ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-2585/10/2470
09:00
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Бойко О.Я.;
при секретарі судового засідання –Олійник О.В.;
з участю:
представника позивача Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - Берекети А.О. (за довіреністю);
представника відповідача Дочірнього підприємства "Чернівецькій облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" - Чернушка Й.І., Чукла О.Г. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Дочірнього підприємства "Чернівецькій облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ :
Чернівецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до дочірнього підприємства «Чернівецький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в особі філії «Герцаївський райавтодор» про стягнення заборгованості з адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 21 156,62 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача законодавства про соціальну захищеність інвалідів в Україні в частині недотримання нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів у 2009 році.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та просив його задоволити.
Представник відповідача позов заперечував, посилався на те, що працівником філії "Герцаївський райавтодор" було помилково внесено до звіту за формою 10-ПІ дані про середньооблікову кількість штатних пацівників олікового складу, яка станговить 40 чоловік, о фактично суперечить інформації, яка подавлась до управління статистики звітами ф.1 -ПФ, де середньооблкова кількіть штатних працівників обліковго скаду на рік становить 31,916 працівника.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, встановивши обставини та матеріали справи, аналізуючи законодавство, яке регулює спірні правовідносини, дослідивши надані докази в сукупності, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 8 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875 (далі – Закон № 875) встановлено, що державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я та органами місцевого самоврядування.
Згідно з пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002р. № 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики та підпорядковується йому. Для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики утворюються територіальні відділення Фонду.
Чернівецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів України є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів України, що утворене для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики, та підзвітне і підконтрольне Фонду. Відділення є юридичною особою.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992р. № 2694, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, зокрема: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних здорових умов праці; встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.
Відповідно статті 19 Закону № 875 для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно статті 20 Закону № 875, підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим часткою 1 статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Частиною 3 статті 18 Закону № 875, визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно пунктів 3, 14 Положення про робоче місця інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314, робоче місце інвалідів вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядоохоронпраці, громадських організацій, інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. Відповідно до п. 5 цього Положення підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Підприємства, зокрема, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Зокрема передбачено, що підприємства щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів; розробляють і затверджують інструкцію про робоче місце інваліда.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007р. № 42 затверджена форма статистичної звітності № 10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", яка подається підприємствами, установами та організаціями щорічно відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Згідно п. 5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Крім того, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Правила подання роботодавцями звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) передбачено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування.
Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів". Порядок складання звіту встановлено Інструкцією щодо заповнення форми звітності № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів".
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, наданого філією «Герцаївський райавтодор» до Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 26.02.2010р., середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2009 році складала 40 осіб. Даний факт підтверджується наданими представником відповідача в судовому засіданні копіями трудових угод про працевлаштування філією "Герцаївський райавтодор" протягом 2009р. вісімнадцяти працівників на сезонні роботи на посаду дорожнього пацівника, а також даними штатного розкладу відповідно до якого на підприємстві за основним місцем роботи у 2009 році середньооблікова кількість штатних пацівників облікового складу складає 33,6 чоловік.
Судом відхиляються твердження представника відповідача, щодо середньооблікової кількості штатних працівників не включається кількість сезонних працівників.
Штатний розпис є елементом планування робочої сили. Кількість штатних посад повинна відповідати обсягам виконуваних підприємством робіт. При зміні обсягу робіт , у т.ч. й у зв'язку із сезонними чи іншими циклічними коливаннями, власник має можливість у будь-який момент внести зміни до штатного розпису.
Наказом Міністерства фінансів України "Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету" від 28 січня 2002 року №57 затверджено форми штатного розпису, які є обов'язковими для дотримання бюджетними установами. Відповідно до зазначених форм у штатному розписі обов'язково повинна встановлюватися кількість кожної штатної одиниці. Посада дорожній робітник є також окремою штатною одиницею.
Відповідно до даного наказу зміни до штатного розпису вносяться у випадку введення нових штатних одиниць.
Згідно з п.2.4 Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження №1-ПВ (місячна) "Звіт з праці", затвердженої наказом Держкомстату від 26.10.09р. №403 у рядку 1040 Звіту форми №1-ПВ відображається середньооблікова кількість штатних працівників. При обчисленні зазначеного показника враховуються всі категорії штатних прцівників, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Отже, суд вважає, що сезонні працівники, які працювали протягом 2009 року на підприємстві відповідача , в кількості 18 чоловік повинні бути включені в штатний розпис підприємства та включаються в обліковий склад штатних працівників. З урахуванням даного факту середньооблікова кількість штатних працівників обліковго складу становить 40 чоловік.
Норматив для працевлаштування інвалідів складає 2 робочих місця, середньооблікова кількість працюючих інвалідів 1 одиниця, тобто менш ніж встановлено нормативом на 1 одиницю. Середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві за рік складала 20 685,00 грн. Таким чином, враховуючи вищевказані вимоги законодавства України, відповідач, за недоотримання нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів, відповідач зобов'язаний самостійно сплатити до 15 квітня 2010 року на рахунок Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 20 685,00 грн. Зазначені кошти відповідач в добровільному порядку у встановлений Законом термін не перерахував, що є підставою для стягнення вказаної суми у судовому порядку.
Згідно частини 2 статті 20 Закону № 875 порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки НБУ. Згідно розрахунку заборгованості, поданого позивачем, станом на 30 червня 2010 року відповідачем прострочено 76 днів. Таким чином, відповідач порушив термін сплати адміністративно - господарських санкцій та повинен сплатити суму пені у розмірі 471,62 грн.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню як такі, що грунтуються на законі, обґрунтовані та підтверджені доказами, а сума у розмірі 21 156,62 грн. підлягає стягненню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 71, 76, 86, 158-163, 167 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з дочірнього підприємства «Чернівецький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в особі філії «Герцаївський райавтодор» (вул. Головна, 205, м. Чернівці, ідентифікаційний код 31963989, р/р 26004059584, МФО 355956 банк «Експрес банк») на користь Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Червоноармійська, 87-Г, м. Чернівці, 58013, р/р 35212001000036 в ГУДКУ в Чернівецькій області, МФО 856135, код 21415797) адміністративно-господарську санкцію та пеню за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у сумі 21 156,62 грн. (двадцять одна тисяча сто п’ятдесят шість гривень шістдесят дві копійки).
3. Копію постанови направити відповідачу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає закон ної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, п’ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання.
Постанову в повному обсязі виготовлено 21.09.10р. < Дата >.
Суддя О.Я.Бойко