Справа № 2-2976 / 10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2010 р. Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області у складі: головуючого
судді Назарової М.В.
при секретарі Зятковій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Антрацит цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Антрацитівському районі про зобов»язання нарахувати та сплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу як дитині війни, -
В С Т А Н О В И В:
05 липня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі про зобов»язання відповідача здійснити їй підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01 січня до 31 грудня 2009 року, виходячи із законодавчо встановленого мінімального розміру пенсії за віком на відповідні періоди.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і має статус «дитини вiйни» у зв’язку з чим, у вiдповiдностi до ст. 6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» виплачувана йому пенсiя повинна пiдвищуватися на 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за вiком. Згідно ч. 1 прикінцевих положень Закону України № 2195-1У від 18.11.04 року цей закон набирає чинності з 01 січня 2006 року. Коли він довідався про порушення своїх прав, то звернувся з заявою до відповідача про перерахування підвищення до пенсії відповідно до вимог Закону, тобто виходячи з 30 % мінімальної пенсії за віком.
Проте відповідачем 27.04.10 р. йому відмовлено та вказано, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» дітям війни у 2008 році передбачено виплату підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни /10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/.
З відмовою ПФУ в Антрацитівському районі він не згодний, бо Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 року положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими що не відповідають Конституції України.
Як рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 року визнані такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 28 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07 року щодо внесення змін до Закону України „Про соціальний захист дітей війни".
Тому просить зобов'язати УПФУ в Антрацитівському районі здійснити підвищення йому до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01.01.09 р. до 31.12.09 р.
В судове засідання сторони не з»вилися, надавши заяви про слухання справи за їх відсутності: позивач підтримує свої позовні змінені позовні вимоги про зобов»язання відповідача провести нарахування та виплату на їх користь вказаних підвищень, відповідач їх не визнає та надав письмове заперечення, в якому вказує, що у статтях 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна Допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за рахунок коштів Державного бюджету України.
У абзаці першому частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Згідно з частиною третьою цієї статті мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачений порядок визначення та застосування державних соціальних гарантій в реалізації державної соціально-економічної політики і встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, мінімальний розмір пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було встановлено, що підвищення до пенсії відповідно до ст.6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" виплачувалось особам, які є інвалідами. Ці норми рішенням Конституційного суду України 09.07.2007 року №6-рп/2007 було визнано не конституційними, але будь-яких змін до бюджету на рішення Конституційного суду Верховною радою України не приймалось. Оскільки фінансування такого виду видатків проводиться за рахунок коштів Державногобюджету, а на законодавчому рівні це питання не вирішено, то підстав для виплати зазначених сум пенсіонерам, які не є інвалідами немає;
статтею 41 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ці норми рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 було визнано не конституційними. Пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 2008 року - 48,10 гривні, з 1 липня 2008 року -48,20 та з 1 жовтня 2008 року - 49,80 гривні.
Згідно роз'яснень Конституційного Суду України Пенсійному фонду України фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України. За рахунок інших джерел фінансування державна соціальна підтримка дітей війни не здійснюється, отже для стягнення з коштів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави.
Відповідно до ухвали Конституційного Суду України від 19.05.2009 № 27-у/2009, колегія суддів конституційного Суду України дійшла висновку непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також, Конституційний Суд України дійшов висновку про наявність прогалини у законодавчому регулюванні виплат дітям війни, передбаченої у ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Ця прогалина полягає у відсутності механізму вираховування мінімальної пенсії за віком, на ЗО відсотків якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися на законодавчому рівні.
Тому просять відмовити позивачу в задоволенні позову.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач має статус дитини війни, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 від 14.03.06 р. /а.с. 7 зв./.
Згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, серед них положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, що набрав чинності з 1 січня 2007 року (із змінами від 15 березня 2007 року), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 01 січня - 380 грн., з 01 квітня - 406 грн., з 01 липня 2007 року - 410,06 грн., з 01 жовтня 2007 року-415,11 грн.
Законом Украни «Про соцiальний захист дiтей вiйни» визначено основи соцiального захисту дiтей вiйни та гарантовано їх соцiальну захищенiсть шляхом надання пiльг i державної содiальної пiдтримки.
Статтею 6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної пiдтримки дiтей вiйни, яка додатково виплачусться до пенсiї. Вказана соцiальна пiдтримка не може розцiнюватись як пенсiя або її складова частина. Тобто, йдеться про рiзнi види правовiдносин в системi соцiального забезпечення та державно соцiальної пiдтримки.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесения змiн до деяких законодавчих актів України» вiд 28.12.07 р. внесено змiни до Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни», зокрема статтею 6 вказаного Закону пiсля внесения змiн передбачалось, що дiтям вiйни до пенсiї або щомiсячного довiчного грошового утримання; державної соцiальної допомоги, що виплачусться замiсть пенсiї, виплачусться пiдвищення у розмiрi надбавки, встановленої для учасникiв вiйни.
Рiшенням Конституцiйного Суду України № 10-рп/2008 вiд 22.05.08 року положення пункту 28 роздiлу II «Внесения змiн до деяких законоданчих актiв України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рiк та про внесения змiн до деяких законоданчих актiв Україїни» вiд 28.12.2007р. щодо внесения змiн до Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» визнанi такими, що не вiдповiдають Конституцiї України.
Згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії після винесення Конституційним судом рішень від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007.
В грудні 2008 року згідно ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" розмір прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність встановлено в розмірі 498 гривень.
У 2009 році змін до Закону України «Про соцiальний захист дiтей вiйни» не вносилось.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення на 2009 рік в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Враховуючи, що позивачу, починаючи з 01.01.08 року, сплачується пiдвищення до пенсiї у розмiрi 10 % прожиткового мiнiмуму для осiб, якi втратили працездатнiсть, а повинні провадити виплати у розмiрi 30 вiдсоткiв мiнiмальної пенсiї за віком, а тому суд вважає відмову ПФУ в Антрацитівському районі – 350/Ю-12 від 27.04.10 р. /а.с. 10/ - в проведенні перерахунку та виплаті позивачу підвищення до пенсії за вказані періоди неправомірною, а позовні вимоги ОСОБА_1 як такі, що належить задовольнити у повному обсязі.
При цьому заперечення відповідача суд не може взяти до уваги з вищенаведених підстав.
Щодо строків звернення до суду, то згiдно ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки – цей строк позивачем не пропущений, адже з вимогами за період з 01 січня 2009 року вона звернулася до суду 05 липня 2010 рок /а.с. 3/.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60 ЦПК України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 19.12.06 року № 489-V, Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.07 № 6-рп, від 22.05.08 р. № 10-рп/2008, Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Законом України «Про прожитковий мінімум», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Антрацитівському районі про зобов»язання нарахувати та сплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу як дитині війни задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного Фону України в Антрацитівському районі по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01 січня 2009 року до 31 грудня 2009 року неправомірною.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01 січня 2009 року до 31 грудня 2009 року з урахуванням фактично сплачених сум.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення судового рішення – з дня отримання копії цього рішення – і в той же строк.
Рішення надруковано у нарадчій кімнаті.
Головуючий: М.В. Назарова
- Номер:
- Опис: про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-2976/10
- Суд: Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська
- Суддя: Назарова Марина Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.11.2010
- Дата етапу: 25.09.2015
- Номер: 2-2976/10
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-2976/10
- Суд: Личаківський районний суд м. Львова
- Суддя: Назарова Марина Вікторівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.02.2010
- Дата етапу: 18.10.2010