Судове рішення #10935994

Справа №2-484/2010р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

13 вересня 2010 року                 Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:

    головуючого – судді Чурупченка М.І.,

    при секретарі – Макуха О.О.,

            з участю представника позивача – адвоката ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Корюківці у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання правочину дійсним та визнання права власності на нерухоме майно, -

в с т а н о в и в :

           30 серпня 2010 року позивач звернувся до суду з цим позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 10.11.2003 року між ним та відповідачем була укладена письмова угода купівлі-продажу належного відповідачу житлового будинку АДРЕСА_1, згідно якої відповідач продає і передає йому у власність згаданий житловий будинок, отримує за проданий житловий будинок від нього гроші готівкою в розмірі 1500,00 грн., але даний договір не був нотаріально посвідчений, оскільки відповідач не підготував правовстановлюючих та технічних документів на житловий будинок та запевнив позивача, що після виготовлення правовстановлюючих документів та технічної документації на проданий ним житловий будинок, вони разом з ним звернуться до нотаріальної контори, де укладуть договір купівлі-продажу житлового будинку і посвідчать його нотаріально, але в послідуючому відповідач заявив, що в нього немає документації на спірний житловий будинок і він не хоче отримувати правовстановлюючі документи на проданий житловий будинок, тому позивач не має можливості нотаріально посвідчити даний договір. З листопада місяця 2003 року позивач разом зі своєю сім’єю вселились і проживають на даний час в спірному будинку, вважають його своєю власністю. За таких обставин позивач змушений звернутись до суду і просить визнати дійсним договір, укладений між ним та відповідачем 10.11.2003 року про купівлю-продаж житлового будинку АДРЕСА_1 та визнати за ним право власності на згаданий житловий будинок.

    У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить їх задовольнити.

                У судове засідання відповідач не з»явився,  а надав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти вимог позивача не заперечує.          

    Як встановлено судом, 10.11.2003 року між позивачем та відповідачем була укладена письмова угода купівлі-продажу належного відповідачу житлового будинку АДРЕСА_1, згідно якої відповідач продає і передає позивачу у власність згаданий житловий будинок, отримує за проданий житловий будинок від позивача гроші готівкою в розмірі 1500,00 грн., але даний договір не був нотаріально посвідчений, оскільки відповідач не підготував правовстановлюючих та технічних документів на житловий будинок, обіцяв, що після виготовлення правовстановлюючих документів та технічної документації на проданий житловий будинок, договір буде нотаріально посвідчений, але в послідуючому відповідач заявив позивачу, що у нього немає документації на спірний житловий будинок і він не бажає їх отримувати, тому позивач не має можливості нотаріально посвідчити даний договір купівлі-продажу житлового будинку. З листопада місяця 2003 року позивач разом зі своєю сім’єю вселились і проживають на даний час в спірному будинку, вважають його своєю власністю.

    Згідно довідки КРКП «РАМПА» вартість спірного житлового будинку становить 42171,00 грн., будинок закінчений будівництвом на 100%, має 20% зносу, цегляний, житлова площа 26,60 м.кв., загальна площа 68,40 м.кв., є господарські будівлі: сарай дерев’яний, сарай дощатий, погріб під частиною будинку. Вартість всієї садиби становить 50000,00 грн., садиба розташована на землях Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області.

    Факт належності спірного житлового будинку відповідачу ОСОБА_3 підтверджується: даними Корюківського РКП «Рампа», згідно яких право власності на даний житловий будинок зареєстровано на бабу відповідача ОСОБА_4, яка померла, що підтверджується свідоцтвом про її смерть, виданим Холминською селищною радою Корюківського району Чернігівської області. Спадкоємцями майна померлої є її дочка (мати відповідача) – ОСОБА_3, яка прийняла спадщину, бо зберігала у себе документи на спадкове майно, доглядала за будинком, господарювала в ньому, а потім померла, що підтверджується свідоцтвом про її смерть, виданого Холминською селищною радою Корюківського району Чернігівської області. Відповідач ОСОБА_3, як син померлої, є спадкоємцем цього житлового будинку, інших спадкоємців у померлої немає.

    Факт укладення договору купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1 між позивачем та відповідачем підтверджується: розпискою відповідача про купівлю-продаж житлового будинку від 10.11.2003 року укладеного між позивачем та відповідачем; довідкою Холминської селищної ради Корюківського району Чернігівської області про відкриття на позивача особового рахунку на спірний житловий будинок з 2003 року в погосподарській книзі.  

    Відповідно до діючого цивільного законодавства, угодами визнаються дії громадян і організацій, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільних прав або обов’язків. Договір купівлі-продажу нерухомого майна підлягає нотаріальному посвідченню, у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовились щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулось повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним, у цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Вислухавши думку сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що за таких обставин справи, позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню. Сплачені позивачем при зверненні з позовом до суду витрати з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, пов’язані з розглядом даної цивільної справи, та державне мито, залишити за ним.

Керуючись ст.ст. 220, 334, 392, 657 ЦК України, ст.ст. 81, 88, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України, суд –                                 в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визнати договір про купівлю-продаж житлового будинку АДРЕСА_1, вартістю 50000,00 гривень, від 10 листопада 2003 року, укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 – дійсним.

Визнати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Верба Коропського району Чернігівської області, власником майна – житлового будинку АДРЕСА_1.

Судові витрати з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, пов’язані з розглядом даної цивільної справи, та державне мито, сплачені позивачем при зверненні з позовом до суду, залишити за ним.

            На рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення може бути подана  апеляційна скарга, особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

                                       

Суддя :

       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація