АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2010 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого – Фащевської Н.Є.
суддів — Ходоровського М.В., Хоми М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного Фонду України в Заліщицькому районі на рішення Заліщицького районного суду від 18 червня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги дітям війни,-
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного Фонду України в Заліщицькому районі (далі управління ПФУ) про визнання неправомірними дій відповідача, стягнення з відповідача недоплаченої йому щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії за період з 09 липня 2007 по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 роки по по 31 грудня 2008 року з 01 січня 2009 року сьогоднішній день та проводити дані виплати в майбутньому в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у відповідності до вимог Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (далі №2195-ІV).
В обґрунтування вимог, позивач посилався на те, що він є дитиною війни та відповідно до вимог ст.6 Закону України №2195-ІV має право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, оскільки Конституційним Судом України визнано такими, що не відповідають Конституції України, відповідні положення Законів України «Про Державний бюджет України» на 2007 та 2008 роки, якими була зупинена дія положень ст. 6 Закону України №2195-ІV, що обмежувала соціальні гарантії. Відповідач не виплачував вказане підвищення до пенсії протягом 2007 року та виплачував в неповному розмірі у 2008 - 2010 роках. Вважає, що управління ПФУ зобов’язане здійснити перерахування пенсії, привівши його у відповідність з рішеннями Конституційного Суду України.
Рішенням Заліщицького районного суду від 18 червня 2010 року позов ОСОБА_3 задоволено. Визнано дії управління ПФУ в Заліщицькому районі про відмові у збільшенні розміру щомісячної пенсії ОСОБА_3 відповідно до вимог Закону України “Про соціальний захист дітей війни” неправомірними.
Зобов’язано управління ПФУ в Заліщицькому районі провести нарахування та виплатити надбавку до пенсії ОСОБА_3 в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 травня 2010 року та проводити дані виплати в майбутньому.
Із апеляційною скаргою на рішення суду звернулось управління ПФУ в Заліщицькому районі, в якій просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачеві у задоволенні його вимог. Зазначає, що фінансування таких виплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та суд при вирішенні спору не з'ясував чи були нараховані кошти з державного бюджету на виплату таких підвищень, в якому розмірі, чи входить до повноваження органів пенсійного фонду право виплачувати підвищення до пенсії за рахунок інших виплат. Крім того, діючим законодавством не визначена розрахункова величина, з якої можна б було розраховувати дані надбавки дітям війни, оскільки наведене у ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначення мінімального розміру пенсії за віком застосовується виключно до розмірів пенсій, призначених за цим Законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 має статус «дитина війни» та отримує пенсію за віком.
Відповідно до вимог ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” позивач має право на отримання державної соціальної допомоги, а саме, на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
У 2007 році така допомога йому не виплачувалась, а у 2008, 2009, 2010 роках виплачувалась в неповному обсязі.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що УПФ як орган якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог ст. 6 Закону України №2195-ІV і здійснити позивачу відповідні нарахування за той період, коли дія цієї норми була зупинена, але в порушення вимог вказаної статті таких нарахувань не проводило чим допустило протиправну бездіяльність.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду як таким, що відповідає вимогам закону та обставинам справи.
Статтею 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 12 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” зупинено на 2007 рік із врахуванням ст. 11 цього Закону. Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення п.12 ст. 71 та ст. 11 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” було змінено редакцію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, проте, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року ці зміни також визнані неконституційними, оскільки за правилами ч.2 ст. 3 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” державні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ рішення про їх неконституційність. Разом із цим на підставі вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За вказаних обставин суд обгрунтовано прийшов до висновку, що позивачу з 09 липня 2007 року по 31грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01.01.2009 року по сьогоднішній день повинна була нараховуватись підвищена пенсія, яка передбачена для дітей війни. Відмова в такому нарахуванні та виплаті є протиправною бездіяльністю УПФ.
Враховуючи те, що дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” не зупинялась Законом України “Про державний бюджет на 2009 рік”, а розмір пенсії позивачу виплачувався у меншому розмірі, ніж встановлено Законом, то суд першої інстанції підставно зобов’язав відповідача підвищити розмір пенсії і за 2009 рік.
Правильним є рішення щодо задоволення вимог за за 2010 рік, оскільки ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” передбачає, що дітям війни пенсій або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком, що передбачено ст. 28 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів не приймає до уваги твердження апелянта про відсутність визначення у законодавстві поняття «мінімальна пенсія за віком», як розрахункової величини для підвищення пенсії, згідно із вимогами ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». За чинним законодавством України розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Відсутня і норма закону щодо заборони застосування даного розміру для розрахунку інших, пов’язаних з нею, пенсій чи доплат. Зважаючи на наведене, вищезазначені доводи апелянта є безпідставними.
Згідно із ст. 17 ЗУ “Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини” суди при розгляді справ застосовують Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Європейський Суд у рішенні від 08.11.2005 року по справі “Кечко проти України” звернув увагу на те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з бюджету. Держава може вводити надбавки або закінчувати виплату цих надбавок. Проте, якщо правове положення, що діє, передбачає виплату певних надбавок, і дотриманні всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідне положення є таким, що діє. (п. 23).
Одночасно Європейський Суд з прав людини не прийняв до уваги аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність засобів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та статтею 6 Закону України №2195-ІV, щодо визначення розміру та виплати пенсій.
Виходячи із наведених вимог законодавства, доводи апелянта про відсутність бюджетних асигнувань для реалізації ЗУ №2195-ІV є безпідставними.
Необґрунтованими є також посилання апелянта на можливість не цільового використання коштів ПФУ, оскільки судом не ухвалено рішення про проведення виплат із власних джерел фінансування останнього.
Таким чином, колегія суддів вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для її скасування з мотивів, наведених в апеляційній скарзі, колегія суддів не вбачає.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне виключити з резолютивної частини рішення вказівку суду про зобов’язання Управління Пенсійного Фонду України в Заліщицькому районі проводити дані виплати в майбутньому, оскільки поновленню підлягають лише порушені права особи, а судом не встановлено порушення прав позивача на майбутнє.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 307, ст.ст. 308, 313; 314, 315, 319, 324, 325 ЦПК України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Заліщицькому районі відхилити.
Рішення Заліщицького районного суду від 18 червня 2010 року залишити без змін.
Виключити з резолютивної частини рішення вказівку суду про зобов’язання управління Пенсійного Фонду України в Заліщицькому районі проводити дані виплати в майбутньому.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий -
Судді -