Судове рішення #10741570

                    Справа № 2-767/2010р.
РІШЕННЯ

Іменем України

03 вересня 2010 року                                                                   м.Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого, судді:                          Ясінського Ю.А.,

з участю секретаря:                          Базілевич Ю.С.,

позивача:                                            ОСОБА_1,

представника відповідача:             Чумака І.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Могилів-Подільсь-кого міськрайонного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м.Могилів-Подільському Вінницької області про зобов’язання управління Пенсійного фонду України в місті Могилів-Подільському проведення перерахунку пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю з 01 січня 2008 року,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1   звернувся   в Могилів-Подільський міськрайонний суд з позовом до управління пенсійного фонду України у місті Могилів-Подільському Вінницької області про зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю з 01 січня 2008 року та стягнення моральної шкоди з даного управління на його користь в сумі 20000 грн., посилаючись на те, що він учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід другої групи від захворювання пов’язаного з участю в ліквідації на ЧАЕС, у зв’язку з чим йому виплачується пенсія, як інваліду другої групи. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що призначена пенсія не може бути нижчою ніж 8 мінімальних пенсій за віком, проте призначена пенсія, а також додаткова пенсія не відповідають визначеним цим Законом розмірам.

При зверненні із заявою до Управління пенсійного фонду України у м.Могилів-Подільському, щодо проведення перерахунку пенсії позивач отримав відмову, а тому    вимушений звернутись до суду із цим позовом.

В судовому засіданні позивач просив позов задовольнити, пояснивши, що не погоджується з розміром своєї пенсії в розмірі 3448 грн. 49 коп. тому, що має отримувати 8 мінімальних пенсій та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2008 р. по день звернення до суду та стягнути з Управління пенсійного фонду України у м.Могилів-По-дільському на його користь 20000 грн. моральної шкоди, так як через бездіяльність управління змушений звертатись з позовом до суду.

  Представник відповідача Чумак І.Д. в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що ОСОБА_1 пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також підзаконних актів, зокрема, постанов Кабінету Міністрів України, які прийняті з цього питання та зазначені в письмових запереченнях, а тому просить в позові відмовити.  

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Так,  позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом другої групи від захворювання, пов’язаного з ліквідацією аварії на   ЧАЕС і отримує пенсію в розмірі 3448 грн. 49 коп.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій ви-ступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст.28 Закону України від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N 523.

Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд не приймає посилання представника відповідача на те, що при нарахуванні основної та додаткової пенсії позивачу управління Пенсійного фонду керувалось постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та від 16.07.2008 року N 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", а тому діяло у відповідності до чинного законодавства, оскільки н адання законодавцем права Кабінету Міністрів України на визначення порядку нарахування і обчислення пенсії по інвалідності, що настала через каліцтво чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону.  

 Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет Ук-раїни на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення ч.3 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. визнано неконституційними положення  Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» в частині, що стосується змін до ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому ОСОБА_1 має право на перерахунок основної і додаткової пенсії з цього часу.

Разом з тим, позивач, всупереч вимогам ч.2 ст.119 ЦПК України не вказав в позовній заяві в чому саме полягає моральна шкода, за яких обставин вона заподіяна, з чого позивач виходить при визначенні її розміру та якими доказами дані позовні вимоги підтверджуються.

 При таких обставинах позов слід задовольнити частково, зобов’язавши відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача та виплатити недоплачені кошти з різницею отриманих ним сум за період з 01.01.2008 р. по день звернення до суду 27.07.2010 року та відмовивши позивачу в стягненні на його користь з управління Пенсійного фонду України в м.Могилів-Подільському Вінницької області моральної шкоди в сумі 20000 грн.

Керуючись  Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212-214 ЦПК України, суд -    

ВИРІШИВ:

      Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Могилів-Подільському Вінницької області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2008 року по 27 липня 2010 р. з урахуванням положень ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року та виплатити недоплачені кошти з різницею отриманих ним сум за цей період.

Відмовити ОСОБА_1 в стягненні на його користь з управління Пенсійного фонду України в м.Могилів-Подільському Вінницької області моральної шкоди в сумі 20000 грн.

 

    Заява про апеляційне оскарження рішення подається до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

    Апеляційна скарга на рішення подається до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення або протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація