Судове рішення #10709947

                                               

                            РІШЕННЯ

                          Іменем України

27 серпня 2010 року             Міловський районний суд Луганської області

 у складі: головуючого-судді                             Чехова С.І.

          при секретарі                                 Пасічник Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с. Мілового справу за позовом  ОСОБА_1  до Управління Пенсійного Фонду України в Міловському районі Луганської області про стягнення недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.

                        ВСТАНОВИВ:

    До суду звернувся позивач ОСОБА_1 із позовною заявою у якій просить стягнути з відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Міловському районі Луганської області  на її користь недоплачену з 9 липня  по 31 грудня 2007 року, з 22 травня  по 31 грудня 2008 року з 1 січня 2009 року та  зобов'язати перерахувати в подальшому.

    Свої вимоги мотивує тим, що вона відповідно до ст. 1 Закону України  від 18 листопада 2004 року “Про соціальний захист дітей війни” є дитиною війни. Згідно до ст.6 зазначеного Закону з 1 січня 2006 року її повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак допомога виплачувалась не в повному  розмірі. При зверненні до відповідача  Управління Пенсійного Фонду України в Міловському районі отримала відповідь яку вважає незаконною.

    Позивач ОСОБА_1 до судового засідання не з'явився однак довів до суду  у своєї  заяві  що позовні вимоги він підтримує просить розглянути справу без його участі оскільки за станом здоров'я не може  бути присутнім у судовому засіданні..

    Представник відповідача від   Управління Пенсійного Фонду України в Міловському районі до судового засіданні  не з'явився, однак довів  до суду  у своїх заперечення , що  заявлені позовні вимоги не визнає і просив розглянути справу без їх участі . У своїх запереченнях відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу ОСОБА_1. у зв'язку з відсутністю законних підстав для задоволення позовних вимог, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” протягом 2009 року підвищення до пенсії дітям війни здійснювалося у розмірі 49,80 гривень кожен місяць.

    Розглянувши матеріали справи за наявних доказів, суд вважає, що позов  ОСОБА_1  підлягає часткову  задоволенню з наступних підстав:                         Судом встановлено, що позивач  ОСОБА_1 має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням  НОМЕР_1(а.с. 7).                     Відповідно отриманого листа  від відповідача 30 липня 2010 року позивачу  ОСОБА_1 було повністю відмовлено у перерахунку та виплаті доплати до пенсії, як дитині війни, оскільки законодавче не врегульовано питання таких виплат.     (а.с.8)                     Суд вважає, що така відмова у повній мірі не відповідає вимогам закону.     Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195- IV, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.         Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.                 Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнанні такими, що не відповідають Конституції України.

    Згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії, за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

    Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-17 внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме, текст статті 6 викладений в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».

    Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

    Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

    Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям нової редакції статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про

внесення  змін до деяких законодавчих актів України»), редакція зазначеної статті що існувала до 1 січня 2008 року втратила свою чинність.    

    На підставі Рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008року втратила чинність нова редакція статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого відновлена попередня редакція закону.

     28 травня 2008року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до пункту 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня -48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гривні в той час,  коли відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії повинно нараховуватись у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

    При розгляді даної справи судом встановлено, що вищенаведена Постанова Кабінету Міністрів України була прийнята всупереч вимог ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

    Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.     За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влад 28 травня 2008року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до пункту 8 якої встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня -48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гривні в той час,  коли відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії повинно нараховуватись у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

    При розгляді даної справи судом встановлено, що вищенаведена Постанова Кабінету Міністрів України була прийнята всупереч вимог ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

    Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.     За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.         Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.                             Відповідно до ст. 54. Закону України “Про Державний бюджет на 2009 рік”  було встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.                                        

    Установити з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 701 гривня та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років - 632 гривні; дітей віком від 6 до 18 років - 776 гривень; працездатних осіб - 744 гривні; осіб, які втратили працездатність, - 573 гривні. ( Статтю 54 доповнено частиною згідно із Законом N 1715-VI  від 06.11.2009 )                                             Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.    

    Підвищення дітям війни виплачуються органами Пенсійного фонду відповідно до зазначеної постанови, а не Закону, внаслідок чого є наявними правові підстави для визнання протиправною бездіяльність відповідача  Управління ПФУ в Міловському районі в порушенні права на отримання підвищення до пенсії з 9 липня 2007року ріку по 31 грудня 2007 року , з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року відповідно до статті 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням фактично виплачених сум.

    Відносно вимог позивача про зобов'язання відповідача перерахувати доплату підвищення до пенсії, як «дитині війни» у подальшому суд підходить критично оскільки події на які вказує позивач ще не настали і дії відповідача не були направлені  на порушення законних вимог позивача її у подальшому і у цій частині  позов не підлягає задоволенню.

    Відповідно до ч.1 ст. 88 ЦПК України ”Стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати”

    Позивач  надав до суду  квитанції по сплаті  судового збору у сумі 8 гривень 50 копійок та за інформаційно-технічне забезпечення  розгляду судової справи у сумі 37 гривень(а.с.1) З цих підстав  витрати  складають 8,50+37= 45,50 гривень які потрібно стягнути з відповідача на користь позивача.

    Керуючись ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. .10,11,60,213-215 ЦПК України,-  

                        ВИРІШИВ:

    Позов ОСОБА_1   задовольнити частково.

    Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Міловському районі здійснити нарахування та доплату підвищення до пенсії,ОСОБА_1   як «дитині війни» згідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 9 липня по 31 грудня 2007року  , з 22 травня по 31 грудня 2008 року, з 1січня 2009 року по 31 грудня 2009 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням фактично виплачених сум.

    У вимогах  про зобов'язання перерахувати недоплачене підвищення до пенсії у подальшому  відмовити за необґрунтованістю.

    Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Міловському районі Луганської області на користь ОСОБА_1  понесені ним витрати при подачі позовної заяви у сумі 45 гривень 50 копійок.

    Копію  рішення направити позивачу ОСОБА_1 та відповідачу Управлінню Пенсійного Фонду України в Міловському районі Луганської області не пізніше 2 днів з дня його проголошення.

    Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом 10 днів  до апеляційного суду Луганської області, шляхом її направлення через Міловський районний суд.

     У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

        Суддя:                         С.І. Чехов

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація