Справа № 2-3708/2010/1231
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2010р. Стахановський міський суд Луганської області у складі головуючого судді Ромашки В.П., розглянувши у судовому засіданні у приміщенні суду м. Стаханова за відсутності сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Стаханові Луганської області про визнання дій неправомірними, покладення зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Звертаючись до суду, позивач зазначив, що з 1988р. відповідачем їй призначена та виплачується пенсія за віком. Пропрацювавши після виходу на пенсію 24 місяці, він 14.01.09р. подав заяву про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 "Закону про пенсії" виходячи з середньої зарплати за 2008рік, як календарний рік, що передує року звернення за перерахунком. Відповідач здійснив перерахунок, однак середню заробітну плату взяв за 2007рік, замість зарплати за 2008р.. Позивач просив визнати дії УПФ неправомірними та зобов'язати його здійснити перерахунок призначеної йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008рік, як рік, що передує року звернення за перерахунком.
Відповідачем позов не визнано, надано письмові заперечення, у яких зазначено, що Законом "Про Державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких законодавчих актів" №107-УІ від 28.12.07р. було внесено зміни до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і передбачено, що перерахунки пенсії з урахуванням страхового стажу набутого після призначення пенсії здійснюються з застосуванням показника заробітної плати з якої сплачено страхові внески в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передував року перерахунку пенсії на підставі ст..40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р. №10-рп/2008 означені зміни визнано неконституційними, однак рішення щодо відновлення дії норми у попередній її редакції не приймалося, а тому, вважаючи питання щодо величини заробітної плати неврегульованим, відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії, керувався пп..3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України№530 від 28.05.08р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
У судове засідання сторони не прибули, надавши заяви про розгляд справи за своєї відсутності.
Оскільки відповідачем у справі обставини, на які посилається позивач на обґрунтування своїх вимог, не заперечуються, відповідно до ч.1 ст.61 ЦПК України суд вважає їх доведеними. Правовідносини, які склалися між сторонами, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.03р.
Відповідно до ч.2 ст.40 цього Закону заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати за кожен місяць; К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи.
Згідно з ч.4 ст.42 означеного Закону у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону (за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.00р. незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.00рн.. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, враховується заробітна плата за фактичний страховий стаж) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню.
Означену редакцію Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було змінено при прийнятті Закону України "Про державний бюджет України на 2008р.та внесення змін до деяких законодавчих актів" № 107-УІ від 28.12.07р. і відповідно до яких приймалася Постанова Кабміну України №530 від 28.05.08р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", які, однак Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р. №10-рп/2008 було визнано неконституційними. Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, або окремі їх положення, що визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно з ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах, відповідно до законів України. Відповідно до ч.1 ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Таким чином, зважаючи на те, що порядок перерахунку пенсії (у тому числі період за який береться заробіток) станом на час набуття позивачем права на перерахунок на та на час звернення за ним детально визначений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції, відновленій відповідно до Рішення Конституційного Суду України, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що він, здійснюючи перерахунок, зобов'язаний керуватися Постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Отже, вимоги позивача обґрунтовані на законодавчому рівні і суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст..10, 11, 57, 58, 59, 60, 61, 212, 214, 215 Цивільного процесуального кодексу України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.03р. суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
Дії Управління Пенсійного Фонду України у м. Стаханові по проведенню перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 14.01.09р. виходячи з показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007рік неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Стаханові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 14.01.09р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008рік.
Постанову може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через суд м. Стаханова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів від дня отримання копії рішення.
Суддя: