Судове рішення #10756070

                                           Справа № 2-6787/2010 рік

 З А О Ч Н Е    Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

       

01 вересня 2010 року     Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області

                                 у складі: головуючого - судді   Стасєєвої Г.М.

                           при секретарі – Чернієнко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі міста Макіївки Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної  державної соціальної допомоги як “дитині війни”,

В С Т А Н О В И В:

20 серпня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про  стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, як “дитині війни”, посилаючись на те, що УПФУ протягом вказаних років незаконно виплачує їй вказану соціальну допомогу у розмірі, що не відповідає ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

В судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги та пояснила, що вона має статус “дитини війни” та отримує доплату до пенсії, яка відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має бути визначена у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковий мінімум, встановлений для осіб, що втратили працездатність. Відповідно до Закону України “Про державний бюджет на 2009 рік” прожитковий мінімум з 01 січня 2009 року складав 498 грн., а з 01 листопада 2009 року – 573 грн. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» прожиткувий мінімум для осіб, що втратили працездатність становить: з 01 січня -695грн., з 01 квітня – 706 грн., з 01 липня -709 грн. Відповідач сплатив їй у 2009 році – 597,6 грн., у 2010 році с 01 січня по серпень – 398,40 грн. Отже, щомісячна державна соціальна допомога їй, як дитині війни за ці роки мала бути виплачена у розмірі 30% вказаного прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Просила стягнутии недоплачену їй щомісячну державну соціальну допомогу до пенсії згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2009 року по день розгляду справи в суді.

Представник відповідчача - Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м.Макіївки Донецької області, у судове засідання не з’явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причину своєї неявки суду не повідомив.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

         Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час  закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менш 18 років.  

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням та перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області. (а.с.5-7)

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-4,  що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Вказана редакція Закону була чинна у 2009 та на час розгляду справи у 2010 році, оскільки відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, положення Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік”, яким було зупинено дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” у вищевказаній редакції, були визнані неконституційними, а відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Ніяких змін до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” після прийняття вищезазначеного рішення Конституційного Суду України внесено не було.

За ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»,  ст.70 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009,2010 роках відповідно встановлювати розміри соціальних виплат, які згідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно, її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком, яка відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” дорівнює прожитковому мінімуму, що встановлено для осіб, що втратили  працездатність.

Суд вважає за необхідне зазначити, що  Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов’язану  з реалізацією  права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. В рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого статтею 8 Конституції України.

Таким чином, аналізуючи надані докази у їх сукупності та заперечення, суд приходить до висновку, що спір виник із соціальних правовідносин, що носять публічно-правовий характер, а тому заявлена вимога позивачем про зобов’язання відповідача здійснення перерахунку підвищення до пенсії позивачеві, як “дитині війни” у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та про зобов’язання виплати йому  недоплачених сум соціальної пільги як “дитині війни” за період з 01.01.2009 року по день розгляду справи в суді, є законними і обґрунтованими і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, ст. ст. 3,6,8,19,22,23,152 Конституції України,   Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , Закону України “Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування”, Закону України “Про прожитковий мінімум”, Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік “, «Закону України “Про державний бюджет на 2009 рік”, «Закону України “Про державний бюджет на 2010 рік”

 керуючись ст. ст. 1,4, 209, 212-215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі міста Макіївки Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної  державної соціальної допомоги  як “дитині війни” -  задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі міста Макіївки Донецької області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області здійснити перерахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як “дитині війни”  у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком  з  01 січня 2009 року по 01 вересня 2010 року, з урахуванням фактично здійснених виплат.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Гірницький районний суд м. Макіївки шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, або протягом десяти днів з дня отримання копії рішення відповідно до ст. 294 ЦПК України.

          Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

                                   Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація