договора).
З метою забезпечення виконання зобов’язань відповідача перед позивачем за кредитними договором між банком та відповідачем був укладений договір іпотеки №6427889 від 16.05.2008 року нерухомого майна, а саме житлового будинку, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , який посвідчений приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Морозовим Є.В. та зареєстрований в реєстрі за № 3644, згідно з яким в забезпечення зобов’язань відповідача за кредитним договором було передано в заставу позивачу нерухоме майно: житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 57,2 кв.м., житловою площею: 39,2 кв.м., що підтверджується копією вказаного договору.
Згідно пунктів 1.1, 4.1.1 кредитного договору, на позивача покладений обов’язок надати відповідачу обумовлені кредитним договором суму кредиту у розмірі 30000,00 доларів США (тридцять тисяч доларів США 00 центів).
Позивач належним чином виконав свої договірні зобов'язання за кредитним договором - надав кредитні кошти у розмірі 30000,00 доларів США (тридцять тисяч доларів США 00 центів), що підтверджується копією виписки по картковому рахунку.
Відповідно до пункту 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін), то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідач зобов’язався використати кредит за цільовим призначенням, сплатити відсотки за користування кредитом, своєчасно здійснювати повернення кредиту частинами в розмірі та в строки, передбачені рафіком повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом, закріплених в додатку № 1 до кредитного договору. Вказані обов’язки зазначені у пунктах 1.1, 3.1.1, 3.2.1 кредитного договору.
Майже з початку укладення кредитного договору відповідач систематично порушує умови п.п. 1.1, 3.1.1, 3.2.1 кредитного договору, щодо своєчасного повернення кредиту частинами в розмірі та в строки, передбачені графіком повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом.
Сума простроченої заборгованості відповідача перед позивачем зі сплати основної суми кредиту за кредитним договором станом на 17.03.2010р. склала 33193,94 доларів США (тридцять три тисячі сто дев’яносто три доларів США 94 центів).
Відповідно до пункту 1 статті 1048 Цивільного кодексу України розмір і порядок отримання відсотків встановлюється договором позики. Правила статті 1048 Цивільного кодексу України поширюються й на кредитні правовідносини (пункт 2 статті 1054 Цивільного кодексу України).
Так, п.п. 1.3, 3.1 Кредитного договору встановлені наступні умови розрахунку і сплати відсотків:
1) відсотки за користування кредитом нараховуються за ставкою у розмірі 14,49 % річних із розрахунку 360 (триста шістдесят) днів на рік (пункти 1.3, 3.1.2 Кредитного договору);
2) нараховані відсотки повинні сплачуватися боржником в строки, передбачені графіком повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, закріпленим в додатку №1 до кредитного договору (пункт 3.1.3. кредитного договору);
Також, у пункті 3.1.2 кредитного договору передбачено, що відсотки розраховуються виходячи з щоденного залишку заборгованості за кредитом, починаючи з дня надання кредиту по день повного погашення заборгованості за кредитом.
З 05 лютого 2009 року, відповідач систематично порушує умови п. 3.1 кредитного договору, щодо своєчасності сплати відсотків, які нараховуються за кредитним договором.
Все вищевикладене свідчить про настання подій, передбачених п. 3.5.7. кредитного договору, а саме: затримання сплати частини кредиту та сплати відсотків за користування кредитом на 1 (один) календарний місяць.
Відповідно до п. 3.5.7. кредитного договору у випадку виникнення будь-якої з події, передбаченої цим пунктом, банк набуває право вимагати від боржника достроково повернути виданий кредит разом із розрахованими відсотками, а боржник зобов‘язаний, виконати таку вимогу банку і повернути отриманий кредит в повному обсязі разом із платою за кредит, в строк не пізніше 30 (тридцяти) банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги.
Враховуючи вищевикладене позивач 20.10.2008р., керуючись п. 2 ст.1050 Цивільного кодексу України та пп. 3.5.7, 3.5.8. кредитного договору, направив боржнику лист № DON-21/210 з вимогою достроково повернути всю суму кредиту та відсотків, в якому вимагав достроково повернути всю суму кредиту, нараховані відсотки за користування кредитом та нараховану пеню, в строк не пізніше 30 днів з дня отримання листа (підтверджується відповідними копіями). Вказана вимога не була виконана. Невиконання відповідачем вищевказаної вимоги призвело до виникнення простроченої заборгованості за основною сумою кредиту у повному розмірі 29304,70 дол. США.
Згідно п. 3.5.8 Кредитного договору у позивача виникає право розпочати стягнення всієї суми заборгованості за кредитним договором в судовому порядку та звернути стягнення на предмет застави.
Станом на 17.03.2010р. сума заборгованості відповідача перед позивачем зі сплати відсотків за користування кредитними коштами за кредитним договором склала 3889 дол. США 24 центів.
Порушення боржником умов договору є цивільним правопорушенням, оскільки стаття 629 ЦК встановлює принцип обов’язковості виконання договору.
Відповідно до статті 610 ЦК порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).
Выдповыдно до ст. 611 ЦК передбачено, що у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема у вигляді сплати винною особою неустойки (штрафу, пені).
За змістом статті 549 ЦК під пенею розуміється грошова сума, яка встановлюється у відсотковому відношенні до простроченої суми за кожен день прострочення виконання грошового зобов’язання.
Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» № 543/96-ВР від 22.11.96 р. передбачено, що розмір пені за прострочення платежу обмежений подвійною обліковою ставкою Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно зі ст. 625 ЦК боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, зобов'язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми.
На підставі вищевикладеного позичальник зобов‘язаний сплатити банку три проценти річних у розмірі 4356,64 гривень.
Пунктом 5.2. кредитного договору встановлюється, що у разі порушення відповідачем строків виконання будь-якого з боргових зобов’язань, відповідач зобов’язаний сплатити на користь позивача пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочення. Нарахування пені здійснюється на суму простроченого виконанням боргового зобов’язання за весь час прострочення.
Загальна сума пені за порушення відповідачем строків виконання зобов’язання з повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом (згідно розрахунку станом на 05.08.2009 р.) склала 29771,41 грн.
Крім пені за кожен випадок порушення позичальником обов‘язків, передбачених умовами кредитного договору, згідно з п. 5.5. договору, позичальник зобов‘язаний на вимогу банку сплатити на його користь штраф у розмірі 1 % від суми одержаного кредиту, тобто тобто 2403,00 грн.
У зв’язку з тим, що позивач вичерпав можливість врегулювати питання погашення відповідачем існуючої заборгованості в добровільному порядку, а також, враховуючи значний розмір кредитної заборгованості, позивачем було прийнято рішення звернутися до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Відповідно до підпункту “в” пункту 4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» № 15-93 від 19.02.1993р. індивідуальної ліцензії потребують операції з надання і одержання резидентами кредитів в іноземній валюті, якщо терміни і суми таких кредитів перевищують встановлені законодавством межі.
На сьогоднішній день вимоги або будь-які обмеження відносно граничних сум і строків надання і одержання кредитів в іноземній валюті діючим законодавством не встановлені, у зв’язку з цим здійснення резидентами операцій з надання кредитів в іноземній валюті не вимагає індивідуальної ліцензії Національного банку України (лист Національного банку України № 28-313/2178 від 29.05.2001 р.).
Але, враховуючи вимоги до здійснення і функціонування банківської діяльності на підставі відповідної ліцензії (статті 2, 15, 19 Закону України «Про банки і банківську діяльність» № 2121-III від 07.12.2000 р.) Позивач має банківську ліцензію № 8 та Дозвіл № 8-1, видані Національним банком України 02.10.2006 р., які дозволяють йому виконувати банківські операції, передбачені статтею 47 вказаного Закону, в тому числі зазначені у пункті 3 частини 1 цієї статті, а саме: розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик (згідно статті 2 цього Закону, коштами є гроші у національній або іноземній валюті чи їх еквівалент).
Відповідно до п. 5 прикінцевих та перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України до набрання чинності законом, який регулює порядок сплати і розміри судового збору, судовий збір при зверненні до суду сплачується у порядку і розмірах, встановлених законодавством для державного мита.
Виходячи з цього, позивач при розрахунку судового збору, що підлягає до сплати за подання цієї позовної заяви, керується, зокрема, Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» та Інструкцією про порядок обчислення та справляння державного мита, затвердженою Наказом Головної державної податкової інспекції України № 15 від 22.04.1993 р.
Враховуючи особливість позовних вимог Позивача, яка випливає із сутності кредитних правовідносин між банком і клієнтом (які надають банкам можливість кредитувати як в національній так і в іноземній валютах), позовні вимоги за даним позовом складаються із вимог в іноземній валюті.
Відповідно до статті 7 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» № 7-93 від 21.01.93 р., пункту 1 Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита, затвердженої Наказом Головної державної податкової інспекції України № 15 від 22.04.93 р. з позовів, що подаються до суду в іноземній валюті, державне мито сплачується в іноземній валюті.
За загальним правилом, на особу покладається обов’язок вжити всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання взятого на себе зобов’язання (абзац 2 пункту 1 статті 614 ЦК). Неналежне ставлення до виконання цього обов’язку свідчить про вину особи, яка є безумовною підставою для накладення відповідальності за порушення зобов’язання.
Так, статтею 629 ЦК зазначено, що договір є обов’язковим для виконання сторонами. Крім того, статтею 526 ЦК передбачено, що зобов’язання повинні виконуватися сторонами належним чином відповідно до умов договору.
Цивільний кодекс України, крім обов’язку належного виконання зобов’язання, встановлює також принцип своєчасності його виконання: згідно пункту 1 статті 530 цього Кодексу, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Таким чином, невиконання відповідачем своїх договірних зобов’язань зі своєчасної і належної сплати відсотків за користування кредитними коштами позивача та повернення основної суми кредиту у разі отримання вимоги від позивача про таке виконання є порушенням не тільки умов кредитного договору, але й вищенаведених норм Цивільного кодексу України.
Таким чином, своєю неправомірною бездіяльністю відповідач порушив прийняті ними на себе зобов’язання, встановлені в кредитному договорі та договору іпотеки.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
На підставі ст.ст. 15,16, 525, 526, 530, 549, 610, 611, 625, 629, 1048, 1050,1054 ЦК України, та керуючись ст.ст. 4,5,11, 60, 88, 209, 213-215, 223, 224 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором шляхом звернення стягнення на предмет застави, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» суму заборгованості у розмірі 33193,94 (тридцять три тисячі сто дев’яносто три дол.. США) долари США 94 центів та 36531,05 (тридцять шість тисяч п’ятсот тридцять одна гривень) гривень 05 копійок шляхом звернення стягнення на майно ОСОБА_3 у тому числі на предмет застави згідно до договору іпотеки №6427889 від 16.05.2008 року нерухомого майна, а саме житлового будинку, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , який посвідчений приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Морозовим Є.В. та зареєстрований в реєстрі за № 3644, згідно з яким в забезпечення зобов’язань відповідача за кредитним договором було передано в заставу позивачу нерухоме майно: житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 57,2 кв.м., житловою площею: 39,2 кв.м. Стягнути з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» витрати по сплаті судового збору у сумі 205,36 грн., 186,60 дол. США, витрат на ІТЗ у розмірі 120,00 грн .
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Донецької області через Куйбишевський районний суд м. Донецька на протязі двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана на протязі десяти днів з дня оголошення рішення суду.
Рішення суду набуває законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений законом строк, рішення суду набуває законної сили після закінчення цього строку.
Суддя:
Справа № 2-1638/10 р. Форма № 3
Для одноразового виконання
В И К О Н А В Ч И Й Л И С Т
Куйбишевський районний суд міста Донецька ________________
повна назва суду
30 липня 2010 року __________
розглянув справу
про стягнення заборгованості_____________________________________________________
за позовом
Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» до ОСОБА_3
найменування позивача і відповідача
_____________________
суд вирішив
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» суму заборгованості у розмірі 33193,94 (тридцять три тисячі сто дев’яносто три дол.. США) долари США 94 центів та 36531,05 (тридцять шість тисяч п’ятсот тридцять одна гривень) гривень 05 копійок шляхом звернення стягнення на майно ОСОБА_3 у тому числі на предмет застави згідно до договору іпотеки №6427889 від 16.05.2008 року нерухомого майна, а саме житлового будинку, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , який посвідчений приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Морозовим Є.В. та зареєстрований в реєстрі за № 3644, згідно з яким в забезпечення зобов’язань відповідача за кредитним договором було передано в заставу позивачу нерухоме майно: житловий будинок, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , загальною площею 57,2 кв.м., житловою площею: 39,2 кв.м. Стягнути з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» витрати по сплаті судового збору у сумі 205,36 грн., 186,60 дол. США, витрат на ІТЗ у розмірі 120,00 грн .
резолютивна частина рішення
рішення набрало чинності 09.08.2010 р.
Строк пред’явлення до виконання 3 року, тобто до 09.08.2013 року
Згідно зі ст. 352 Цивільного процесуального Кодексу України вимоги державного виконавця по виконанню судових рішень обов'язкові для всіх державних установ, підприємств, колгоспів та інших кооперативних і громадських організацій, службових осіб та громадян на всій території держави.
На підставі цього суд зобов'язує всіх службових осіб і громадян, яких це стосується, точно і своєчасно виконати рішення суду і надавати державним виконавцям, які виконують рішення, законну допомогу.
На службових осіб і громадян, винних у невиконанні вимог державного виконавця, в неправильному відрахуванні із заробітку боржника, чи в несвоєчасному поверненні виконавчого листа в суд після звільнення боржника з роботи, в неповідомленні державному виконавцеві відомостей про місце роботи боржника, в загублені виконавчого документа – судом у відповідності з законодавством України може бути накладений штраф у розмірі до 30 гривень, якщо ці дії не тягнуть за собою кримінальної відповідальності.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1,
інн НОМЕР_1
прізвище, ім'я, по батькові (повне найменування) боржника
АДРЕСА_1______________________________________________
адреса боржника, установа Національного банку. № рахунка
________________________________________________________________________________________
назва і адреса підприємства, установи, організації, в якій боржник працює
________________________________________________________________________________________
Публічне Акціонерне Товариство «Перший Український Міжнародний Банк» _________________
прізвище, ім'я, по батькові (повне найменування) стягувача
83001 м.Донецьк вул.Унівкрситетська буд.2 «а», р/р 29094964867661 у відділенні №6 Філії Публічного акціонерного товариства «ПУМБ» в м.Донецьку МФО 335537 ЄДРПОУ 24165705_______
адреса стягувача, установа Національного банку. № рахунка
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
виконавчий лист виданий "____"_____________ 2010 р.
Суддя ______________________________________
Секретар____________________________________
Відмітки державного виконавця про виконання рішення або про повернення виконавчого листа стягувачу із зазначенням причин повернення:
1.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
- Номер: Б/н1473
- Опис: про поділ майна
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1638/10
- Суд: Дарницький районний суд міста Києва
- Суддя: Гаврилов Віктор Анатолійович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.12.2015
- Дата етапу: 04.12.2015