Судове рішення #10679688

справа № 2-342/10/1605

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

              25.06.2010 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Радзівона О.І., при секретарі Кузуб В.В., розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Гребінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Березівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області про визнання права власності на спадщину в порядку спадкування за заповітом, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що у зв’язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадковий будинок, він позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом.

В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав повністю, просить суд визнати за ним в порядку спадкування за заповітом право власності на житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, розташований в АДРЕСА_1; грошові вклади в філії № 5482/08 Гребінківського відділення ВАТ «Державний Ощадний банк України» (с. Березівка Гребінківського району Полтавської області), рахунок НОМЕР_3, компенсаційні рахунки НОМЕР_1, НОМЕР_2 по основному рахунку НОМЕР_3; грошовий вклад в філії № 5482/08 Гребінківського відділення ВАТ «Державний Ощадний банк України» (с. Березівка Гребінківського району Полтавської області), рахунок НОМЕР_4.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надіславши до суду заяву, в якій вказав, що проти задоволення позовних вимог не заперечує, просить справу розглянути без його присутності.

За таких обставин суд вважає, що рішення у справі можливо постановити у попередньому судовому засіданні. Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК, при визнанні позову ухвалюється рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього Кодексу.  Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

    Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

      Під час розгляду справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Березівка Гребінківського району померла ОСОБА_2 (баба позивача), що підтверджується Свідоцтвом про смерть НОМЕР_5, виданим 19.08.1996 року Березівською сільрадою Гребінківського району (актовий запис № 12).

    На момент смерті ОСОБА_2 мала у власності:

- житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, розташований в АДРЕСА_1;

- грошовий вклад в філії № 5482/08 Гребінківського відділення ВАТ «Державний Ощадний банк України» (с. Березівка Гребінківського району Полтавської області), рахунок НОМЕР_4.

    На випадок своєї смерті ОСОБА_2 склала заповіт, згідно якого ? частину жилого будинку, що знаходиться в с. Березівка Гребінківського району Полтавської області, заповіла повністю своїй невістці, ОСОБА_3.

    Так як на момент відкриття спадщини діяв Цивільний кодекс УРСР, тому у відповідності до ст. 529 ЦК УРСР  … онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Згідно з ст. 537 ЦК УРСР  частина майна, що залишилась незаповіданою, розподіляється між спадкоємцями за законом, закликаними до спадкоємства в порядку статей 529 - 533 цього Кодексу. До числа цих спадкоємців входять і ті спадкоємці за законом, яким інша частина майна була залишена за заповітом, якщо в заповіті не передбачено інше.

Позивач, являючись спадкоємцем за законом першої черги, спадщину у встановлені законом строки не прийняв. Фактично спадщину прийняла його мати, ОСОБА_3, шляхом вступу в оперативне управління та володіння спадковим майном.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР  визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Кандалакша Мурманської області Російської Федерації померла ОСОБА_3 (мати позивача), що підтверджується Свідоцтвом про смерть НОМЕР_6, виданим ІНФОРМАЦІЯ_2 відділом РАЦС адміністрації муніципальної освіти м. Кандалакша з підвідомчою територією (актовий запис № 323).

На момент смерті ОСОБА_3 мала у власності:

- житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, розташований в АДРЕСА_1;

    - грошові вклади в філії № 5482/08 Гребінківського відділення ВАТ «Державний Ощадний банк України» (с. Березівка Гребінківського району Полтавської області), рахунок НОМЕР_3, компенсаційні рахунки НОМЕР_1, НОМЕР_2 по основному рахунку НОМЕР_3;

- грошовий вклад в філії № 5482/08 Гребінківського відділення ВАТ «Державний Ощадний банк України» (с. Березівка Гребінківського району Полтавської області), рахунок НОМЕР_4.

На випадок своєї смерті ОСОБА_3 склала заповіт, згідно якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, на що вона за законом матиме право на день смерті, заповіла повністю своєму сину, ОСОБА_1.

У встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини позивач не звернувся до Гребінківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, так як вважав, що фактично прийняв її шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном. Але коли постало питання оформлення спадщини, державним нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки були відсутні правовстановлюючі документи на спадковий будинок.

    За час свого життя ОСОБА_3 не встигла оформити документи на спірний будинок, хоча до дня смерті проживала у ньому. Підтвердженням цього являється довідка № 328, видана 30.06.2010 року виконкомом Березівської сільської ради.

    У відповідності до ст. 392   ЦК  власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

    Оскільки позивач один прийняв спадщину, то в порядку спадкування за заповітом він набув право власності на спадкове майно, яке належало його матері.

    У відповідності до ст. 1216 ЦК  спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

    Згідно з ст. 1218 ЦК  до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

    Частиною 5 ст. 1268 ЦК  встановлено, що незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

    На підставі вище викладеного, у відповідності до ст. ст. 529, 537, 549 ЦК УРСР, ст. ст. 392, 1216, 1218, 1268 ЦК України; керуючись ст. ст. 8; 10; 60; ч. 4 ст. 130; ч. 4 ст. 174; 212-215, ч. 1 ст. 223 ЦПК, суд, –

     

В И Р І Ш И В :

    Позовні вимоги ОСОБА_1  задовольнити повністю.

    Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на:

- житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами, розташований в АДРЕСА_1;

    - грошові вклади в філії № 5482/08 Гребінківського відділення ВАТ «Державний Ощадний банк України» (с. Березівка Гребінківського району Полтавської області), рахунок НОМЕР_3, компенсаційні рахунки НОМЕР_1, НОМЕР_2 по основному рахунку НОМЕР_3;

- грошовий вклад в філії № 5482/08 Гребінківського відділення ВАТ «Державний Ощадний банк України» (с. Березівка Гребінківського району Полтавської області), рахунок НОМЕР_4.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано впродовж 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається впродовж 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя                       О.І.Радзівон

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація