Справа № 22ц-8184/2010 Головуючий у І інстанції Кудіна А. С.
Категорія 57 Доповідач Барков В. М.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2010 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Маширо О. П.,
суддів Баркова В. М.,
Хейло Я. В.,
при секретарі Хачатрян А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду місті Донецьку апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» на рішення Харцизького міського суду Донецької області від 13 березня 2009 року в справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованої електроенергії,
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2009 року позивач відкрите акціонерне товариство «Донецькобленерго» звернувся до суду із позовом до відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 посилаючись на те, що 03 лютого 2008 року в будинку № 20/4 по вулиці Баумана в м. Харцизьку за місцем проживання відповідачів працівниками Харцизьких електричних мереж було виявлено порушення Правил користування електроенергією виявити яке представники енергопостачальника при контрольних оглядах змоги не мали у вигляді самовільного підключення струмоприймачів до електромережі по за приладу обліку електроенергії шляхом змонтування прихованої проводки з перемикачем який відключає електролічильник від напруги про що складено акт № 054008.
Оскільки відповідачі знов самовільно підключили електроприлади до електромережі по за приладом обліку електроенергії після відключення за попереднє порушення Правил 08 лютого 2008 року за місцем проживання відповідачів складено акт № 054065. В зв’язку з порушеннями Правил відповідачам нараховано 7 232 грн. 53 коп. за перше порушення та 64 грн. 31 коп. за друге які позивач просив стягнути на свою користь, а також судові витрати в сумі 81 грн.
Рішенням Харцизького міського суду Донецької області від 13 березня 2009 року позов відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» задоволено частково. Стягнуто солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» збитки в сумі 2 000 грн. та судові витрати в сумі 81 грн.
В апеляційній скарзі позивач просить рішення суду скасувати та ухвалити нове яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, оскільки закон про зменшення збитків на спірні правовідносини не поширюється.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача ОСОБА_5 яка просила скаргу задовольнити, дослідивши матеріали справи в межах апеляційного оскарження та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає задоволенню, а рішення суду необхідно скасувати та ухвалити нове про задоволення вимог з таких підстав.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права, а також розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні рішення судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, що викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглядав справу.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції прийшов до висновку про порушення відповідачами Правил користування електричною енергією та стягнення, в зв’язку з цим, частково нарахованих збитків за безоблікове споживання електричної енергії.
Проте повністю з таким висновком погодитися не можна.
Як встановлено судом, відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживають в квартирі № АДРЕСА_1 та є споживачами електричної енергії.
Відповідно до п. 9 Правил користування електричною енергією для населення затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі за текстом – Правила), споживання електричної енергії без приладів обліку не допускається, крім випадків передбачених цими Правилами.
Пункт 48 вказаних Правил встановлено, що споживач несе відповідальність згідно із законодавством за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів облік.
Пункт 4 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2006 року № 122, встановлює, що обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої НКРЕ.
Згідно підп. б п. 3.3. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року за № 782/12656, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється: за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії; за тарифами (цінами) для населення, що діяли в період, за який розраховується розмір вартості необлікованої електричної енергії; за кількістю днів із дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне підключення, але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення та до дня усунення порушення.
Як вбачається з матеріалів справи, за місцем проживання відповідачів виявлені порушення Правил шляхом змонтування ними прихованої проводки з перемикачем який відключає електролічильник від напруги та повторного самовільного підключення до електромережі по за приладом обліку про що 03 та 08 лютого 2008 року були складені акти № 054008 та № 054065 відповідно (а.с. 6, 8).
Таким чином суд першої інстанції правильно встановив, що відповідачі безоблікове споживали електричну енергію, чим завдали шкоди в розмірі 7296 грн. 84 коп.
Оскільки відносини з без облікового споживання електричної енергії не є деліктними, а є порушенням укладеного між сторонами договору про використання електричної енергії, правила ст. 1193 ЦК України відносно можливого зменшення завданої шкоди на них не розповсюджується, а тому зменшення розміру відшкодування завданих позивачу збитків не можна рахувати правильним.
За таких обставин, правильно встановивши фактичні обставини справи, суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, в зв’язку з чим рішення суду необхідно скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог ВАТ «Донецькобленерго» із стягненням на його користь з відповідачів 7296 грн. 84 коп. у відшкодування завданих збитків.
Керуючись ст.ст. 88, 303, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, апеляційний суд
ВИРІШИВ:
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» задовольнити.
Рішення Харцизького міського суду Донецької області від 13 березня 2009 року скасувати.
Позов відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованої електроенергії задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» вартість не облікованої електроенергії в сумі 7296 грн. 84 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» судові витрати по 40 грн. 50 коп. з кожного.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржено протягом двох місяців з дня набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий
Судді