Справа №2а-732/07
П О С Т А Н О В А
іменем України
18 вересня 2007 року Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Ральченка І.М.
при секретарі Спіріній О.С.
за участі :
позивача ОСОБА_1
представників позивача ОСОБА_2
відповідача Фуніковій Г.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Харківського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про стягнення заборгованості по виплаті пенсії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом у якому просив визнати незаконними дії відповідачів щодо виплати неповного розміру пенсії у період з 01.01.2003 року по 01.01.2006 року та стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 39577 грн. 67 копійок. В обґрунтування позову вказано, що він підполковник запасу був звільнений з військової служби 13 березня 1996 року за станом здоров'я та отримує пенсію згідно Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 21.05.1996 року. З 01.01.2003 року по 01.01.2006 року пенсія нараховувалася позивачу, на його думку, не у повному обсязі, оскільки не був здійснений її перерахунок з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що відбулися відповідно до Указу Президента №173 від 23.02.2002 року „Про посилення соціального захисту військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ” у розмірі 100% грошового забезпечення, до Постанови Кабінету Міністрів України №1576 від 25.10.2002 року „Про заходи щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення військовослужбовців” у розмірі 33,3% премії, до Указу Президента України від 05.05.203 року №389/2003 у розмірі 90% за безперервну службу. Крім того, позивач зазначив, що у 2005 році пенсія нараховувалася у розмірі 50% від належного її розміру незаконно.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили задовольнити позов у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області Фунікова Г.М. проти позову заперечувала, просила відмовити позивачу у задоволенні позову у повному обсязі посилаючись на те, що відповідно до п.1 Указу Президента України „Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ” від 23.02.2002р. № 173 з метою посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ військовослужбовцям встановлена щомісячна надбавка у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), але позивач не отримував вказаної надбавки будучи військовослужбовцем, тому не має правових підстав для включення цієї надбавки до розміру його пенсії. Щодо перерахунку пенсії позивачу з урахуванням щомісячної надбавки у розмірі 90 процентів від грошового забезпечення за безперервну військову службу в Збройних силах, посилаючись на Наказ № 149 від 26.05.2003 року виданий МО України „Про затвердження інструкції про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за безперервну військову службу в Збройних силах”, згідно якої не передбачено включення цієї надбавки до розміру пенсії колишнім військовослужбовцям, які фактично цю надбавку в період проходження військової служби не отримували. Крім того представник відповідача пояснила, що відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до ст.. 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” від 15.06.2004р. № 1769 - 1V , особи яким раніше призначено пенсії відповідно до цього закону мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень цього Закону та виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 1 січня 2005 року, а з 1 січня 2006року - 100 відсотків перерахованої пенсії.
14.08.2007р. до Харківського окружного адміністративного суду надійшла заява ТВО Військового комісара Харківського обласного військового комісаріату Бондаренко В.О. у якій він просив розглянути справу за наявними документами в матеріалах справи та у відсутності представника відповідача - помічника Харківського облвійськкомату Ібрагімова Ф.Б., який перебуває у щорічній черговій відпустці.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи судом встановлене наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу та наказом Міністра оборони України №0111 від 13.03.1996 року був звільнений у запас за п.65 пп.В (за станом здоров'я).
Наказом Київського райвіському м.Харкова №34 від 01.05.1996 року ОСОБА_1 з 21.05.1996 року виключений із списків особового складу райвіськомату та всіх видів забезпечення.
Відповідно до положень ст. 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХИ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», при обчисленні пенсії особам офіцерського складу враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 „Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” передбачено, що пенсії особам зазначеної категорії військовослужбовців обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується їм на день звільнення з військової служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 року у № 452 «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців», якою затверджені додаткові і види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, визначено, що премія, яка виплачується військовослужбовцям, не віднесена до додаткових видів грошового забезпечення.
Зазначене преміювання військовослужбовців було запроваджене на підставі Указу Президента України від 4 жовтня 1996 року № 923 «Про грошове забезпечення військовослужбовців» та здійснювалось на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 року № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців». Проте наведеними нормативними актами не визначено, що ці премії віднесені до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців і що вони підлягають врахуванню при визначенні суми грошового забезпечення, з якої обчислюється пенсія.
Оскільки премія в розмірі 33,3 % не віднесена до додаткових видів грошового забезпечення, то вона не могла бути врахована позивачу при нарахуванні пенсії.
Вимоги позивача про врахування надбавок згідно Указу Президента №173 від 23.02.2002 року „Про посилення соціального захисту військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ” у розмірі 100% грошового забезпечення, згідно Указу Президента України від 5 травня 2003 року № 389 „Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України та Управління державної охорони України за безперервну службу” у розмірі до 90% не підлягають задоволенню, оскільки зазначені виплати не є підвищенням грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, а новими видами грошового забезпечення, яких позивач не отримував, а тому ці надбавки не могли бути враховані при перерахунку пенсії.
Доводи позивача про незаконність нарахування пенсії у 2005 році у розмірі 50% від належного її розміру, суд вважає необґрунтованими, оскільки зазначене положення викладене у пункті 2 Прикінцевих положень Закону № 1769-IV, яким визначено, що особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень цього Закону та виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 1 січня 2005 року, а з 1 січня 2006 року - 100 відсотків перерахованої пенсії. Зазначене положення Закону визнане рішенням Конституційного суду України від 14.06.2007 року таким, що відповідає Конституції України (є конституційним).
Таким чином, виплата позивачу 50 відсотків перерахованої пенсії з 1 січня 2005 року по 1 січня 2006 року здійснювалася на законних підставах.
Виходячи з викладеного, позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХИ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», Постановою КМ України від 17 липня 1992 року № 393 „Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей”, Законом України „Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" № 1769-IV від 15 червня 2004 року, ст.ст. 4, 8, 11, 94, 104, 159, 160-162 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1до Харківського обласного військового комісаріату та Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області про визнання неправомірними дій щодо неповного розміру пенсії у період з 01.01.2003 року по 01.01.2006 року та стягнення недовиплаченої пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 24.09.2007 року.
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили. З оригіналом згідно.
Суддя І.М. Ральченко
(підпис)
Постанова не набрала законної сили. З оригіналом згідно.
Суддя І.М. Ральченко