Судове рішення #10708994

                                                                                                                                                                                                 Справа 2 – 726/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

    08 червня 2010 року                                           Таращанський районний суд Київської області

 в складі:

    головуючого: судді Василенка О.М.,

            при секретарі: Сальник О.Л.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі про зобов’язання провести перерахунок пенсії та доплат,  -

В С Т А Н О В И В:

    Позивачка звернулася до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що вона є потерпілою від аварії на ЧАЕС 3-ої категорії та є пенсіонером, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому згідно із ст. 39, 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, повинна проводитися доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.  

    Призначена їй доплата до її пенсії не відповідає одній мінімальній заробітній платі, так як і додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю,  не відповідає 25 % мінімальної пенсії за віком.

    В зв’язку з тим, що відповідач відмовив їй в проведенні перерахунку пенсії згідно з нормами, встановленими законами України, вона вимушена звернутися з позовом до суду за захистом своїх прав і просить зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату доплати до пенсії, відповідно до ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 09.07.2007 року по даний час, з послідуючим перерахунком та додаткової пенсії, відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2007 року по даний час, з послідуючим перерахунком. Крім того, просить звільнити її від сплати судового збору як особу потерпілу внаслідок аварії на ЧАЕС, судові витрати покласти на відповідача.

    В судове засідання позивачка не з’явилася, належно оповіщена про час і місце судового розгляду, причини неявки не повідомила, проте надала до суду заяву з проханням розглядати справу у її відсутність та без фіксування судового процесу технічними засобами, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, по час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, проте надав до суду заяву, в якій зазначив, що просить суд розглядати справу без його участі та без фіксування судового процесу технічними засобами, позов не визнане в повному обсязі.

Крім того, відповідач надав до суду заперечення в якому зазначив, що вважає позов не обґрунтованим, таким, що не підлягає задоволенню та просить залишити без задоволення, мотивуючи тим, що доплата до пенсії позивачці, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, згідно ст. 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується в розмірі 5,20 грн., відповідно до Постанови КМУ № 836 від 26.07.1996 року. Крім того, Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 39 Закону відповідно яких ч. 2 ст. 39 набуває такого змісту «громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

    Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, згідно ч. 3 ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинна виплачуватися в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.

   В п.3 ст.28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зазначено, що цей мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, тобто із Законом України  „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Тому зазначену норму Закону для призначення пенсій відповідно до ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підстав не має.

    Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених лише за цим Законом.

З метою законодавчого врегулювання розбіжностей між законами щодо визначення розрахункової величини мінімальної пенсії за віком для обчислення додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де зазначено, що особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю, призначається в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Однак, Конституційний суд України своїм рішенням від 22.05.2008 року, визнав неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення рішення КСУ дане положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначених законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін до них, Верховною Радою не приймалося. Внаслідок цього порядок обчислення пенсій та підвищень до них, передбачених вищезазначеними законодавчими актами, залишився неврегульованим. А тому з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян обчислення підвищення до пенсії, передбаченого ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

    Фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», провадиться за рахунок коштів державного бюджету,

При винесенні рішення, просить суд врахувати, що положення Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік” визнанні неконституційними з 09.07.2007 року, положення Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік” визнанні неконституційними з 22.05.2008 року.

   Вимоги позивача про зобов’язання відповідача у разі зміни розміру мінімальної пенсії за віком і в подальшому проводити перерахунок пенсії безпідставні та необґрунтовані, оскільки не відповідають змісту законодавства. Вважає, що судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.

         Судом встановлено, що позивачка є потерпілою від аварії на ЧАЕС 3-ої категорії непрацюючим пенсіонером, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджено копією посвідчення та копією паспорта.

    Ч. 2 ст. 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції, яка діє на даний час, передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, підвищуються на одну мінімальну заробітну плату.

    Порядок обчислення доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, визначений постановою КМУ від 26.07.1996 року № 836 „Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, внаслідок чого при визначенні вказаної доплати до пенсії позивачці відповідач керувався встановленим даною постановою розміром – 5,20 грн., що суперечить вимогам ст. 39 вказаного Закону.

    Ч. 3 ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції, яка діє на даний час, передбачено, що особам, віднесеним до 3-ої категорії щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу, а також відповідно ч. 5 ст. 55 вказаного Закону призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

    Порядок обчислення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, визначений постановою КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», внаслідок чого при визначенні додаткової пенсії позивачці відповідач керувався встановленим даною постановою розміром – 10 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого  законом для осіб, які втратили працездатність, проте цей розмір суперечить вимогам ч. 3 ст. 50 Закону  України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та іншим нормативним актам.

    Позивачка не погоджуючись із тим, що вказані доплати до пенсії визначені відповідачем на підставі вищевказаних постанов КМУ, з метою встановлення істини, звернулася до суду з позовом.

               Указані обставини встановлено з матеріалів справи, досліджених в судовому засіданні.

   Враховуючи дані обставини суд вважає, що вищезазначені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

31.10.2006 року набрав чинності Закон України від 05.10.2006 року „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у якому визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки згідно ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування, завданої порушенням цього права, шкоди.

    Розділ 8 вищевказаного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.

    Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

    Позиція відповідача, управління Пенсійного фонду у Таращанському районі, ґрунтується виключно на Постановах Кабінету Міністрів України.

    Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Норми Конституції України – є нормами прямої дії.

    Відповідно до ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

    Статтею 113 Конституції України передбачено, що КМ України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України.

    Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне застосовувати саме норму Закону, а не постанови КМ України.

    Порядок виділення та виплати грошових коштів відповідачу не являється предметом позову, а тому заперечення відповідача в цій частині до уваги судом не беруться.

Згідно ст. 46 Конституції України мінімальна пенсія за віком не може бути нижчою ніж прожитковий мінімум, ст.ст. 17, 19 ЗУ „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” наголошують, що мінімальна пенсія за віком є державною гарантією і вона визначається виключно законом України.

    Згідно ч. 3 ст. 67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 3. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Рішенням Конституційного суду України № 6-рп від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік": зокрема, пункту 30 статті 71, яким зупинено на 2007 рік дію в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати, в тому числі, абзаців другого, третього, четвертого частини першої та частини другої статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Відповідно до ч. 3 даного рішення, положення визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Перерахунок позивачці доплати до пенсії за проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю (ст. 39 Закону)  за 2007 рік  слід провести з дати прийняття рішення Конституційним судом України, тобто з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Змін до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” внесено не було, а тому перерахунок доплати до пенсії, передбачений цією статтею, слід провести лише в межах трирічного строку позовної давності та позовних вимог позивачки.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст.ст. 39, 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Отже право на перерахунок додаткової пенсії та доплати до неї у позивачки за 2008 рік виникає з дати прийняття рішення Конституційним судом України № 10-рп, тобто з 22 травня 2008 року.

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня – 380 грн., з 01 квітня – 406 грн., з 01 жовтня – 411 грн.

   Зазначена стаття була змінена Законом України від 15.03.2007 року №749-5 та існує в новій редакції з 28.03.2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений в наступних розмірах: з 1 січня – 380 грн., з 1 квітня – 406 грн., з 1 жовтня – 411 грн., при цьому дана стаття доповнена, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абз.1 ч.1 ст.28 ЗУ „ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 01 квітня та з 01 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абз.5 ч.1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410,06 грн.; 415,11 грн.

Відповідно до ст.76 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік", розмір мінімальної заробітної плати встановлено: з 1 січня 2007 року 400 грн. на місяць, з 1 квітня - 420 грн., з 1 липня - 440 грн., з 1 жовтня – 460 грн.

Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня – 482 грн., з 1 жовтня – 498 грн..

    Відповідно до ст. 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 1 січня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати становить 515 гривень на місяць, з 1 квітня 2008 року - 525 гривень, з 1 жовтня 2008 року - 545 гривень та з 1 грудня 2008 року - 605 гривень.

    Відповідно до ст. 54, ст. 55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік прожитковий мінімум на одну особу  та  для  тих,  хто  відноситься  до  основних  соціальних і демографічних груп  населення,  встановлюється в  розмірах,  що  діяли  у  грудні 2008 року.

   З 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень,  з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 1 липня 2009 року  -  630  гривень,  з  1  жовтня  2009  року  - 650 гривень, з 1 листопада 2009 року - 744 гривень на місяць, а прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01 листопада 2009 року – 573 гривень.

Відповідно до ст.ст. 52, 53 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01 січня 2010 року – 695 грн., з 01 квітня 2010 року – 706 грн., з 01 липня – 709 грн., а мінімальна заробітна плата з 01 січня 2010 року – 869 грн., з 01 квітня 2010 року – 884 грн., з 01 липня – 888 грн..

Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.    

Перерахунок та виплату додаткової пенсії та доплати до неї позивачці слід провести, з урахуванням рішень Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп та від 22.05.2008 року № 10-рп, в межах позовних вимог та строку позовної давності,  а саме: за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року по ст. 39 Закону, з 01.05.2007 року по 31.12.2007 року по ст. 51 Закону; по ст.ст. 39, 51 Закону з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.01.2010 року по дату ухвалення рішення, тобто по 08.06.2010 року включно, з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішення в частині зобов’язання в подальшому виплачувати дану доплату до пенсії та додаткову пенсію відповідно до ст. ст. 39, 51 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не підлягає задоволенню, оскільки суд не може знати чи будуть порушені права позивачки в майбутньому.

Позивачка підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпіла від Чорнобильської катастрофи.

            Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.

Понесені позивачкою судові витрати підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст.3,8,19,21,22,92,113 Конституції України, ст.ст. 2, 10, 15, 60, 79, 81, 88,  213-215, 294-296 ЦПК України, ст. 257 ЦК України, ст.ст. 39, 51, 54, 62, 67, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,  ст. ст.  62, 76 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», рішенням Конституційного суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, ст.ст. 58, 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,  рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік»,  ст.ст. 52, 53 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», , ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”, суд  -  

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

      Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії, відповідно до ст. 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з розрахунку одна мінімальна заробітна плата, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 08.06.2010 року, включно, з урахуванням фактично виплачених сум.

 Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії, відповідно до ст. 51 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з розрахунку 25 % від мінімальної пенсії за віком, визначеної на підставі ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за період з 01.05.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 08.06.2010 року, включно, з урахуванням фактично виплачених сум.  

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області на користь ОСОБА_1  понесені нею судові витрати в розмірі 37 грн.

Від сплати судового збору сторони звільнити.

В решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Таращанський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

ГОЛОВУЮЧИЙ:____________________

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація