Судове рішення #10784011

Справа №2-4121/2010/1231

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

   09 вересня 2010р. суддя Стахановського міського суду Луганської області Ромашка В.П., розглянувши у судовому засіданні у приміщенні суду м. Стаханова  за відсутності сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у м. Стаханові про визнання бездіяльності органу державної влади неправомірною, покладення зобов'язання по перерахунку та доплаті суми щомісячного підвищення до пенсії як «Дитині війни»,

ВСТАНОВИВ:

   Звертаючись з позовом, позивач зазначив, що має статус «Дитина війни». Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" пенсія йому має бути підвищена на суму, що становить 30% мінімального розміру пенсії за віком. Однак УПФ України у м. Стаханові таке підвищення не призначає і не виплачує. Позивач заявив вимогу про визнання бездіяльності відповідача неправомірною, покладення на нього зобов'язання по перерахунку та виплаті недоплаченої суми підвищення до пенсії за період з 2006р. довічно.

   Відповідачем позов не визнано, надано письмові заперечення, у яких зазначено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни", здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України будь-які видатки Держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом України про Державний бюджет України.

   У судове засідання позивач та представник відповідача не прибули. Позивачем надано заяву про розгляд справи у її відсутності, відповідачем - у відсутності його представника.

   Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. При цьому враховує наступне:

    Посвідченням пенсіонера та паспортом підтверджено, що позивач є пенсіонером за віком та відноситься до категорії осіб, які мають статус "Дитина  війни".

    Той факт, що позивач звертався до управління Пенсійного фонду України у м. Стаханові Луганської області з заявою про перерахунок доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни і йому було у цьому відмовлено підтверджено відповіддю на звернення. Станом на серпень 2010р. позивач отримує підвищення до пенсії у тому ж розмірі, що і на час звернення до суду з дійсним позовом, що підтверджено змістом Заперечень за позовом.

   Правовідносини, які склалися між сторонами, регулюються Законом України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004р., що набрав чинності 01.01.06р., Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 р. № 489, "Про Державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007 р. № 107-УІ, "Про державний бюджет України на 2009рік" № 835-УІ від 26.12.08р., Законом України "Про державний бюджет України на 2010рік" № 2154-УІ від 27.04.10р.,  Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 та № 10-рп/2008 від 22.05.2008р., Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.03.

   Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

   Дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2006р. зупинено Законом України "Про державний бюджет України на 2006р."

    Згідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

   Статтею 71 Закону  України "Про державний бюджет на 2007 рік" дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" була зупинена.

   Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р.  № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", якими була зупинена дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" визнанні такими, що не відповідають Конституції України.

   Ст. 41 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" були внесені зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", текст статті 6 було викладено в такій редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни".

   Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

   Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 положення статті 41 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", яким була змінена стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" втратило чинність, як таке, що є неконституційним.

   Ст.152 Конституції України визначено, що закони та інші правові акти визнаються неконституційними повністю або в окремій частині за рішенням Конституційного Суду України. Закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення щодо конституційності відповідної норми Закону "Про державний бюджет України на 2006р." Конституційним Судом України не приймалося.      

    Статтею 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2009рік" надано право Кабінету Міністрів України у 2009році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Отже, дія цієї норми не поширюється на правовідносини з приводу яких заявлено дійсний позов, оскільки розмір соціальних виплат згідно з Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком і розмір підвищення до пенсії особі, яка має статус "Дитина війни" у 2009р. має визначатися відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни": у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Законом України "Про державний бюджет України" жодних обмежень щодо розміру виплат не встановлено. Отже заперечення відповідача є необґрунтованими і на увагу, на думку суду,  не заслуговують.

    Вирішуючи питання щодо судових витрат, суд бере до уваги, що сторони звільнено від сплати судового збору (позивача - Рішенням Стахановської міськради від 24.06.10р). Сплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи для позивача було відстрочено до прийняття рішення по суті. Оскільки позов задоволено частково, ці витрати належить стягнути зі сторін пропорційно до обсягу задоволених вимог, виходячи з того що до сплати належить 37грн.

   Керуючись ст. ст. 10, 11, 79, 81, 57, 58, 59, 212, 214, 215 Цивільного процесуального кодексу України, Законом України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004р, Законами України  "Про державний бюджет України на 2008рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07 №107-УІ, "Про державний бюджет України на 2009рік" № 835-УІ від 26.12.08р., Законом України "Про Державний бюджет України на 2010рік" 3 2154-УІ від 27.04.10р., Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р., Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суд

ВИРІШИВ:

   Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

   Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Стаханові щодо свого обов'язку нарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії як особі, що має статус "Дитина війни" за період з 09.07.07р. по 31.12.07р. та з 22.05.08р. довічно у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та зобов'язати Управління Пенсійного фонду у м. Стаханові здійснити за цей період нарахування йому щомісячного підвищення до пенсії за віком у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, як передбачено ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  та виплатити нараховану суму з урахування фактично виплачених сум.

   Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Стаханові витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 37 (тридцять сім)грн..

   Рішення суду може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через суд м. Стаханова шляхом подачі скарги у десятиденний строк від дня отримання копії Рішення.

                                  Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація