Справа № 22ц- 567/2007 р. Головуючий у 1 інст.- Кантур A.M.
Доповідач - Литвиненко І.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 квітня 2007року м. Чернігів
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
головуючого-судді: ПОЗІГУНА М.І.
суддів: ЛИТВИНЕНКО І.В., МЕЛЬНИЧЕНКО Ю.В.
при секретарі: Гавриленко Ю.В.
з участю: Позивача ОСОБА_2., представника Товкачівської
сільради Турченко Н.М., представника Прилуцької райдержадміністрації Мягкого М.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Територіальної громади Товкачівської сільської ради в особі сільського голови ОСОБА_1на рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 24 січня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_2до Прилуцької районної державної адміністрації , територіальної громади с.Товкачівка в особі Товкачівської сільради про передачу у власність земельної частки ( паю) ,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2007 року ОСОБА_2. звернувся з позовом до Прилуцької районної державної адміністрації, Товкачівської сільської ради Прилуцького району про передачу у власність земельної частки (паю). Свої вимоги обґрунтовував тим, що він був членом колгоспу „Комунар" с.Товкачівка з 1968 року. В 1993 році він був обраний головою сільської ради і працював на цій посаді до квітня 1996 року, зберігаючи при цьому своє членство в колгоспі (потім КСП) на час розпаювання в 1995 році, однак він не був включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, чим позбавлений був права отримати у власність земельну частку.
Рішенням Прилуцького міськрайонного суду від 24 січня 2007 року позовні вимоги ОСОБА_2. задоволені , визнано за ОСОБА_2право власності на земельну частку ( пай ) 4,15 га умовних кадастрових га із земель КСП „Товкачівській" с Товкачівка Прилуцького району , а в разі відсутності - із земель запасу Товкачівської сільради Прилуцького району . Суд виходив з того що, оскільки станом на 10.09.1996 р. позивач обіймав виборну посаду в органах місцевого самоврядування і залишався членом КПГ „Товкачівській" та безпідставно не був включений до списку до державного акту на право
колективної власності , то відповідно до ст. 25 ЗК України він має право власності на відповідну земельну частку (пай).
Відповідач Територіальна громада Товкачівської сільської ради в особі сільського голови подала апеляційну скаргу в якій просить скасувати рішення суду через неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, внаслідок чого допущено невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2., посилаючись на те, що суд не взяв до уваги тієї обставини , що позивач перед обранням на посаду голови сільської ради не працював вже в колгоспі ( потім пайгоспі „Товкачівське"), втратив своє членство, а тому не був включений до списків, до додаються до державного акту на право власності на землю і не мав права на отримання земельної частки (паю) при розпаюванні пайгоспу „Товкачівське".
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник Товкачівської сільради підтримав апеляційну скаргу, а позивач ОСОБА_2 . апеляційної скарги не визнав .
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2. з 1968 року був членом колгоспу „Комунар", який існував до 1992 року, а з 11.07.1991 року по 18.10.1993 року працював у Прилуцькій дистанції колії і саме з цієї організації пішов працювати на виборну посаду.
Згідно до Статуту та Положення КПГ „Товкачівське", яке було організоване у 1992 році, пайовиками є особи, які працюють в пайгоспі і подали заяви про прийняття в колективне пайове господарство. В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2. з заявою про прийняття в КПГ „Товкачівське" до правління не звертався, питання про прийняття його членів КПГ не приймалось, його прізвище відсутнє в списках членів пайгоспу „Товкачівське", а тому не має підстав вважати ОСОБА_2. таким, що зберігав членство в КПГ „Товкачівське" протягом роботи на виборній посаді голови сільської ради.
Твердження позивача про те, що перехід членства в колгоспі „Комунар" до КПГ „Товкачівське" проходив автоматично, є неправомірним та не відповідає ні протоколу № 2 зборів уповноважених колгоспу „Комунар" від 10.03.1992 року, дослідженому у судовому засіданні, ні Статут КПГ „Товкачівське, ні Положенню про КПГ „Товкачівське, які підтверджують той факт, що ОСОБА_2. не був членом пайгоспу.
За таких обставин, відповідно до Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 року, Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05.06.2003 року, ОСОБА_2. не має права на земельну частку (пай) в КПГ „Товкачівське", оскільки він не був членом цього пайгоспу на момент складання списків, що додаються до Державного акту на право колективної власності на землю.
Крім того, про існування списків членів райгоспу, що додаються до державного акту, ОСОБА_2. знав ще у 1996 році, проте з позовом про визнання за ним права на земельну частку не звертався і пропустив строки для звернення до суду.
Всі ці обставини залишились поза увагою суду, суд зробив висновки, які не відповідають дійсним обставинам справи, суперечать вимогам матеріального права, а тому рішення суду підлягає скасуванню. Підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст.303, 307, 309 ч.І п.2,4, ст.ст. 314, 316, 319, 325 ЦПК України, апеляційний суд,
ВИРІШИВ:
Апеляційну скаргу Територіальної громади Товкачівської сільської ради в особі сільського голови ОСОБА_1задовольнити.
Рішення Прилуцького міськрайонного суду від 24 січня 2007 року скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2до Прилуцької районної державної адміністрації , територіальної громади с Товкачівка в особі Товкачівської сільради про передачу у власність земельної частки ( паю) відмовити.
Рішення набирає чинності негайно, але може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.