Судове рішення #10794464

КОПІЯ        

  АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

_________________________________________________________  

  У Х В А Л А  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

  “ 02 ”  липня   2010 року         м. Хмельницький  

  Колегія  суддів  судової палати у цивільних справах                                      Апеляційного суду Хмельницької області  

  в складі : головуючого – судді   Харчука В.М.  

суддів:  Переверзєвої Н.І.,  

Кізюн О.Ю.  

при секретарі   Вінярській А.А.  

  розглянула    у    відкритому    судовому    засіданні   справу   № 22 ц-2635 за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у місті Волочиському районі на постанову Волочиського районного суду від 01 березня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3  до управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі про визнання дій неправомірними, стягнення підвищеної пенсії як дітям війни, заслухавши доповідача,  перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів  

  В  С  Т  А  Н  О  В  И  Л  А :  

   

постановою Волочиського районного суду від 01 березня 2010 року позовні вимоги позивача  задоволено частково.  

Поновлено позивачу строк звернення до суду.  

Зобов'язано  управління Пенсійного фонду  України  у Волочиськомсу районі  здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3 підвищення до пенсії  в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”  за період із 09 липня по 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня  по 31 грудня 2008 року  включно, з  врахуванням виплати, які були проведені в цей період.  

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.  

В апеляційній скарзі на постанову управління Пенсійного фонду України  у Волочиському районі  посилається на її незаконність, просить скасувати і ухвалити нову постанову  про відмову у задоволенні позову, посилаючись на     порушення судом норм матеріального права.  

Суд не врахував те, що законами України про Державний бюджет на     відповідні роки не передбачались видатки на виплату підвищення дітям __________________________________________________________________ Головуючий у першій інстанції –Чорний С.Б.     Справа 22ц – 2635  

Доповідач -  Харчук В.М.                                                            Категорія  № 57  

    війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а пунктами 9,10 Положення „Про пенсійний Фонд України” визначений вичерпний перелік напрямів використання коштів, тому в діях апелянта немає жодних порушень законодавства.  

На виконання ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”  на законодавчому рівні не прийнято будь-яких нормативних актів, які б визначали, з яких джерел, які органи, в якому порядку та з якого розміру мінімальної пенсії за віком повинні нараховувати та виплачувати зазначену надбавку до пенсії.  

Фінансування витрат на зазначені потреби повинне проводитись з Державного бюджету України, а не з коштів Пенсійного фонду України.  

Судом не враховано, що такі надбавки до пенсії зазначеним категоріям громадян Пенсійним фондом нараховувались та виплачувались відповідно до положень постанови КМ України № 530 від 28 травня 2008 року у визначених постановою розмірах.  

Крім того, позивачем пропущено строк звернення до суду за захистом порушеного права.  

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.    

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу апелянта і залишає рішення без змін, якщо визнає, що рішення ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права.  

Згідно ст.ст. 6 та 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.   Така допомога виплачується із коштів Державного бюджету управлінням Пенсійного фонду.  

Судом встановлено що ОСОБА_3 є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і відповідно до ст. 6 цього ж Закону має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком.    

Рішенням Конституційного  Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп та рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнані неконституційними положення п.12 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та п.41, розд.2  Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” в частині зупинення дії ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та визначення іншого розміру надбавки до пенсії дітям війни.  

  Зазначені рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими.  

Крім того, вони мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними  

З дня ухвалення рішень Конституційного Суду України положення зазначених законів на відповідні роки є нечинними і право дітей війни на отримання зазначеної в спеціальному законі надбавки до пенсії відновлено.  

А тому, в зазначений період управлінням Пенсійного Фонду України в місті Хмельницькому безпідставно та протиправно не нараховано та не виплачено передбачену ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” надбавку до пенсії.  

 

   

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, застосував норми права, які регулюють спірні правовідносини, ухвалив законне та обгрунтоване рішення, підстави до скасування якого в межах доводів апеляційної скарги апелянта відсутні.  

Судом першої інстанції також правильно встановлено, що позивачем строк звернення до суду пропущено з поважних причин, так як позивач є незахищеним пенсіонером, не являється фахівцем в галузі права, а державною не забезпечено надання доступної правової допомоги таким категоріям громадян.  

Тому ОСОБА_3 не міг вчасно звернутись до суду за захистом свого права.  

  Судом правильно не були взяті до уваги доводи відповідача про неврегульованість механізму реалізації положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.    

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.    

Таким чином, при визначенні розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».    

Відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.    

Ці обставини правильно враховані судом першої інстанцій при розгляді даної справи.  

Керуючись ст.ст.303,   307 - 308, 313, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія  суддів  

    У  Х  В  А  Л  И  Л  А :    

  апеляційну скаргу   управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі   відхилити.  

П   останову Волочиського районного суду від 01 березня 2010 року залишити без змін.  

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена  в касаційному порядку  до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.  

  Головуючий:/підпис/  

Судді:/підписи/  

Копія вірна:  

Суддя апеляційного суду                                                               В.М. Харчук  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація