Судове рішення #10715478

Справа  2 – а –269/2010 р.

П О С Т А Н О В А                                                            

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

     09 березня 2010 року        

    Суддя Таращанського районного суду Київської області Василенко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА про стягнення недоотриманих сум одноразової допомоги на оздоровлення,-

В С Т А Н О В И В:

    Позивачка звернулася до суду із вищеназваним позовом, в якому просить суд визнати відмову управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА в перерахунку щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, передбачену ст. 48 Закону України „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” неправомірною та стягнути з відповідача недоплачені кошти на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 3600 гривень.  Крім того, просить звільнити її від сплати судових витрат  як постраждалу від аварії на ЧАЕС 1 категорії.          

Від учасників судового процесу до суду надійшли заяви про розгляд даного адміністративного позову в їх відсутність, в порядку письмового провадження, за наявними доказами. Дане не суперечить інтересам сторін та вимогам КАС України.

Відповідач позов не визнає.

    Судом встановлено, що позивачка є постраждалою від аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи. Відповідно до  ст. 48 Закону України „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи” вiд 28 лютого 1991 року із змінами і доповненнями, позивачка, як постраждала від аварії на ЧАЕС 1 категорії, має право на виплату щорiчної одноразової допомоги на оздоровлення в розмiрi п’яти мiнiмальних заробiтних плат. Згідно з ч. 7 ст. 48 даного Закону розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

    28.05.2009 року відповідач призначив позивачці щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 120 грн., яка не виплачена через відсутність коштів на казначейському рахунку. Призначення зазначеної грошової допомоги проведено, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 12.07.2005 року № 562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

    Позивачка вважаючи, що дана постанова, яка встановлює конкретний розмір щорічної допомоги в твердій грошовій сумі, зокрема для постраждалої від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії в такому розмірі, суперечать вимогам ЗУ „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи” вiд 28 лютого 1991 року, яким встановлено розмір щорічної допомоги, як величину кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати на час здійснення виплати, просить суд признати відмову управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА в перерахунку щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, передбачену ст. 48 Закону України „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” неправомірною та стягнути з відповідача недоплачені кошти на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 3600 гривень.  

    Указані обставини встановлено з матеріалів справи наданих до суду.

    Враховуючи дані обставини суд вважає, що вищезазначені позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки з моменту прийняття постанови КМУ № 562 від 12.07.2005 року, встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення залишалися незмінними, у той час як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався новий державний бюджет. Оскільки ні Верховна Рада, ні Кабінет Міністрів України в подальшому будь-яких рішень з цих питань не приймали, виходячи з пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору в частині виплати одноразової допомоги на оздоровлення за 2009 рік, підлягають застосуванню норми ст. 48 ЗУ „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи” вiд 28 лютого 1991 року з послідуючими змінами та доповненнями, які є чинними на даний час. Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Коституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Отже, враховуючи наведене, управління праці та соціального захисту населення повинно було виплачувати позивачці щорічну допомогу на оздоровлення виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати. Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених ст. 64 Конституції України, що передбачає таке у випадках воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Крім того, встановлений частиною другою статті 95 Конституції України, частиною другою статті 38 Бюджетного Кодексу перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей Закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, зокрема Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими Законами України правове регулювання суспільних відносин. Отже внесення змін Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” до ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” обмежило обсяг прав даної категорії громадян і фактично скасувало конституційну гарантію забезпечення належних умов їх існування. Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп було визнано неконституційним п. 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

    Відповідно до ст. 59 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” з 01 січня 2008 року розмір мінімальної заробітної плати встановлено 515 гривні на місяць, з 01 квітня 2008 року - 525 гривень на місяць, з 01 жовтня 2008 року - 545 гривень на місяць, з 01 грудня 2008 року - 605 гривень на місяць.

    Відповідно до ст. 55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» з 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень,  з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 1 липня 2009 року  -  630  гривень,  з  1  жовтня  2009  року  - 650 гривень, з 1 листопада 2009 року - 744 гривень на місяць.

    З огляду на те, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, відповідач зобов’язаний був виплатити позивачці щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірі: 744 грн. х 5 = 3720 гривень.

    Позивачка підлягає звільненню від сплати судового збору, як постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.  

    Сплату судового збору суд покладає  на відповідача.

   Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України розмір судового збору щодо майнових вимог становить 1% від розміру таких вимог, а тому на користь держави підлягає до стягнення судовий збір в розмірі 37,20  грн..

    Керуючись ст.ст. 3, 6, 9, 11, 17, 89, 90, 99, 100, 122, 158-163, 185, 186 КАС України, ст.ст. 48, 62, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи”,    ст. 59 Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ст. 55 Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік”, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд,-

П О С Т А Н О В И В :    

    Позов задовольнити.

    Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації Київської області щодо перерахунку ОСОБА_1 недоотриманих сум одноразової допомоги на оздоровлення за 2009 рік, відповідно до ст. 48 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, неправомірною.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області на користь ОСОБА_1 недоотримані суми одноразової допомоги на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 3720 грн. (три тисячі сімсот двадцять гривень)

  Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області на користь держави судовий збір в розмірі 37,20 грн.

    Від сплати судового збору позивачку звільнити.

    Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

ГОЛОВУЮЧИЙ:_________________________

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація