Справа № 2а-166/10 р.
Постанова
Іменем України
5 серпня 2010 року
КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
В складі: головуючого – судді: Проця В. А.
при секретарі Репецькій А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кордишівської сільської ради, Козятинського району та Голови Козятинської районної державної адміністрації про визнання протиправним дій суб’єкта владних повноважень, скасування акту органу місцевого самоврядування, зобов’язання затвердити землевпорядну документацію та передати на умовах оренди земельну ділянку водного фонду, водний об’єкт,-
Встановив:
Позивач – ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Кордишівської сільської ради, Козятинського району та Голови Козятинської районної державної адміністрації про визнання протиправним дій суб’єкта владних повноважень, скасування акту органу місцевого самоврядування, зобов’язання затвердити землевпорядну документацію та передати на умовах оренди земельну ділянку водного фонду, водний об’єкт.
В обґрунтування позову він вказав, що 02 квітня 2007 року рішенням 5 сесії 5 скликання Кордишівської сільської ради «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення» йому було надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки водного фонду на території Кордишівської сільської ради, в межах населеного пункту.
Пунктом № 1 цього рішення йому було надано згоду на виготовлення технічної документації по наданню в оренду земель водного фонду, площею - 7, 7283 га, для риборозведення.
Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про оренду землі» невід’ємними частинами договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання - передачі об’єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення, згідно із законом.
На виконання п. 1 рішення сільської ради для виготовлення додатків до договору оренди землі, ним та приватним малим підприємством «КВАТРОН», яке згідно ліцензії № 293057 має право на виконання землевпорядних робіт, було укладено договір від 21.05.2008 року № 82 на виготовлення проекту відведення.
Враховуючи, що об’єктами оренди мають бути, як земельна ділянка водного фонду, так і розташована на ній водойма, 16.09.2009 року між ним та Кордишівською сільською радою був укладений строком на п’ять років договір оренди гідроспоруди, який в майбутньому, при передачі йому водойми мав би слугувати невід’ємною частиною договору оренди водного об’єкту.
20.04.2010 року, за його замовленням Вінницька гідрогеолого-меліоративна партія Державного комітету України по водному господарству здійснила проміри глибин водойми, яка планується для передачі йому в оренду разом з земельною ділянкою водного фонду.
Ст. 123 ЗК України зобов’язує, особу, яка зацікавлена отримати в користування земельну ділянку водного фонду отримати позитивні погодження територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органу містобудування і архітектури, охорони культурної спадщини, природоохоронними та санітарно - епідеміологічними органами, органами виконавчої влади з питань водного господарства, а тому, у вищевказаних дозвільних установ він отримав відповідні погодження.
Крім того, у відповідності до ч. 1 ст. 186-1 ЗК України для розгляду питань, пов’язаних з погодженням документації із землеустрою, в районах, де функціонують постійно діючі комісії з питань погодження землевпорядної документації, ним теж було виконано дану новелу земельного законодавства і отримано висновок комісії без зауважень.
Вищевикладене дає підстави стверджувати, що проект землеустрою пройшов процедуру погодження усіх без виключення органів, які уповноважені земельним законодавством на вчинення таких дій. Цими ж органами також, без зауважень погоджено ще один додаток до договору оренди землі, а саме, кадастровий план земельної ділянки і також, не викликав зауважень акт винесення меж в натурі.
Вищевикладене дає підстави стверджувати, що проект землеустрою пройшов процедуру погодження усіх без виключення органів, які уповноважені земельним законодавством на вчинення таких дій.
20 квітня 2010 року за його участю та Кордишівського сільського голови, було проведено обстеження водойми, яка планується для передачі в оренду, та складено відповідний акт, а 20 травня 2009 року вони уклали договір оренди земельної ділянки водного фонду на 364 дні. В договорі було зазначено умову про дію договору до закінчення виготовлення технічної документації, грошової оцінки та укладання кінцевого договору оренди з Козятинською РДА..
20 квітня 2010 року вони повторно уклали договір оренди земельної ділянки водного фонду на 364 дні на попередніх умовах.
Він вважає, що Кордишівською сільською радою та головою Козятинської райдержадміністрації не дотримуються норми земельного законодавства, та ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», що спричинило порушення його суб’єктивних прав на землю, які підлягають захисту в судовому порядку.
Так, згідно ч. 11 ст. 123 ЗК України відмову зокрема органу державної влади в наданні в користування або залишення її без розгляду, в установлений законом строк, може бути оскаржено у судовому порядку.
Рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації, документації з землеустрою.
Ст. ст. 13, 21 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» наділяють райдержадміністрацією правами щодо розпорядження природними ресурсами, оскільки його майновий інтерес поширюється і на земельну ділянку водного фонду і на водний об’єкт, то спірні правовідносини сторін мають регулюватися нормами, як земельного, так і водного законодавства.
Пункт 12 Перехідних положень Земельного кодексу України вказує, що розпорядниками земель за межами населених пунктів є відповідні органи виконавчої влади. Аналогічне положення щодо повноважень відповідача на передачу земель державної власності містить ст. 4 ЗУ «Про оренду землі».
Також, ст. 51 ВК України уповноважує місцеві державні адміністрації укладати договори оренди водних об’єктів загальнодержавного значення.
Ст. ст. 6 та 39 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що розпорядження голови райдержадміністрації – це акт місцевої державної адміністрації направлений на здійснення повноважень цього органу державної влади. При цьому, з врахуванням положень ч. 3 ст. 41 даного закону, розпорядження приймаються головою райдержадміністрації одноособово.
Як наслідок, процес прийняття рішень головою райдержадміністрації здійснюється без участі будь-яких осіб і без передачі своїх владних повноважень іншим посадовим особам.
Таким чином, наявна ситуація, коли відповідач, як особа, яка зобов’язана розглянути питання про затвердження проекту землеустрою, безпричинно, в порушення засад землеустрою, ухиляється від затвердження землевпорядної документації, порушуючи принцип землеустрою, який гарантує суб’єктивні права на землю іншого суб’єкта землеустрою.
Пункт 3 Перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України по будівництву» встановлює, що прийняті, але не виконані до набрання чинності цим законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування чи надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим законом.
Враховуючи той факт, що даний Закон України оприлюднено у газеті «Голос України» 14 жовтня 2008 року, то розпорядження голови Козятинської райдержадміністрації від 26.08.2006 року № 442 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації по наданню в оренду земель водного фонду, що розташовані на території Кордишівської сільської ради, Козятинського району йому є чинним і може бути реалізовано шляхом затвердження проекту землеустрою та укладання договору оренди землі до 14 жовтня 2010 року.
На противагу цьому, чинне водне законодавство не місить встановленого строку, протягом якого необхідно укласти договір оренди водних об’єктів.
Таким чином, у відповідачів немає жодних правових підстав для відмови, чи ухилянні від затвердження проекту землеустрою, укладання з ним договорів оренди земельної ділянки водного фонду та водного об’єкту.
Вважає, що його права порушені і просить їх захистити за судовим рішенням.
В судовому засіданні позивач – ОСОБА_1 позов підтримав і підтвердив обставини вказані в ньому.
Відповідач – голова Кордишівської сільської ради, Козятинського району в судовому засіданні позов визнав і підтвердив обставини викладенні в ньому.
Відповідач – голова Козятинської районної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, однак, на адресу суду надійшла письмова заява про розгляд даного спору в межах діючого законодавства.
Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що 02 квітня 2007 року рішенням 5 сесії 5 скликання Кордишівської сільської ради «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення» позивачу було надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки водного фонду на території Кордишівської сільської ради, в межах населеного пункту.
Пунктом № 1 цього рішення позивачу було надано згоду на виготовлення технічної документації по наданню в оренду земель водного фонду, площею - 7, 7283 га, для риборозведення.
Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про оренду землі» невід’ємними частинами договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання - передачі об’єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення, згідно із законом.
На виконання п. 1 рішення сільської ради для виготовлення додатків до договору оренди землі, між позивачем та приватним малим підприємством «КВАТРОН», яке згідно ліцензії № 293057 має право на виконання землевпорядних робіт, було укладено договір від 21.05.2008 року № 82 на виготовлення проекту відведення.
Враховуючи, що об’єктами оренди мають бути, як земельна ділянка водного фонду, так і розташована на ній водойма, 16.09.2009 року між позивачем та Кордишівською сільською радою був укладений строком на п’ять років договір оренди гідроспоруди, який в майбутньому, при передачі останньому водойми мав би слугувати невід’ємною частиною договору оренди водного об’єкту.
20.04.2010 року, за замовленням позивача Вінницька гідрогеолого-меліоративна партія Державного комітету України по водному господарству здійснила проміри глибин водойми, яка планується для передачі йому в оренду разом з земельною ділянкою водного фонду.
Ст. 123 ЗК України зобов’язує, особу, яка зацікавлена отримати в користування земельну ділянку водного фонду отримати позитивні погодження територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органу містобудування і архітектури, охорони культурної спадщини, природоохоронними та санітарно - епідеміологічними органами, органами виконавчої влади з питань водного господарства, а тому, у вищевказаних дозвільних установ позивач отримав відповідні погодження.
Крім того, у відповідності до ч. 1 ст. 186-1 ЗК України для розгляду питань, пов’язаних з погодженням документації із землеустрою, в районах, де функціонують постійно діючі комісії з питань погодження землевпорядної документації, позивачем теж було виконано дану новелу земельного законодавства і отримано висновок комісії без зауважень.
Вищевикладене дає підстави стверджувати, що проект землеустрою пройшов процедуру погодження усіх без виключення органів, які уповноважені земельним законодавством на вчинення таких дій. Цими ж органами також, без зауважень погоджено ще один додаток до договору оренди землі, а саме, кадастровий план земельної ділянки і також, не викликав зауважень акт винесення меж в натурі.
Ст. ст. 13, 21 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» наділяють райдержадміністрацією правами щодо розпорядження природними ресурсами, оскільки майновий інтерес позивача поширюється і на земельну ділянку водного фонду і на водний об’єкт, то спірні правовідносини сторін мають регулюватися нормами, як земельного, так і водного законодавства.
Пункт 12 Перехідних положень Земельного кодексу України вказує, що розпорядниками земель за межами населених пунктів є відповідні органи виконавчої влади. Аналогічне положення щодо повноважень відповідача на передачу земель державної власності містить ст. 4 ЗУ «Про оренду землі».
Також, ст. 51 ВК України уповноважує місцеві державні адміністрації укладати договори оренди водних об’єктів загальнодержавного значення.
Ст. ст. 6 та 39 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що розпорядження голови райдержадміністрації – це акт місцевої державної адміністрації направлений на здійснення повноважень цього органу державної влади. При цьому, з врахуванням положень ч. 3 ст. 41 даного закону, розпорядження приймаються головою райдержадміністрації одноособово.
Як наслідок, процес прийняття рішень головою райдержадміністрації здійснюється без участі будь-яких осіб і без передачі своїх владних повноважень іншим посадовим особам.
Таким чином, в діях відповідача наявна неправомірна бездіяльність, оскільки відповідач, як особа, яка зобов’язана розглянути питання про затвердження проекту землеустрою, безпричинно, в порушення засад землеустрою, ухиляється від затвердження землевпорядної документації, порушуючи принцип землеустрою, який гарантує суб’єктивні права на землю іншого суб’єкта землеустрою.
Пункт 3 Перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України по будівництву» встановлює, що прийняті, але не виконані до набрання чинності цим законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування чи надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим законом.
Враховуючи той факт, що даний Закон України оприлюднений у газеті «Голос України» 14 жовтня 2008 року, то розпорядження голови Козятинської райдержадміністрації від 26.08.2006 року № 442 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації по наданню в оренду земель водного фонду, що розташовані на території Кордишівської сільської ради, Козятинського району йому є чинним і може бути реалізовано шляхом затвердження проекту землеустрою та укладання договору оренди землі до 14 жовтня 2010 року.
Керуючись Прехідними положеннями Земельного кодексу України, ст. 51 Водного кодексу, ст. ст. 158-163, 167 КАС України, -
Постановив :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Кордишівської сільської ради, Козятинського району по відмові у затвердженні землевпорядної документації, передачі в оренду земельної ділянки водного фонду.
Скасувати рішення 21 сесії 5 скликання Кордишівської сільської ради, Козятинського району.
Зобов’язати Кордишівську сільську раду, Козятинського району прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду на території Кордишівської сільської ради, Козятинського району загальною площею – 7, 7283 га, в тому числі під гідроспорудами – 0, 1334 га, під ставком – 7, 5949 га.
Зобов’язати Кордишівську сільську раду, Козятинського району укласти з ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки.
Зобов’язати Голову Козятинської районної державної адміністрації укласти з ОСОБА_1 договір оренди водного об’єкту.
Особи, які брали участь у розгляді справи можуть ознайомитись з повною постановою суду через п’ять днів з моменту проголошення її вступної та резолютивної частини.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайсуд з дня проголошення постанови.
Суддя
Справа № 2а-166/10 р.
Вступна та резолютивна частина
Постанова
Іменем України
5 серпня 2010 року
КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
В складі: головуючого – судді: Проця В. А.
при секретарі Репецькій А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кордишівської сільської ради, Козятинського району та Голови Козятинської районної державної адміністрації про визнання протиправним дій суб’єкта владних повноважень, скасування акту органу місцевого самоврядування, зобов’язання затвердити землевпорядну документацію та передати на умовах оренди земельну ділянку водного фонду, водний об’єкт,-
Постановив :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Кордишівської сільської ради, Козятинського району по відмові у затвердженні землевпорядної документації, передачі в оренду земельної ділянки водного фонду.
Скасувати рішення 21 сесії 5 скликання Кордишівської сільської ради, Козятинського району.
Зобов’язати Кордишівську сільську раду, Козятинського району прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду на території Кордишівської сільської ради, Козятинського району загальною площею – 7, 7283 га, в тому числі під гідроспорудами – 0, 1334 га, під ставком – 7, 5949 га.
Зобов’язати Кордишівську сільську раду, Козятинського району укласти з ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки.
Зобов’язати Голову Козятинської районної державної адміністрації укласти з ОСОБА_1 договір оренди водного об’єкту.
Особи, які брали участь у розгляді справи можуть ознайомитись з повною постановою суду через п’ять днів з моменту проголошення її вступної та резолютивної частини.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайсуд з дня проголошення постанови.
Суддя: