справа № 2-305/10/1605
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2010 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Радзівона О.І., при секретарі Кузуб В.В., з участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Гребінці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Ульяновської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, ОСОБА_3 про визнання права власності на спадщину в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що у зв’язку із відсутністю документів, які б підтверджували факт його родинних відносин із спадкодавцем, він позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просить суд визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 3,228 га у межах згідно з планом, що розташована на території Ульяновської сільської ради для ведення товарного с/г виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 176841, майновий пай фонду майна КСП «Ульяновське» (с. Ульяновка), згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП серії ПО № 150747, та грошові заощадження з належними відсотками, різного виду виплатами та компенсаціями по рахунках НОМЕР_3, НОМЕР_4, компенсаційний рахунок НОМЕР_2 по основному рахунку НОМЕР_3, що знаходяться у ТВБВ 5482/09 с. Ульяновка, згідно ощадних книжок та довідки № 235 від 31.03.2010 року, виданих філією Гребінківське відділення № 5482 ВАТ «Державний Ощадний банк України».
Відповідачі та представник третьої особи в судове засідання не з’явилися, надіславши до суду заяви, в яких зазначили, що проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 не заперечують, просять справу розглянути без їхньої присутності.
За таких обставин суд вважає, що рішення у справі можливо постановити у попередньому судовому засіданні. Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК, при визнанні позову ухвалюється рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього Кодексу. Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Ульяновка Гребінківського району Полтавської області помер ОСОБА_4 (двоюрідний брат позивача), що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_5, виданим 09.07.2008 року Ульяновською сільською радою Гребінківського району Полтавської області (актовий запис № 09).
На час смерті він мав у власності земельну ділянку площею 3,228 га у межах згідно з планом, що розташована на території Ульяновської сільської ради для ведення товарного с/г виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 176841, майновий пай фонду майна КСП «Ульяновське» (с. Ульяновка), згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП серії ПО № 150747, та грошові заощадження з належними відсотками, різного виду виплатами та компенсаціями по рахунках НОМЕР_3, НОМЕР_4, компенсаційний рахунок НОМЕР_2 по основному рахунку НОМЕР_3, що знаходяться у ТВБВ 5482/09 с. Ульяновка, згідно ощадних книжок та довідки № 235 від 31.03.2010 року, виданих філією Гребінківське відділення № 5482 ВАТ «Державний Ощадний банк України».
За час свого життя ОСОБА_4 заповіту не склав. В шлюбі спадкодавець не перебував, дітей не мав, батьки його померли ще до відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.
Згідно із ст. 1265 ЦК у п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Після смерті ОСОБА_4 спадщину фактично прийняв тільки позивач шляхом подачі до Державної нотаріальної контори у встановлений законодавством шестимісячний строк заяви про прийняття спадщини, але йому було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність факту родинних відносин із спадкодавцем, а саме відсутні свідоцтва про народження батька спадкодавця, ОСОБА_5, та матері позивача, ОСОБА_5. У зв’язку із цим, позивач позбавлений можливості в позасудовому порядку довести факт родинних відносин із спадкодавцем.
Факт родинних відносин між позивачем та спадкодавцем був доведений в судовому засідання показами свідків ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Окрім позивача спадкоємцем за законом п’ятої черги після смерті ОСОБА_4 являється відповідач ОСОБА_3 (рідний брат позивача), який після смерті спадкодавця не вчинив жодної із дій, які б могли свідчить про його намір прийняти спадкове майно.
У відповідності до ч. 1 ст. 1272 ЦК якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Приймаючи до уваги те, що позивач один прийняв спадщину, суд вважає, що в порядку спадкування за законом він набув право власності на спадкове майно.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
На підставі викладеного, відповідно до ч. 2 ст. 1223, ст. 1261, ч. ч. 3, 5 ст. 1268, ч. 1 ст. 1272 ЦК; керуючись ст. ст. 8; 10; 60; ч. 4 ст. 130; ч. 4 ст. 174; 212-215, ч. 1 ст. 223 ЦПК, суд, –
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом право власності на:
- земельну ділянку площею 3,228 га у межах згідно з планом, що розташована на території Ульяновської сільської ради (с. Ульяновка Гребінківського району Полтавської області) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 176841;
- майновий пай фонду майна колективного сільськогосподарського підприємства «Ульяновське» (с. Ульяновка Гребінківського району Полтавської області), згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серії ПО № 150747;
- грошові заощадження з належними відсотками, різного виду виплатами та компенсаціями по рахунках НОМЕР_3, НОМЕР_4, компенсаційний рахунок НОМЕР_2 по основному рахунку НОМЕР_3, що знаходяться у ТВБВ 5482/09 (с. Ульяновка), згідно ощадних книжок та довідки № 235 від 31.03.2010 року, виданих філією Гребінківське відділення № 5482 ВАТ «Державний Ощадний банк України».
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано впродовж 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається впродовж 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.І.Радзівон