Судове рішення #10806989

Справа № 4-444/09р.

ПОСТАНОВА

07 травня 2009 року Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого-судді - Очеретяного С. В., з участю секретаря - Шпак Т. М., прокурора - Бугір Є. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тернополя справу за скаргою адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на постанову першого заступника прокурора Тернопільської області Люшненка М. О. від 25 березня 2009 року про порушення кримінальної справи за ст. ст. 240 ч. 1, 365 ч. 1 КК України по факту незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення та перевищення службових повноважень службовою особою, які явно виходять за межі наданих їй повноважень і заподіяли істотну шкоду інтересам держави,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат ОСОБА_1 звернувся до суду із скаргою на постанову першого заступника прокурора Тернопільської області Люшненка М. О. від 25 березня 2009 року про порушення кримінальної справи за ст. ст. 240 ч. 1, 365 ч. 1 КК України стосовно директора ПП «Аква-Океанія» ОСОБА_2 по факту незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення та перевищення службових повноважень службовою особою, які явно виходять за межі наданих їй повноважень і заподіяли істотну шкоду інтересам держави та просить дану постанову скасувати як незаконну, посилаючись на те, що кримінальну справу порушено пепедчасно без достатніх на це приводів та підстав, в порушення вимог норм КПК України.

У судовому засіданні адвокат ОСОБА_1 свою скаргу підтримав із мотивів, викладених у ній та просить оскаржувану постанову скасувати, оскільки вказані у постанові факти не відповідають дійсності. Так, ПП «Аква-Океанія» не проводило безпосереднього видобування мінеральної столової води з пластів, що знаходяться нижче рівня земної поверхні в товщах гірських порід чи верхньої частини земної кори шляхом буріння скважини чи іншим механічним способом проникнення в грунт, а здійснювало тільки забір поверхневої води на віддалі від природного водотоку джерела, використовуючи водогін, що вже був влаштований і задіяний попереднім суб’єктом господарювання, тобто використовувало вихід підземних вод джерела на поверхню, які утворилися шляхом природного розвантаження водоносного горизонту без примусового зниження рівня підземних вод, які у вигляді притоки вільно цілодобово і щорічно стікали у прилеглу водойму. Крім цього, ПП «Аква-Океанія» на протязі 2008 року сплачено до державного бюджету 16 764 грн. 12 коп. 3бору за користування надрами, спец водокористування та геологорозвідувальні роботи. Таким чином, у постанові про порушення кримінальної справи відсутні посилання на фактичні докази, які підтверджують наявність у діях директора ПП «Аква-Океанія» умислу щодо видобування корисних копалин, а має місце тільки забір води із каптажу без спеціального на те дозволу, але при наявності погодження із органами місцевого самоврядування, про що свідчить і той факт, що постановою державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 18.12.2008 року ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 48 КУпАП за самовільне водокористування.

Як слідує із постанови про порушення кримінальної справи від 25.03.2009 р. приводом до порушення справи послужило повідомлення державної екологічної інспекції про самовільний забір підземної мінеральної столової води ПП «Аква-Океанія», яке надійшло у прокуратуру області 12 березня 2009 року, а підставою - матеріали дослідчої перевірки, відповідно до якої встановлено дані, які вказують на наявність у діях поадової особи - директора ПП «Аква-Океанія» ОСОБА_2 складу ознак злочинів, передбачених ч. 1 ст. 240 та ч. 1 ст. 365 КК України, тобто незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення та перевищення службових повноважень службовою особою, які явно виходять за межі наданих їй повноважень і заподіяли істотну шкоду інтересам держави.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України № 1 від 11 лютого 2005 року "Про деякі питання, що виникають під час розгляду судами України скарг на постанови органів дізнання, слідчого, прокурора про порушення кримінальної справи" суддя вправі з"ясувати лише такі питання: чи були наявними на час порушення кримінальної справи передбачені ч. 1 ст. 94 КПК України приводи; чи мала особа, яка порушила справу, достатньо даних що вказували б на наявність ознак злочину (ч.2 ст. 94 КПК); чи компетентна особа прийняла рішення про порушення кримінальної справи і чи був дотриманий нею встановлений для цього порядок ( ст. 98 КПК).

Відповідно до вимог ст. 4 КПК України суд, прокурор, слідчий, орган дізнання зобов"язані в межах своєї компетенції порушити кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину.

Як вбачається із матеріалів дослідчої перевірки на підставі яких порушено кримінальну справу № 1681190 стосовно директора ПП «Аква-Океанія» ОСОБА_2, за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 240, ч. 1 ст. 365 КК України, факт самовільного забору води, який здійснювався за вказівкою директора підприємства «Аква-Океанія» ОСОБА_2, підтверджується актом проведеної державною екологічною інспекцією перевірки від 18 грудня 2008 року та розрахунком збитків, довідкою щодо обсягу використаної води і виготовленої з неї продукції, виданої приватним підприємством «Аква-Океанія», поясненням директора ПП «Аква-Океанія» ОСОБА_2 та іншими матеріалами. Крім того, за вказаний період з даного джерела підприємством для промислового розливу і реалізації населенню забрано 916 куб.метрів підземної мінеральної столової води, у зв’язку з чим збитки, які визначено на підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації», затвердженої наказом Держводгоспу України від 29 грудня 2001 року № 290, склали 59665, 6 грн., і вони є істотними. Так, упродовж 31 січня-12 грудня 2008 року, всупереч вимог ст. 4, 16, 19 Кодексу України про надра та п.9 ст. 44 Водного кодексу України з каптованого джерела у с. Дзвиняч, з використанням влаштованого попереднім суб’єктом господарювання водогону здійснювало забір підземної мінеральної столової води, яка, відповідно до Переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 827 від 12 грудня 1994 року, відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення, для розливу та реалізації її населенню при відсутності дозволу на спеціальне водокористування та спеціального дозволу на видобування корисних копалин.

Вказані факти відображені в постанові заступника прокурора Тернопільської області Люшненка М. О.

Прокурор у судовому засіданні просить залишити скаргу без задоволення, так як кримінальна справа порушена підставно, законно, з дотриманням вимог КПК України.

Проаналізувавши мотиви скарги, матеріали дослідної перевірки на підставі яких порушено кримінальну справу, заслухавши пояснення ОСОБА_2, яка просить скаргу задоволити, думку прокурора, суд вважає, що скарга адвоката ОСОБА_1 до задоволення не підлягає, оскільки постанова першого заступника прокурора Тернопільської області Люшненка М. О. від 25.03.2009 р. про порушення кримінальної справи відносно директора ПП «Аква-Океанія» ОСОБА_2 за фактом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення та перевищення службових повноважень службовою особою, які явно виходять за межі наданих їй повноважень і заподіяли істотну шкоду інтересам держави, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 240, ч. 1 ст. 365 КК України є законною, справа порушена з дотриманням вимог ст. 94, 97, 98 КПК України, так як в матеріалах, що послужили підставою для порушення кримінальної справи, зібрано достатньо даних, які стали підставою для порушення кримінальної справи Прокуратурою Тернопільської області.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 94, 98, 236 -7, 236-7 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на постанову першого заступника прокурора Тернопільської області Люшненка М. О.від 25 березня 2009 року про порушення кримінальної справи за ст. ст. 240 ч. 1, 365 ч. 1 КК України по факту незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення та перевищення службових повноважень службовою особою, які явно виходять за межі наданих їй повноважень і заподіяли істотну шкоду інтересам держави- залишити без задоволення.

Подані до суду матеріали дослідної перевірки на підставі яких порушено кримінальну справу № 1681190 стосовно директора ПП «Аква-Океанія» ОСОБА_2 за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 240, ч. 1 ст. 365 КК України повернути у прокуратуру Заліщицького району Тернопільської області.

На постанову може бути подана апеляція до апеляційного суду Тернопільської області протягом семи діб з дня її винесення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація