УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц -3555/10 Головуючий у суді 1-ї інстанції: Андрієнко В.В.
Категорія 57 Доповідач: Рафальська І.М.
У Х В А Л А
Іменем України
18 серпня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Житомирської області у складі:
головуючого Рафальської І.М..
суддів Зарицької Г.В., Балашкевича С.В.,
при секретарі Пюрі Г.В.,
з участю представника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Житомирського обласного військового комісаріату про перерахування пенсії за апеляційною скаргою позивача на постанову Новоград-Волинського міськрайсуду Житомирської області від 26 серпня 2009 року,
в с т а н о в и л а :
У лютому 2009 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаним позовом, у якому після уточнення своїх вимог /а.с.38/ просив зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок з 1 січня 2003 року по 31 грудня 2005 року призначеної йому пенсії з врахуванням 33,3% премії та 100% надбавки, введеної Указом Президента України від 23.02.2002р. № 173. Зазначав, що проходив службу у Збройних Силах, у 1992р. був звільнений в запас з призначенням йому пенсії без врахування вказаних надбавок. Оскільки на той час вони не виплачувалися. Вважає, що з моменту введення вказаних надбавок йому повинні були перерахувати пенсію, однак, цього зроблено не було.
Постановою Новоград-Волинського міськрайсуду Житомирської області від 26 серпня 2009 року у задоволенні позову відмовлено.
У апеляційній скарзі позивач просить постанову райсуду скасувати, оскільки вважає її незаконною, та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги; посилається на порушення райсудом норм матеріального та процесуального права.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_2 проходив військову службу та з травня 1992 року звільнений в запас/а.с.15.16/, і отримує пенсію на підставі Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, які він отримував під час служби.
Позивач просив перерахувати йому пенсію з 1.01.2003р. по 31.12.2005р. з врахуванням премії у розмірі 33,3% та надбавки у розмірі 100%, яких він не отримував під час проходження служби, і за рахунок яких збільшилося грошове утримання військовослужбовців після його звільнення зі служби.
Частиною третьою ст.43 згаданого Закону / в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин/, передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби в порядку і розмірах, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України „Про впорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців” /із змінами та доповненнями/ від 6.04.1998р. № 452 було введено перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно ст.63 вищевказаного Закону /в редакції на час виникнення правовідносин/, п.8 постанови КМ України від 17.07.1992р. № 393 „Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей”, немає правових підстав для перерахунку пенсії у бік збільшення за зазначеними позивачем нормативно-правовими актами, які встановлюють надбавки і премії до грошового забезпечення військовослужбовців.
Нова редакція вказаного Закону, яка передбачає нарахування пенсії з розміру грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням, до якого включаються оклади за посадою, військовим/спеціальним званням/, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення /надбавки, доплати, підвищення/ та премії в розмірах, встановлених законодавством та п.2 Прикінцевих положень до Закону України „Про внесення змін до статті 43 „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” від 15.06.2004р. № 1769-ІУ, який передбачає право на перерахунок пенсії військовослужбовцям з урахуванням зазначеного положення Закону, набрали чинності з 1 січня 2005 року і не мають зворотної дії в часі.
З часу введення в дію нової редакції ст. 43 Закону, тобто з 1.01.2005р., позивачу проведений перерахунок з урахуванням вказаних надбавок: 33.3% премії та 100% надбавки, чого він сам не заперечує, і перерахована пенсія позивачу виплачувалася у 2005р. у розмірі 50% у відповідності до п.2 Прикінцевих положень вказаного Закону, а з 1.01.2006р.- у розмірі 100%.
Згідно п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005р. № 4 „Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, додаткові види грошового забезпечення зараховуються при нарахуванні пенсії лише тим особам, які отримували їх під час проходження служби і були звільнені з неї після їх запровадження. Надбавка та премія, на які посилається позивач як на підставу перерахунку нарахованої йому пенсії, введені в дію після звільнення його зі служби.
Пунктом 8 цієї постанови звернуто увагу на те, що законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 1 січня 2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв’язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із Законом 2262-ХП,
нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон № 1769-УІ, який набув чинності 1.01.2005р., не має зворотної сили, а тому вимоги щодо перерахунку пенсій з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 1 січня 2005 року, задоволенню не підлягають.
-2-
За таких обставин суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, відмовивши у задоволенні позову.
Постанова міськрайсуду відповідає вимогам закону і матеріалам справи, підстав для її скасування немає
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 209, 303, 304, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Постанову Новоград-Волинського міськрайсуду Житомирської області від 26 серпня 2009 року залишити без зміни.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: