Справа № 2-3044/09 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2009 року
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючої Галіян Л.Є.
при секретарі Хлібороб Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу
за позовом ОСОБА_1
до Скоморохівської сільської ради Тернопільського району
третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора
про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Скоморохівської сільської ради Тернопільського району, третя особа - Тернопільська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно. Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його рідна сестра ОСОБА_2, після смерті якої відкрилась спадщина на 1/3 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1. Він являється спадкоємцем другої черги по закону щодо майна померлої сестри, спадкоємців першої черги немає, однак у зв’язку із відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок він не може оформити у встановленому порядку прийняття спадщини.
Представник позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на викладені у заяві мотиви, просить задовольнити позов.
Представник відповідача - Скоморохівської сільської ради у судове засідання не з’явився, проте подав суду заяву про розгляд справи у їхній відсутності, відносно задоволення позову не заперечує.
Представник третьої особи - Тернопільської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився, хоча про час, день та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається із технічного паспорту на житловий будинок, виданого Тернопільським районним госпорозрахунковим бюро технічної інвентаризації 13.11.2008 року, житловий будинок АДРЕСА_2 рахується за ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у рівних частках, по 1/3 за кожним.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим 12.01.1996 року Скоморохівською сільською радою Тернопільського району, актовий запис № 3.
Позивач ОСОБА_1 є рідним братом померлої ОСОБА_2, про що свідчать свідоцтва про народження останніх НОМЕР_2 від 14.08.1953 року та НОМЕР_3 від 25.10.1955 року.
Згідно довідки Скоморохівської сільської ради Тернопільського району № 454 від 23.04.2009 року на день смерті ОСОБА_2 у АДРЕСА_2 проживали та продовжують проживати по даний час ОСОБА_1 - брат, та ОСОБА_3 - дружина брата.
Тернопільським районним госпрозрахунковим БТІ позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі витягу з реєстру прав власності на житловий будинок АДРЕСА_3 для оформлення спадщини після померлої ОСОБА_2 у зв’язку з відсутністю правовстановлюючого документу на житловий будинок.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до переконання, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав:
Як вбачається із довідки Скоморохівської сільської ради Тернопільського району № 454 від 23.04.2009 року, будинковолодіння АДРЕСА_2 станом на 01.07.1990 року - колгоспний двір. Членами колгоспного двору були: голова двору - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, члени двору - дружина ОСОБА_3 та сестра ОСОБА_2.
Тернопільським РГБТІ видано технічний паспорт на дане будинковолодіння, власником 1/3 частини якого зазначена ОСОБА_2
За таких обставин, суд приходить до переконання, що 1/3 частина будинковолодіння АДРЕСА_2 належала на праві власності померлій ОСОБА_2, а тому після смерті останньої відкрилась спадщина на 1/3 частину вказаного житлового будинку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем другої черги щодо майна померлої ОСОБА_2, спадкоємців першої черги немає.
Відповідно до ст. ст. 548,549 ЦК України 1963 р. для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини.
Як з’ясовано у процесі розгляду справи, після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняв її брат - позивач ОСОБА_4, так як вступив в управління спадковим майном, проживав та проживає на даний час у будинку, є його співвласником.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до переконання, що позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2. оскільки вступив в управління спадковим майном, а тому позов підлягає до задоволення, слід визнати за ним право власності на спадкове майно - житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10,60,213,215 ЦПК України, ст. 392 ЦК України, ст. ст. 548,549 ЦК України 1963 р. суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно - житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга повинна бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або безпосередньо у строк встановлений для її подання.