БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ Справа № 2-ц- 527/2010
Головуючий у перший інстанції Кодінцева С.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
17 червня 2010 року м. Болград
Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Кодінцевої С.В.
за участю секретаря судового засідання – Бочковар Ю.В.,
позивачки – ОСОБА_2,
прокурора – Кара В.П.,
представника третьої особи – ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Болграді цивільну справу за позовом ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог Комісія з прав захисту дитини при Немирівській міській раді Вінницької області, Орган опіки та піклування Болградської районної державної адміністрації Одеської області, за участю прокурора Болградського району Одеської області який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_5 Васильовчиа про позбавлення його батьківських прав, оскільки він, ОСОБА_5, як батько ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ухиляється від виконання своїх обов’язків по вихованню доньки, Ні словесно ні письмово не спілкується з дитиною, не цікавиться життям дитини, не проявляє ніякого батьківського піклування, хоча таку можливість має. Крім того, ухиляється від виконання рішення суду про стягнення аліментів, в зв’язку з чим має заборгованість станом на 1 липня 2006 року у розмірі 2 458.57 грн. З урахуванням викладеного позивачка вважає, що відповідача необхідно позбавити батьківських прав.
Позивачка в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та надала пояснення з підстав зазначених в позові.
Третя особа Комісія з прав захисту дитини при Немирівській раді Вінницької області позов підтримала, просила його задовольнити в повному обсязі, до суду не прибула, подала заяву про розгляд справи без участі її представника (а.с.46).
Третя особа Орган опіки та піклування Болградської районної державної адміністрації Одеської області – підтримала позовні вимоги, наполягала на задоволенні.
Прокурор Болградського району Одеської області, діючий в інтересах малолітньої ОСОБА_4 – підтримав позовні вимоги. Вважав за необхідне відповідача ОСОБА_5 позбавити батьківських прав.
Відповідач до суду не прибув, хоча повідомлений належним чином (а.с.27, 28). Причини неявки не повідомив. Пояснень та заперечень на позов не надав. Заяви про відкладення розгляду справи, про розгляд справи у його відсутність, від відповідача до суду не надходили.
Зі згоди позивачки (а.с.47) суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступних висновків.
В силу п. 2 ч.1 ст. 164 Сімейного Кодексу України, яка передбачає підстави позбавлення батьківських прав, зазначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини.
Позбавлення батьківських прав – це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дитини.
Відповідно до свідоцтва про народження батьками ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.5).
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_5 з сім'єю не проживає, вихованням дитини не займається, матеріальної допомоги на утримання доньки не надає.
Вказані обставини підтверджуються:
- свідоцтвом про розірвання шлюбу від 19.04.2004 року серії НОМЕР_1 (а.с.6);
- актом обстеження житлово-побутових умов проживання сім’ї малолітньої ОСОБА_4 від 31.03.2010 року (а.с.8);
- актом обстеження житлово-побутових умов проживання батька ОСОБА_5 від 28.04.2010 року за № 95 (а.с.9-10).
- характеристикою виданою Червоноармійською сільською радою Болградського району одеської області від 24.02.2010 року на ім’я ОСОБА_5 (а.с.11);
- попередженням державної виконавчої служби Болградського району Одеської області від 29.06.2006 року за № 8687/0121 (а.с.12);
- розрахунком заборгованості по аліментам від 29.06.2006 року за № 8687/0121 Відділу державної виконавчої служби Болградського районного управління юстиції Одеської області (а.с.13).
- розрахунком заборгованості по аліментам від 13.05.2010 року за № 6145/9342 Відділу державної виконавчої служби Болградського районного управління юстиції Одеської області (а.с.35).
- за повідомленням СГІРФО Болградського РВ ГУМВС України в Одеській області від 25.05.2010 року за № 52/5555, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований в с. Червоноармійське Болградського району Одеської області (а.с.36);
- за інформацією Болградського районного центру зайнятості Одеської області від 21.05.2010 року за № 438/15/5 відповідач на обліку як безробітний не перебуває (а.с.37);
- не являється приватним підприємцем, доходів від підприємницької діяльності не отримує (а.с.38);
-з довідки Управління пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області від 4383/05 від 11.06.2010 року, відповідач працював в Одеській державній академії будівництва і архітектури з 01.04.2005 року по 24.08.2005 рік (а.с.39).
Позивачка перебуває у другому шлюбі з 21 травня 2005 року (а.с.14). Являється приватним підприємцем (а.с.15, 16). За останні півроку (01.10.2009 – 31.03.2010 р.) її доходи становлять – 69 970.00 грн. (а.с.17). За повідомленням Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Вінницької області від 31.05.2010 року за № 684, позивачка на обліку не перебуває та тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів – не отримує (а.с.48).
Комісія з питань прав захисту дитини при Немирівській міській раді Вінницької області, враховуючи інтереси малолітньої ОСОБА_4, вважає доцільним позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_5 по відношенню до його доньки, про що було надано відповідний висновок від 30.03.2010 року за № 02-14-153 (а.с.7).
Представник Органу опіки та піклування Болградської районної державної адміністрації Одеської області підтримав висновок Комісії з прав захисту дитини Немирівської міської ради про позбавлення батьківських прав відповідача та вважає, що ОСОБА_5 має бути позбавлена батьківських прав щодо доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки свідомо ухиляється від виконання своїх прямих батьківських обов’язків.
Отже, своїми діями, відповідач свідомо порушує свої зобов’язання закріплені в статті 51 Конституції України від 28 червня 1996 року, а саме: Батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття. Аналогічне твердження закріплене і в ст. 180 Сімейного Кодексу України.
В принципі № 6 Декларації прав дитини, проголошеної Генеральною Асамблеєю 20 листопада 1959 року, записано: «Дитина, якщо це можливо, повинна зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків, і звичайно, в атмосфері любові та матеріального забезпечення».
В ч.2 ст.3 Конвенції про права дитини, що діє на Україні з 27 вересня 1991 року вказано: «Держави-учасники зобов’язуються забезпечити дитині такий захист та опіку, які необхідні їй для її злагоди, приймаючи до уваги права та обов’язки її батьків, опікунів та інших осіб, котрі відповідають за неї по закону і з цією метою приймають всі відповідні законодавчі та адміністративні заходи».
Відповідно до ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року № 2402 зазначено, що кожна дитина має право на рівень життя достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних доля всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Статтею 11 цього ж Закону вказано, що сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та на піклування батьків. Предметом основної турботи та основним обов’язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Згідно статті 12 вищеназваного Закону вказано, що виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Статтею 15 цього ж Закону встановлено, що дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов’язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею.
В судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8, які суду пояснили, що відповідач дійсно не цікавиться життям доньки, не спілкується, матеріально не забезпечує, аліментні зобов’язання не виконує, не приймає будь-якої участі у вихованні дівчинки.
При розгляді даної цивільної справи достовірно було встановленою що відповідач, свідомо не виконує своїх обов’язків по вихованню дитини – малолітньої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, не займається вихованням дівчинки, матеріально не забезпечує, не спілкується з нею і перешкод в спілкуванні йому з дитиною, ні хто не чинив і не чинить.
Статтею 164 Сімейного Кодексу України встановлено підстави позбавлення батьківських прав, а саме п.2 ч.1 – ухиляння від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини. Необхідно зазначити, що ухилення від виконання юридичного обов’язку – виконання батьківських обов’язків по вихованню дитини – це завжди акт свідомої поведінки, оскільки особа має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій, що в судовому засіданні було судом достовірно встановлено виходячи з поведінки відповідача, не дивлячись на те, що перешкод у спілкуванні з дитиною йому ні хто не чинив і не чинить.
Виходячи з вищевикладеного, діючи в інтересах дитини, суд вважає можливим задовольнити позов і позбавити ОСОБА_5 батьківських прав відносно доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження.
Суд роз’яснює відповідачу, що відповідно до ст.168 СК України «Мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав».
Згідно до п. 6 ч.1 ст.214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат.
На підставі ст.ст.81, 88 ЦПК України, суд стягує з ОСОБА_5 на користь позивачки ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 51.00 грн. (п’ятдесят одна гривня) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи - 120 (сто двадцять) гривень, як були сплачені позивачкою при подачі позовної заяви (а.с.18,19).
Керуючись положенням ст.ст.10, 11, 31, 44, 57, 60, 79, 81, 88, 130, 174, 209, 212, 213-215, 223 ЦПК України; ст.ст.164 ч.1 п.2, 165, 169, 180, 181, 243, 244 СК України; ст.ст.8, 11, 12, 15 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року №2402; ч.2 ст.3 Конвенції «Про права дитини» від 27 вересня 1991 року; принципу №6 Декларації «Про права дитини», проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог Комісія з прав захисту дитини при Немирівській міській раді Вінницької області, Орган опіки та піклування Болградської районної державної адміністрації Одеської області, за участю прокурора Болградського району Одеської області який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
2. ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, уродженця с. Червоноармійське Болградського району Одеської області - позбавити батьківських прав стосовно доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
3. Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави державне мито у розмірі 51 гривня (п’ятдесят одна гривня) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи - 120 (сто двадцять) гривень 00 копійок.
4. Копію рішення, після набрання ним законної сили, надіслати відділу реєстрації актів цивільного стану Болградського районного управління юстиції Одеської області для виконання.
На це заочне рішення відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії може бути подана заява до Болградського районного суду Одеської області про перегляд цього заочного рішення.
Заочне рішення суду може бути оскаржено позивачем до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.
Суддя: С.В.Кодінцева